. گاومیشهای رو به افزایش با تولید شیر بیشتر
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

روی خط اخبار

true
    امروز  جمعه - ۳ خرداد - ۱۳۹۸  
it is true
false
true
گاومیشهای رو به افزایش با تولید شیر بیشتر

به گزارش پایگاه خبری_تحلیلی گیل سداد؛ میر حجت علی‌اکبرنژاد گفت: گاومیش در بسیاری از نقاط گیلان یافت می‌شود، اما قطب تولید و پرورش این دام در شهرستانهای صومعه‌سرا، تالش و رضوانشهر است.

وی افزود: گاومیش در اقتصاد خانوارهای روستایی این شهرستانها جایگاه ویژه‌ای دارد. تعداد و پراکندگی جغرافیایی آن هر سال در حال افزایش است.

معاون امور دام و طیور سازمان جهاد کشاورزی گیلان ادامه‌ داد: در حال حاضر ۱۸هزار راس گاومیش در گیلان وجود دارد.

وی افزود: به دلیل برخورداری بالای شیر گاومیش از چربی مناسب، شیر و فرآورده‌های دیگر شیر گاومیش از جمله ماست و پنیر آن از مشتریان فراوانی برخوردار است.

علی‌اکبرنژاد خاطرنشان‌ کرد: شیر گاومیش به دلیل کیفیت بالایی که دارد باید ۴تا ۵هزار تومان فروخته شود، اما به دلیل نبود یک مرکز مستقل جمع آوری شیر گاومیش در گیلان، در حال حاضر شیر گاومیش همانند شیر گاو در استان هر لیتر ۲هزار تومان از گاومیش‌داران خریداری می‌شود.

وی با اشاره به اینکه روزانه از هر راس گاومیش بیش از ۶ لیتر شیر گرفته می‌شود، تصریح‌ کرد: در نظر داریم با تلقیح مصنوعی و انتقال جنین، گاومیش‌هایی در گیلان پرورش یابند که ۱۲لیتر در روز شیر تولید کنند.

معاون امور دام و طیور سازمان جهاد کشاورزی گیلان افزود: اقتصادی‌تر شدن پرورش گاومیش و بهره مندی بیشتر از تولید شیر از این دام از اولویت‌های کاری سازمان جهاد کشاورزی گیلان است.

علی‌اکبرنژاد با اشاره به اینکه از دیگر مناطق کشور خواهان خرید شیر گاومیش های گیلان هستند، گفت: گیلان دارای تعاونی گاومیش‌داران است و هم اکنون این تعاونی در تالش مستقر است.

وی با بیان اینکه این تعاونی ۷۰نفر عضو دارد که به طور مرتب در حال عضوگیری جدید است، افزود: گاومیش دامی مقاوم به اغلب بیماری‌ها است و به دلیل شیر باکیفیتی که دارد، از صرفه اقتصای بالایی برخوردار است و افزایش جمعیت گاومیش های استان می‌تواند صرفه اقتصادی خوبی را برای دامداران استان به همراه داشته باشد. 

true
false
false
true

false