ورود تجهیزات بندری اولین ثمره برجام بود/ برگزاری مناقصه اپراتوری فاز سوم بندر رجایی در آینده نزدیک
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

روی خط اخبار

true
    امروز  شنبه - ۷ خرداد - ۱۴۰۱  
true
true
ورود تجهیزات بندری اولین ثمره برجام بود/ برگزاری مناقصه اپراتوری فاز سوم بندر رجایی در آینده نزدیک

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی گیل سداد؛ عباس آخوندی در آیین ابلاغ قرارداد اپراتور ترمینال ۲ کانتینری مجتمع بندری شهید رجایی با بیان اینکه امروز روز خوشحال‌کننده‌ای برای صنعت دریایی و دریانوردی است، گفت: تجهیز ترمینال‌های بندر شهید رجایی یکی از آرزوهای ما بود و پس از تفاهم، یکی از اولین اقدامات خرید این تجهیزات بوده است.

وی با تاکید بر اینکه خرید و ورود تجهیزات بندر شهید رجایی از اولین ثمره‌های برجام بود، گفت: در حالی که سکوی شماره ۲ پیش از این‌ها ساخته شده بود، به دلیل تحریم‌ها امکان تجهیز این اسکله‌ها و ترمینال‌ها وجود نداشت.

آخوندی تاکید کرد: سکوی شماره دو تنها مجهز به هشت جرثقیل بود اما ما به ۲۰ جرثقیل در این ترمینال نیاز داشتیم که در شرایط تحریم‌ها امکان خرید این تجهیزات وجود نداشت.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: بلافاصله پس از امضای قرارداد برجام نسبت به خرید تجهیزات بندری و جرثقیل‌ها اقدام کردیم به طوری که قرارداد خرید ۱۲ جرثقیل از آلمان به ارزش ۱۰۴ میلیون یورو منعقد شد.

آخوندی ادامه داد: دو فقره از این جرثقیل‌های جدید نصب شده و دو فقره هم در حال نصب شدن است و امیدواریم به زودی سایر تجهیزات هم وارد کشور شوند.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه موضوع مهم این است که بتوانیم با این تجهیزات نرخ بهره‌وری را در کشور افزایش دهیم، اظهار داشت: باید بتوانیم با استفاده از این سرمایه‌ها نرخ بهره‌وری در صنعت دریانوردی را بالا ببریم.

آخوندی با اشاره به واگذاری پروژه‌ها و اپراتوری بنادر به بخش خصوصی اظهار داشت: هم اپراتوری ترمینال شماره یک و هم ترمینال شماره دو بندر شهید رجایی که از بزرگترین بنادر کشورمان محسوب می‌شوند را به بخش خصوصی واگذار کردیم و قرار بر این است که اپراتوری این بنادر به مدت پنج سال در اختیار دو شرکت متعلق به بخش خصوصی باشد.

وی با بیان اینکه از هر دو شرکت خواسته‌ایم شرکای بین‌المللی را وارد این پروژه کنند، اظهار داشت: امیدواریم با این اتفاق امروز در فصل جدیدی در نحوه بهره‌برداری از سرمایه‌ها و همچنین ورود جدی‌تر بخش خصوصی و غیردولتی به این صنعت باز شود.

آخوندی با بیان اینکه امیدواریم بخش خصوصی بتواند سهم بهره‌برداری مستقیم را افزایش دهد، اظهار داشت: امیدوارم سال آینده در چنین ایامی شاخص‌های بهره‌وری در بنادر بهبود پیدا کرده باشند.

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر واگذاری پروژه‌ها به بخش خصوصی گفت: معتقد هستیم که با این واگذاری‌ها و عملکرد قابل قبول بخش خصصوی در این پروژه‌ها امیدواریم که ملت ایران عملکرد بهتر غیردولتی‌ها در پروژه‌ها را نسبت به دولتی‌ها باور کنند و ما این باور را داریم.

آخوندی افزود: امروز بخش اول توسعه فاز سوم بندر شهید رجایی هم به بهره‌برداری می‌رسد.

وی از برگزاری  مناقصه سایر بخش‌های فاز سه بندر شهید رجایی در آینده‌ای نزدیک خبر داد و گفت:‌ بلافاصله پس از برگزاری مناقصه عملیات اجرایی مابقی فاز سوم هم شروع می‌شود./ ایلنا

true
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false