کشف بقایای تونل تاریخی در گیلان
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

روی خط اخبار

true
    امروز  دوشنبه - ۵ مهر - ۱۴۰۰  
true
true
کشف بقایای تونل تاریخی در گیلان

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی گیل سداد؛  ولی جهانی اظهار داشت:این تونل زیر زمینی به طول تقریبی  ۷۰۰ متر  شامل برج ها، پله های زیرزمینی، زاغه های مهمات، اتاق سربازان و غیره بصورت شمالی – جنوبی حدفاصل کوه گلسرک و امامزاده هاشم ساخته شده است. 

وی خاطرنشان کرد : دوره دقیق احداث این تونل ،کاربری سازه در دوره خودش،چگونگی فراهم آوری مصالح مورد نیاز ،چگونگی تامین آب با بررسی و  کاوش امکان پذیر خواهد بود.
وی افزود: سنگ های مالون، آجرهای فشاری، سنگ های رودخانه ای از جمله مصالح تونل است و در فاصله ی ۱۰ الی ۲۰ متر نیز برج های نگهبانی قرار گرفته است؛ دسترسی به برج ها از طریق تونل و با کمک پله های زیر زمینی امکان پذیر است. 
معاون میراث فرهنگی گیلان افزود:سازه زیرزمینی با ابعاد مختلف بوده و در برخی از نقاط، اتاق ها مستطیل شکل با سقف نورگیر است و به نظر می رسد اتاق سربازان یا انبار مهمات باشد؛ پس از ساخت تونل، روی سقف با خار و خاشاک پوشانده شده که این امر امکان رویت آن را سخت و دشوار کرده است.
جهانی گفت:
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی گیلان اضافه کرد:پرونده ثبتی این اثر در حال تکمیل شدن است و بزودی برای ثبت به وزارتخانه میراث ارسال می شود.

true
true
false
true

false