وزش نسیم اعتدال به سمت استان البرز
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

روی خط اخبار

true
    امروز  شنبه - ۱۴ تیر - ۱۳۹۹  
true
true
وزش نسیم اعتدال به سمت استان البرز

شهر کرج به عنوان مرکز استان البرز امروز در جایگاهی متمایز نسبت به گذشته قرار دارد. شهری با هویتی مستقل؛ با مردمی که هر چند از اقوام مختلف اند اما در سال های سیاسی اخیر نشان دادند دغدغه های آنان نیز رنگ و بوی سایر کلانشهرها را به خود گرفته است.

سنتی انگاری پدیده ای قابل لمس برای استان البرز است؛ به گونه ای که پس از گذر چندین سال از مستقل شدن شهر کرج و شکل گیری استان البرز، همچنان برخی شهر پرجمعیت کرج را شهری با عنوان حاشیه  تهران می پندارند؛ از طرفی اقامت اقوام مختلف مانع شکل گیری هویتی مستقل برای ساکنان آن و اطلاق عنوان البرزی یا کرجی شده است.

عوامل فوق الذکر سبب شده است باور غالب بر این باشد که رقابت های سیاسی حول گرایش های مختلف قومی قبیله ای شکل می گیرد.

با تمام این تفاسیر اتفاقی که در انتخابات ۹۶ رخ داد و در فهرست ۱۳ نفری اعضاء شورای شهر کرج، ۱۲ نفر از اعضاء لیست امید با شعار «هوای تازه» فاتح انتخابات شدند پیام روشنی به تهران بزرگ دادند؛ پیامی که استقلال مکانی و سیاسی البرز را نمایانگر ساخت.

به مصداق تایید موارد مطروحه، در ادامه این سیر تحول در استان البرز، از میان استاندارانی که به تازگی منصوب شده اند، انتصاب دکتر محمد علی نجفی؛ استاندار پیشین استان گیلان به عنوان استاندار جدید البرز را نیز می توان حاوی پیامی متفاوت دانست؛ چراکه طیف وسیعی از سیاستمداران گیلانی دکتر نجفی را واجد کارنامه ای پربار و در خور توجه در دوران خدمتش در این استان می دانند و وی را به عنوان چهره ای پرسابقه و با تدبیر می شناسند که تغییرش با انتقادات وسیعی در سطح استان گیلان همراه بود.

درباره انتخاب استانداران و فرمانداران و این که بومی باشند یا نه دو دیدگاه متفاوت وجود دارد؛ دیدگاهی که مدیر بومی را می پسندد؛ به علایق محلی و سبقه فرد استناد می کند و در مقابل دیدگاه پیشین، کسانی که معتقدند بهتر است مدیر از دیاری دیگر بیاید تا خانواده، دوست و آشنا متوقع نباشند و توصیه ها به کار نیافتند.

پیام انتصاب دکتر نجفی به عنوان استاندار البرز فراتر از انتخاب یک استاندار غیر بومی است؛ اهمیت این انتصاب را می توان از منظر سیاسی و اجتماعی بررسی کرد؛ از این منظر که می تواند پاسخی به انتخاب مردم کرج در ۹ اردیبهشت ۹۶ تلقی شود، زیرا آنگاه که نگاه سیاسی بر گرایش های قومی و قبیله ای غلبه می کند، نگاه دولت نیز تغییر می کند و استانداری در سطح ملی را برای البرز برمی گزیند به گونه ای که خبر انتصاب دکتر محمد علی نجفی با استقبال فعالان سیاسی و مدنی در سطح استان البرز رو به رو شده است و امید به اینکه استان البرز و خاصه شهر کرج از هوایی تازه برخوردار شود.

امروز ضمن اینکه بایستی بر خود ببالیم استانداری از دل مردم گیلان به نزدیکترین استان به پایتخت کشور با ظرفیتی عظیم عزیمت کرده است، باید پذیرفت استان گیلان استانداری توانمند و مجرب با نگاهی توسعه گرا و ملی را از دست داده است و آنچه در این میان اهمیت می یابد لزوم حفظ وفاق و همدلی بین آحاد نیروهای سیاسی و مدنی برای کمک به استاندار آینده گیلان، فارغ از بومی یا غیر بومی بودن آن است؛ نگاهی که می تواند امید را در دل مردم شریف گیلان همچنان زنده نگاه دارد و به استاندار جدید توانی مضاعف برای اداره ی امور دهد.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false