وفاق اجتماعی
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

روی خط اخبار

true
    امروز  شنبه - ۱۱ تیر - ۱۴۰۱  
true
true
وفاق اجتماعی

>> میرحسین مومنی‌زاده |  قائم مقام مدیرمسئول هفته نامه سداد

وفاق اجتماعی یکی از موضوعات اساسی است که همواره صاحبنظران حوزه های اجتماعی و فرهنگی بدان توجه ویژه ای داشته اند.

این موضوع نه تنها با گذر زمان از درجه اهمیت ساقط نشده است بلکه به جهت تحولات بیشماری که جهان بدان مواجه است همواره اهمیتی بیش از پیش پیدا می کند.

وفاق اجتماعی عملا شکلی از ارتباط را نمایان می کند که در آن گروهی از مردم توانایی خود برای تشریک مساعی با دیگران را بروز می دهند که این خود فضا را برای بروز تغییرات سازنده و مثبت فراهم می کند و هر اندازه گروه های مختلف اجتماعی از یکپارچگی در اهداف، برنامه ها، کنش ها و تحرکات مختلف اجتماعی برخوردار باشند، زمینه ی بهتری برای ایجاد وفاق اجتماعی فراهم می گردد.

آنچه مسلم است، وجود چنین حالتی از وفاق و همدلی در بین اعضاء تشکیل دهنده یک جامعه دغدغه فکری همه کسانی است که به رشد و تعالی جامعه می اندیشند.

وفاق در واقع توافق بر سر مجموعه ای از ارزش ها و باورها است که زمینه بروز رفتارهای اجتماعی را شکل می دهد.

یک جامعه پایدار نمی ماند مگر اینکه باورها و الگوهای رفتاری آن ها دارای ثبات و پیوستگی مشخصی باشد و این ثبات و پیوستگی نیز در سایه وجود وفاق میان افراد جامعه به وجود می آید.

با توجه به تنوع قومی – مذهبی در جامعه ایران، نمی توان منتظر و متوقع نوعی وفاق خود جوش بود. بنابراین ضروری است پایه های تقویت وفاق اجتماعی در تمام سطوح مورد توجه مسئولان و سیاستمداران قرار گیرد.

بر این اساس یکی از اصلی ترین اهداف نظام های سیاسی تلاش برای یکپارچه سازی گروه های اجتماعی است.

امروز جامعه ما بیش از هر زمان دیگری نیاز به این وفاق و همدلی دارد و انتظار این است مردم و مسئولان که برآمده از خود مردم هستند در کنار یکدیگر و یکصدا ضمن احترام به اختلافات سلیقه ای خود با یکدیگر، برای پیشرفت و تعالی این مرز و بوم تلاشی وافر داشته باشند.

 

برگرفته از یادداشت منتشر شده در ۳۰ آذر۱۳۹۹ نشریه سداد شماره ۴۹۲

 

true
true
false
true

false