گیلان در رتبه‌بندی آسیب‌های اجتماعی جزو استان‌های اول است/ از دست رفتن ارزش‌های پیشین بدون داشتن جایگزین
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

روی خط اخبار

true
    امروز  شنبه - ۷ خرداد - ۱۴۰۱  
true
true
گیلان در رتبه‌بندی آسیب‌های اجتماعی جزو استان‌های اول است/ از دست رفتن ارزش‌های پیشین بدون داشتن جایگزین

ماجرای اهورا، تلنگری برای بهتر دیدن لایه‌های پنهان جامعه

علی پورحسن، مدیرکل امور اجتماعی استانداری گیلان در این نشست گفت: روح لطیف گیلانی‌ها از ماجرای «اهورا» کودک سه‌ساله قربانی آزار جنسی پدرخوانده آزرده شده است اما جامعه، دستگاه‌های اجرایی و دستگاه قضایی نیاز به تلنگر دارد که لایه‌های پنهان را بهتر ببینند.

حسن‌پور با تأکید بر جایگاه گیلان در رتبه‌بندی آسیب‌های اجتماعی که جزو استان‌های اول محسوب می‌شود اضافه کرد: باید از تأثیرگذاری عمیق‌تر سازمان‌های مردم‌نهاد استفاده کرد چراکه حل این آسیب‌ها به‌تنهایی از دستگاه‌های دولتی برنمی‌آید.

او همچنین آمادگی اداره کل امور اجتماعی برای حمایت و همکاری با فعالین این حوزه و ارتباط با سایر دستگاه‌های اجرایی را اعلام کرد.

سمن‌ها مراکز خوبی برای کمک در گفتمان سازی هستند

فاطمه رفیعی، مدیرکل امور خانواده و بانوان استانداری گیلان هم در این نشست گفت: تلخی حوادث این‌چنین مربوط به کودکان از تلخی بیشتری برخوردار است و علل این حوادث باید ریشه‌یابی شود. رفیعی با اشاره به پیوستن مشروط ایران به کنوانسیون حقوق کودک، از ابلاغ الحاقیه ای‌ در باب کودک‌آزاری جنسی و هرزه‌نگاری خبر داد که کشور ایران نیز آن را امضا کرده است. رفیعی تأکید کرد آنچه امروز در جامعه می‌بینیم باید به یک گفتمان عمومی تبدیل شود و سمن‌ها مراکز خوبی برای کمک در گفتمان سازی هستند.

مدیرکل امور خانواده و بانوان استانداری گیلان همچنین به محدودیت اعتباری دستگاه‌ها اشاره کرد و افزود: سازمان‌های مردم‌نهاد بانفوذ و اعتمادسازی در مردم با فقر فرهنگی که زمینه‌ساز این قبیل اتفاقات است نقش مؤثرتری دارند.

شیوه زندگی پست‌مدرن، درجایی که مدرنیسم را تجربه نکرده است

فرشاد نوروزپور، مشاور امور جوان استاندار گیلان در این جلسه با تأکید بر اهمیت موضوع و شیوع این دست جنایات طی مدت اخیر گفت: آنچه دریافت می‌شود این است که فرایند رسیدگی به این پرونده‌ها و مجازات تعین شده کارآمد نبوده و تاکنون بازدارنده جنایات نشده است.

این دانش‌آموخته ارشد حقوق گفت: کودک به دلیل اینکه فاعل در صیانت از خود نیست نمی‌تواند جامعه هدف آموزشی باشد بلکه خانواده‌ها و جامعه باید تحت آموزش قرار گیرند.

مشاور امور جوان استاندار گیلان به استفاده از اصول تجربه‌شده در کشورهای دیگر تأکید کرد و گفت: این موضوع دیگر زنگ هشدار نیست و تبدیل به بحران شده است.

نوروزپور با اشاره به اهمیت توجه به فضای مجازی و رسانه‌های در دسترس خانواده‌ها و الگوبرداری از سبک زندگی نامتناسب، گفت: شیوه زندگی بخشی از مردم مطابق با اصول پست‌مدرنیسم است درحالی‌که جامعه‌ی ما هنوز مدرنیسم را تجربه نکرده است.

اورژانس اجتماعی، ۱۲۳ هنوز جایگاه لازم را بین مردم ندارد

گلناز نظامی مدیرعامل موسسه خیریه ایزد دوستان شمال هم در این نشست ماجرای اهورای ۳۱ ماهه را شوکی بزرگ برای گیلانی‌ها معرفی کرد و افزود: باید از وجوه مختلف به بررسی ابعاد این رویدادها پرداخته و حقوق اجتماعی اولیه کودکان را در سطح آموزش‌های شهروندی پیاده‌سازی کنیم.

نظامی با اشاره به وجود نهادی مانند اورژانس اجتماعی، ۱۲۳ را یکی از قوی‌ترین ابزارهای سهل‌الوصول اجتماعی نامید که هنوز جایگاه خود را در میان مردم نیافته است.  او ابراز امیدواری کرد سمن‌های حاضر بعدازاین جلسه برای آگاهی بخشی و فرهنگ‌سازی پای‌کار هستند.

از دست رفتن ارزش‌های پیشین بدون داشتن جایگزین

حلاج‌زاده نماینده‌ی دانشگاه و عضو هیات علمی دانشگاه هم در این نشست انواع آسیب‌ها بر کودکان، علل بروز کودک‌آزاری اخیر در رشت را بررسی کرد.

او خلاء عاطفی، فقر سرمایه‌های فرهنگی، فقر اقتصادی و ناآگاهی در خانواده‌های آسیب‌دیده را تشریح کرد و گفت: با صنعتی شدن جوامع، ارزش‌های گذشته کنار می‌رود اما در جامعه ما ارزش‌های پیشین ازدست‌رفته‌اند قبل از آنکه جایگزینی برای آن پیدا شود. که این موجب بی‌ثباتی‌های شخصی در پهنه اجتماع می‌شود و هنجارهای ارزشی را نقض می‌کند.

کودکان زیر ۷ سال،قربانی ۶۰ درصد آزارها

این کارشناس عضو هیات علمی دانشگاه، همچنین بر صحه گذاشتن بر اهمیت نقش آموزش‌وپرورش در آگاهی کودکان و خانواده‌ها عنوان کرد: ۶۰ درصد کودک‌آزاری‌ها، کودکان زیر ۷ سالی را شامل می‌شود که به مدرسه نمی‌روند.

در این نشست برخورد سلیقگی دستگاه‌ها با سمن‌ها، ضعف سیستم آموزش‌وپرورش، عدم آگاه‌سازی‌های قبل از ازدواج و شیوه‌ی تربیت کودکان، ضعف‌ها و خلاء های قانونی موجود در این حوزه از مواردی بود که نمایندگان سازمان‌های مردم‌نهاد به آن انتقاد داشتند.

 

 

true
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false