. ۷۰ درصد آب‌بندان های گیلان نیازمند بهسازی و لایروبی است
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

روی خط اخبار

true
    امروز  شنبه - ۴ خرداد - ۱۳۹۸  
it is true
false
true
۷۰ درصد آب‌بندان های گیلان نیازمند بهسازی و لایروبی است

به گزارش پایگاه خبری_تحلیلی گیل سداد؛ مرتضی میرزایی در نشست شورای آب در رشت با اشاره به اینکه گیلان دارای ۸۶۰ آب‌بندان است، اظهارکرد: وسعت این تعداد آب‌بندان حدود ۹ هزار هکتار است.

میرزایی با بیان اینکه می توانیم از ظرفیت آب‌بندان ‌ها در حوزه تأمین آب کشاورزی استفاده کنیم، افزود: لایروبی و بهسازی آب‌بندان ‌ها یکی از راه‌های بهره‌گیری مناسب از این ظرفیت‌ها است.
وی با اشاره به اینکه برای بهسازی و لایروبی حدود ۷۰۰ هکتار از این آب بندان نیازمند تأمین اعتبار ۳۰۰ میلیارد ریالی هستیم، گفت: متاسفانه ۷۰ درصد آب‌بندان های استان گیلان نیازمند لایروبی و بهسازی هستند.
مدیر دفتر بهره برداری و نگهداری شبکه های آبیاری شرکت آب منطقه ای گیلان ادامه داد: هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای بهسازی و لایروبی کل آب‌بندان های استان گیلان پیش بینی شده است.
تأمین آب ۱۷ درصد از شالیزارهای گیلان از طریق آب‌بندان‌ها 
مدیر آب و خاک جهاد کشاورزی گیلان نیز در ادامه این نشست بابیان اینکه در حال حاضر ۱۵۰ میلیون متر مکعب آب در آب‌بندان‌های این استان ذخیره شده است، اظهارکرد: با بهسازی و لایروبی آب‌بندان ها میزان ذخیره آب در آنها به ۳۰۰ میلیون مترمکعب افزایش می یابد.
مجتبی شاه‌نظری با بیان اینکه آب‌بندان‌های یکی از مهم‌ترین ظرفیت‌های تأمین آب کشاورزی در استان گیلان هستند، افزود: این تعداد آب‌بندان درگیلان آب حدود ۱۷ درصد معادل ۴۰ هزار هکتار شالیزارهای گیلان تامین می کند.
وی همچنین به ظرفیت های گردشگری آب‌بندان‌های استان گیلان نیز اشاره کرد و گفت: در حال حاضر ۱۰ هکتار از آب‌بندان‌های گیلان در شهرهای آستارا، رشت، رودبار، آستانه، سیاهکل علاوه بر تامین آب زراعی در حوزه گردشگری نیز مورد استفاه قرار می گیرند.
مدیر آب و خاک جهاد کشاورزی گیلان در ادامه تأکید کرد: سالانه برای کشت برنج در استان گیلان ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون متر مکعب آب مصرف می شود که ۱۵۰ میلیون متر مکعب ان از طریق آب‌بندان‌ها تامین می شود

true
false
false
true

false