. پیشگیری و کنترل بیماری‌های مشترک انسان و دام
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

روی خط اخبار

true
    امروز  پنج شنبه - ۲ خرداد - ۱۳۹۸  
it is true
false
true
پیشگیری و کنترل بیماری‌های مشترک انسان و دام

به گزارش پایگاه خبری_تحلیلی گیل سداد؛ مدیرکل دامپزشکی استان هدفمند شدن واکسیناسیون، استفاده از فناوری نوین در حوزه تشخیص بیماری، استفاده از سامانه اطلاعات جغرافیایی یا GIS یا سامانه رصد و پایش بیماری‌ها و تجمیع خدمات دامپزشکی را از دستاورد‌های چهل ساله انقلاب در حوزه دامپزشکی برشمرد.
سهراب عاقبتی با بیان اینکه پس از انقلاب اسلامی بررسی همه نمونه‌های مربوط به دام و طیور در آزمایشگاه‌های دامپرشکی استان انجام می‌شود گفت: آزمایشگاه مرکزی این اداره کل آزمایشگاه منطقه‌ای تشخیص بیماری‌های ویروسی ماهیان گرمابی و خاویاری در شمال و شمال غرب کشور هم است.
وی اعلام کرد: اداره کل دامپزشکی گیلان تاییدیه اتحادیه اروپا (کد ec) را دریافت کرده است بطوریکه همه فرآورده‌های خام با امضای مدیرکل دامپزشکی بدون طی کردن هیچ فرآینده‌ای قابلیت صادرات دارد.
مدیرکل دامپزشکی گیلان در ادامه به تعطیلی ۳۷ کشتارگاه سنتی برای جلوگیری از آلودگی و راه اندازی ۳ کشتارگاه صنعتی در استان اشاره کرد و گفت: اوایل دهه ۸۰، گیلان جزء نخستین استان‌هایی بود که برنامه ساماندهی کشتارگاه‌ها را اجرا و مرغ را بصورت بسته بندی عرضه کرد.       سهراب عاقبتی افزود: سه کشتارگاه صنعتی گیلان ظرفیت کشتار ۵۵۰ رأس دام سنگین و هزار و ۸۵۰ رأس دام سبک را دارد این درحالیست که با ۴۰ درصد ظرفیت فعال است.
وی یکی دیگر از فعالیت‌های اداره کل دامپزشکی گیلان را صادرات و حضور در عرصه تجارت بین الملل اعلام کرد و گفت:: شرط لازم برای ورود به بازار‌های جهانی رعایت الزامات بهداشتی است.
مدیرکل دامپزشکی گیلان افزود: در این راستا امسال ۵ هزار و ۸۷۰ تن فرآورده خام دامی به ارزش ۴۵۰ میلیارد ریال صادر شد.
سهراب عاقبتی گفت: تخم مرغ نطفه دار، جوجه یک روزه، خاویار، ماهی زنده، ماهی منجمد و مواد لبنی از جمله محصولانی بودند که از گیلان به کشور‌های اتحادیه اروپا، امارات متحده عربی، گرجستان و آذربایجان صادر شد.
وی با اشاره به برخی از شایعات در زمینه واردات گوشت گرم و منجمد از خارج کشور افزود: یک ناظر شرعی و یک دامپزشک برای نظارت بر همه مراحل ذبح، انجماد، بسته بندی و حمل و نقل به کشور صادرکننده اعزام می‌شوند.
مدیرکل دامپزشکی گیلان گفت: در خودرو‌هایی که این گوشت‌ها حمل می‌شود ترموگراف نصب است که درجه سرما در مسیر را ثبت می‌کند و زمانی که محموله به مقصد می‌رسد دامپزشکی مستقر در گمرک آن‌ها را بررسی و نمونه برداری می‌کند.
 سهراب عاقبتی با بیان اینکه دو مرکز قرنطینه مرزی در آستارا و یک مرکز قرنطینه مرزی در بندر انزلی فعال است افزود: ۳ مرکز قرنطینه بین استانی نیز در شهرستان‌های رودبار، رودسر و آستارا فعال است.
وی در پایان با اشاره به اهمیت فعالیت‌های دامپزشکی در کنترل و پیشگیری از بروز بیماری‌های مشترک انسان و دام گفت: اعتبار حوزه سلامت به دامپزشکی تعلق نمی‌گیرد و در حال پیگیری این موضوع هستیم.

true
false
false
true

false