چای ایرانی تنها چای ارگانیک در جهان است
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

روی خط اخبار

true
    امروز  شنبه - ۷ خرداد - ۱۴۰۱  
true
true
چای ایرانی تنها چای ارگانیک در جهان است

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی گیل سداد؛  به نقل از تسنیم، محمدولی روزبهان اظهار داشت: امسال با خرید ۱۰۸ هزار تن برگ سبز چای در کشور، خرید چای باکیفیت درجه یک حدود ۷ درصد رشد داشته است.

رئیس سازمان چای کشور ارزش چای خریداری‌شده را ۲۰۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان اعلام کرد و افزود: ۱۳۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان و به‌طور میانگین ۶۵ درصد از مطالبات چایکاران پرداخت شده است.

روزبهان با اشاره به پایان پرداخت مطالبات تا قبل از پایان سال بیان کرد: ۷۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان از مطالبات باقی مانده است که بخشی متعلق به دولت و بخشی دیگر سهم کارخانجات است.

رئیس سازمان چای کشور ضمن عذرخواهی از چایکاران به‌خاطر تأخیر در پرداخت مطالبات بیان داشت: نقدینگی تولید و پرداخت ۴۰ درصد از سهم فروش چای کارخانجات باعث تأخیر در پرداخت مطالبات چایکاران شده است.

وی بهره‌وری کمتر باغات ایران در مقایسه با کشورهای دیگر را یکی از معضلات صنعت چای ایران دانست و افزود: کشور ایران در ۶ ماه از سال برداشت چای دارد اما بعضی از کشورهای دیگر ۱۱ ماه از سال را چای برداشت می‌کنند.

روزبهان تصریح کرد: استان‌های گیلان و مازندران نسبت به سایر مناطق در کشور از نظر اقلیم دارای شرایط مناسب‌تری برای کشت چای هستند اما در سال‌هایی مانند ۹۳ و ۹۶ با خشکسالی و کاهش نزولات مواجه شدند.

وی با یادآوری اینکه بسیاری از باغات چای در ارتفاعات و سطح شیب‌دار قرار دارند، گفت: توسعه شبکه آبیاری تحت فشار باید با جدیت بیشتری پیگیری شود زیرا منابع تأمین آب در ارتفاعات محدودند که توسعه این شبکه را با مشکل رو‌به‌رو کرده است.

روزبهان درباره ارائه خدمات مناسب به چای‌کاران و بسته‌های حمایتی دولت گفت: صندوق حمایت از صنعت چای که در سال ۹۳ تأسیس شده در حال حاضر حدود ۵۶ میلیارد تومان سرمایه دارد و وام‌هایی با کارمزد ۴ درصد به‌ازای هر هکتار ۲ میلیون تومان را به چای‌کاران پرداخت می‌کند.

رئیس سازمان چای کشور اعلام کرد: این صندوق شرایط خوبی را برای نگهداری و آماده کردن باغ و تأمین هزینه‌های دیگر به وجود آورده است که به‌صورت انحصاری فقط به کارخانجات چای‌سازی و چای‌کاران وام پرداخت می‌کند.

روز‌بهان حدود ۴ هزار هکتار از باغات چای را رهاشده اعلام کرد و اظهار داشت: با انجام عملیات به‌زراعی، این باغات احیاء شده به چرخه تولید بازگشتند تا شرایط بهتری برای چایکاران ایجاد کنند.

وی خاطرنشان کرد: نُرم استاندارد باغات برای چای‌کاری در حد متوسط حدود ۲۰ هزار مترمربع است اما متوسط سطح زیر کشت یک چای‌کار ۳ هزار مترمربع است که کشاورز چای‌کار نمی‌تواند با آن شرایط زندگی خود را خوب اداره کند.

روزبهان با اشاره به مشکلات بیکاری و سطح زیر کشت یک چایکار افزود: هزار و ۵۰۰ مترمربع باغ بین ۶ خانوار تقسیم می‌شود و این یعنی یک حقوق برای ۷ خانواده و چایکارانی داریم که زندگی خود را با ۱۰۰ مترمربع باغ چای تأمین می‌کنند درحالی که باید ۲ هکتار (۲۰ هزار مترمربع) باغ داشته باشند.

وی یکی دیگر از معضلات صنعت چای را که اکنون کم‌رنگ‌تر شده تغییر ذائقه مصرف‌کنندگان دانست و اظهار داشت: در ۲ سال اخیر با استقبال مجدد مصرف‌کنندگان از چای ایرانی رو‌به‌رو شدیم و تا حدودی شرایط فروش این محصول ارتقاء پیدا کرده است.

روزبهان عنوان کرد: چای ایرانی تنها چای تولیدشده در جهان است که برای تولید آن به هیچ وجه از سم استفاده نمی‌شود و در بعد عدم استفاده از سم، یک محصول ارگانیک است.

رئیس سازمان چای کشور اعلام کرد: کشور ایران دارای هزار و ۵۰۰ هکتار باغ چای و ۱۵۱ کارخانه فعال چایسازی است که می‌تواند برای فرزندان این منطقه از کشور اشتغال ایجاد کند.

true
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false