. کاهش 10 درصدی حق بیمه صیادان در سال جاری/ افزایش میزان صادرات ماهيان خاوياری به كشورهاي اروپايي و امريكایی
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

روی خط اخبار

true
    امروز  پنج شنبه - ۲ خرداد - ۱۳۹۸  
it is true
false
true
کاهش ۱۰ درصدی حق بیمه صیادان در سال جاری/ افزایش میزان صادرات ماهیان خاویاری به کشورهای اروپایی و امریکایی

اسحاق شعبانی در گفتگو با گیل سداد با بیان اینکه غالب فعالیت های شیلات متمرکز بر حوزه ی آبزی پروری است، خاطرنشان کرد: در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی، در حوزه پرورش ماهی علاوه بر پرورش ماهیان در آب های شیرین، پرورش ماهیان در آب های شور دریاها و پرورش ماهی در قفس نیز در دستور کار قرار گرفته است و سالانه حدودا ۵۵ هزار تن از انواع ماهیان وارد چرخه می شوند.

وی با اشاره به کمبود آب در کشور و به تبع آن در استان و محدودیت وجود اراضی جهت آبزی پروری و ضرورت پرورش ماهیان با استفاده از سازه های تولیدی جدید و روش های مدرن، از راه اندازی بالغ بر ٢٠٠ استخر فلزی (زینکالیومی) و سازه های غیر خاکی در سطح استان خبر داد و گفت: هدف مجموعه همکاران شیلاتی استان افزایش تولید ماهی با بهره گیری از متد های مختلف امروزی است.

مدیرکل شیلات گیلان با اشاره به وجود سه مرکز تکثیر، پرورش و بازسازی ذخایر آبزیان در گیلان، اظهار داشت: مرکز تکثیر، پرورش و بازسازی ذخایر آبزیان شهید انصاری در شهرک صنعتی رشت به تولید انواع ماهیان کولی، اردک ماهی، کپور تالابی، بچه ماهی های استخوانی و ماهی سفید مشغول است و درغرب گیلان رها سازی می شود؛ مرکز تکثیر، پرورش و بازسازی ذخایر ماهیان خاویاری شهید دکتر بهشتی در سنگر که اولین و بزرگترین کارگاه تکثیر و پرورش ماهیان خاویاری در ایران و خاورمیانه محسوب می شود، پس از تولید بچه ماهی خاویاری به وزن ۴ گرم از طریق سپیدرود به دریای خزر رهاسازی می شود.

شعبانی ادامه داد: در مرکز تکثیر، پرورش و بازسازی ذخایر ماهیان خاویاری شادروان دکتر یوسف پور در سیاهکل نیز غالبا بچه ماهی سفید تولید می شود و در شرق گیلان در رودخانه های منتهی به دریای خزر رهاسازی می شود.
وی با اشاره به وضعیت کم آبی، کاهش نزولات جوی و شرایط جوی نامناسب در استان، گفت: سال گذشته بالغ بر ١۴٠ میلیون تولید بچه ماهی به اندازه یک گرم و رهاسازی داشتیم که این رقم برای سال ٩٧ بالغ بر ١٢٠ میلیون پیش بینی می شود.

مدیر کل شیلات گیلان یکی از وظایف مهم مجموعه تحت مدیریت خود را حفاظت از ذخایر در زمان رهاسازی بچه ماهی ها و جلوگیری از صید قاچاق دانست و یادآور شد: بالغ بر ۱۰ پایگاه حفاظتی با ۱۸۰ نفر نیروی انسانی در حدفاصل شهرستان های آستارا و چابکسر مشغول خدمات رسانی به مردم و صیادان زحمتکش استان هستند.

اسحاق شعبانی دغدغه اصلی صیادان را کمبود بضاعت مالی آن ها قلمداد کرد و با اشاره به وضعیت بیمه صیادی این قشر پرتلاش و کم بضاعت، بیان کرد: با پیگیری های مستمر صورت گرفته مقرر شد همزمان با آغاز فصل صیادی که عموما از بیستم مهرماه آغاز می شود، پرداختی صیادان بابت حق البیمه به مقدار ١٠ درصد کاهش یابد.

وی با ابراز نگرانی از وضعیت بستر نامناسب برخی از رودخانه های استان به دلیل ورود فاضلاب ها و پسآب کارخانه های صنعتی، تصریح کرد: متاسفانه حجم آلودگی رودخانه ها زیاد است و ضرورت دارد اقدامات موثری صورت گیرد.
مدیرکل شیلات گیلان با اشاره به تولید حدود ٧٣ هزار تن ماهی پرورشی در استان، اظهار کرد: در سال گذشته حدود ١۵٠٠ تن ماهی پرورشی به کشورهای همسایه صادر شد که صادرات مذکور برای سال جاری حدود ۳ هزار تن پیش بینی شده است.

شعبانی بیش از ۵٠ درصد خاویار تولیدی کشور را متعلق به ۴۶ واحد تولید خاویارگیلان دانست و با ابراز خرسندی از افزایش میزان صادرات ماهیان خاویاری به کشورهای اروپایی و امریکایی، این میزان برای سال جاری را حدود ۵ هزار تن پیش بینی کرد. وی ادامه داد: در بخش تولید ماهیان سردآبی سالانه مقدار ۵ هزار تن ماهی قزل آلا در استان تولید می شود.

مدیرکل شیلات استان سرانه ی مصرف ماهی در کشور را نسبت به میانگین آن در دنیا کم توصیف و خاطرنشان کرد: متاسفانه سرانه ی مصرف این خوراکی لذیذ و مقوی در کشور حدودا ١١ کیلو و در استان حدودا ١۶ کیلو است که این مقدار در مقایسه با سرانه مصرف ماهی در دنیا که بالغ ٢١ کیلو است بسیار کم محسوب می شود.

اسحاق شعبانی با تاکید بر لزوم اشتغالزایی در حوزه امور شیلاتی، خاطرنشان کرد: در نظر داریم با اعطای ٨٠ درصد تسهیلات ارزان قیمت و برنامه ریزی هدفمند جهت توسعه امر آبزی پروری استان تلاش کنیم.

true
false
false
true

false