. گیلان آمادگی پذیرش پایتخت نقاشی کشور را دارد/ هنر روح جامعه است
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

روی خط اخبار

true
    امروز  چهارشنبه - ۱ خرداد - ۱۳۹۸  
it is true
false
true
گیلان آمادگی پذیرش پایتخت نقاشی کشور را دارد/ هنر روح جامعه است

به گزارش پایگاه خبری_تحلیلی گیل سداد؛ فیروز فاضلی در آئین اختتامیه چهارمین دوسالانه نقاشی گیلان که در مجتمع فرهنگی هنری خاتم‌الانبیاء(ص) رشت برگزار شد، با بیان اینکه هنر با دنیای فلسفه متفاوت است، اظهار داشت: فلسفه مانند جاده آسفالت، رانندگی را در پی دارد اما دنیای هنر مانند جاده جنگلی است که راه را برای انسان می‌سازد.

وی ضمن سپاسگزاری از زحمات همکاران خود در اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان و تشکر از هیئت داوران و اعضای انجمن هنرهای تجمسی استان، افزود: از همه همکاران به خاطر اینکه تلاش شبانه‌روزی دارند و یاریگر هنرمندان هستند سپاسگزارم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با بیان اینکه هنرها الاکلنگی نیستند و برخورد الاکلنگی شایسته هنرمندان ما نیست، گفت: در عرصه هنر صرفاً نمی‌توانیم جایگاه یک هنر را در نظر بگیریم و آن را تکه‌تکه کنیم چون هنر با ارزش است و همه هنرها روح جامعه هستند.

فاضلی افزود: عکاسی که تصویری را ثبت می‌کند، شاعری که کلمات را به رقص می‌آورد، نویسنده‌ای که با کلمات عدول از داستان می‌کند، فیلمبرداری که تصاویری را به حرکت در می‌آورد و نقاشی که ضربه‌هایی به بوم می‌زند و صحنه‌ای از دریای هنر را رقم می‌زند آنها همگان هنرمندند.

وی با بیان اینکه سه مشخصه بارز و اصلی برای همه هنرها وجود دارد، ابراز داشت: سه مشخصه اصلی، همه هنرها را به هم وصل می‌کند و این مشخصه‌ها عاطفی، تخیلی و چند‌بعدی بودنشان است و این سه اصل در تلفیق یکدیگر هنر را خلق کرده و آن را می‌سازند.

فاضلی گفت: هنرمند همیشه شهود عاطفی دارد و آن هم در یک نگاه است که بیان آن به راحتی نیست و اینجا است که با اصلی به نام تخیل وارد عرصه هنر می‌شود و آن را با عاطفه پیوند می‌زند تا مخاطب نیز بتواند در پیدایش ثانوی اثرش نقش داشته باشد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان خاطرنشان کرد: پیدایش ثانوی یک اثر هنری در نظر مخاطب همان سه بعدی بودن یک هنر است و کسی که به فیزیک هنر توجه کند هنرمند نیست و هرگز در عرصه هنر موفق نخواهد بود.

فاضلی ابراز داشت: هنر مثل سنگی است که در آب فرو می‌رود و یک حجم فیزیکی دارد اما موجی که از آن سنگ ایجاد می‌شود و هنر است که می‌تواند فعل تخیلی را به ارمغان آورد و انسان را به تداوم، شهود و خوانش  وادار کند.

وی درباره تولید آثار هنری تصریح کرد: همان‌گونه که انسان‌ها جهنم دست‌ساز خویش هستند بایستی بهشت دست‌ساز خود نیز باشند و هنرمندی که حرفی برای گفتن دارد در پستو نمی‌ماند و آن را در عرصه هنر بیان می‌کند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان بیان کرد: با توجه به مطرح شدن معرفی گیلان به‌عنوان پایتخت نقاشی کشور، این استان با توجه به دارا بودن پیشینه فرهنگی و وجود ظرفیتهای هنری بسیار در این رشته، آمادگی پذیرش این عنوان را دارد.

فاضلی اظهار داشت: این استان از ظرفیت و پیشینه بالای فرهنگی و هنری برخوردار است لذا در حوزه دیپلماسی فرهنگی و هنری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این انتظار می‌رود تا برای تبادلات فرهنگی با کشورهای حاشیه دریای خزر اعتبارات لازم را در نظر بگیرند.

true
false
false
true

false