هفته وحدت - وحدت ملی
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

روی خط اخبار

true
    امروز  چهارشنبه - ۲۸ اردیبهشت - ۱۴۰۱  
true
true
هفته وحدت – وحدت ملی

فاصله بین ۱۲ تا ۱۷ ربیع الاول که سالگرد ولادت پیام آور بزرگ اخلاق و مهربانی به دو روایت تشیع و تسنن است، هفته وحدت نام گرفته است. او که وجودش رحمت است برای کل عالم ، برای جامعه  بشری عصر خود امین بود و حتی مخالفین و دشمنانش نیز به عدل و امانت او ایمان داشتند.  او که از رفتار ملایم و مهربانانه خویش نسیم سحری در گلستان را نیز خجل میساخت و هر دشمن سنگدلی را در مقابل رافت، گذشت، مهربانی و عطوفت خود نرم و رام میساخت …

در تاریخ فتح مکه آمده است که پس از ورود لشکر پیروز اسلام به مکه یکی از افسران اسلام هنگام ورود به شهر مکه این شعار را سر داد که: «امروز روز نبرد است… » – «  امروز جان و مال شما حلال شمرده می شود… » ، پیامبر اکرم از این شعار به شدت برآشفت، او را از فرماندهی عزل کرد و دستور داد پرچم را از دست او گرفته به فرزند او دادند! و دستور داد این شعار را سر دهند : « الیوم یوم الرحمه… » امروز روز رحمت ( رافت – گذشت – مهربانی ) است… و پس از فتح مکه مسجد و خانه خدا را محل امن قرار داد که هر کس به آن ها پناه ببرد و یا اسلحه بر زمین بگذارد در امان است . حتی هر کس در خانه خود را به عنوان بی طرفی ببندد جان و مال او محترم و از خطر مصون است، او به این هم اکتفا نکرد و پس از ورود به مکه علاوه بر پناهگاه های سه گانه پرچمی به دست «عبدالله ختمی » داد و فرمود فریاد کند؛ هر کس زیر پرچم او گرد آید در امان است… !

این ایام به سبب تعدد روایت در ولادت این پیام آور بزرگ اخلاق، هفته وحدت نام گرفته است. کلید واژه ای که عامل پیروزی انقلاب اسلامی و رمز بقاء و پایداری آن نیز هست. منظور از وحدت طبعا کوتاه آمدن از اصول و باورها نیست بلکه کنار گذاشتن اختلافات سلیقه ای و تکیه بر مشترکات و مبنا قرار دادن آن در تعامل با یکدیگر است تا موجب  اخوت، انسجام، همبستگی و یکپارچگی  ملی گردد .

در فرهمگ اسلام عموم مسلمانان امت واحده و همگی برادر دینی یکدیگر خوانده می شوند. اسلام به مسلمانان توصیه می کند که با پیروان سایر ادیان و مکاتب غیر از اسلام نیز با عدل و مسالمت رفتار نمایند و آنان را به مشترکات توجه می دهد.
قرآن کریم به پیامبر مهربانی که دارای خلق عظیم بود، علیرغم آن که به صراحت رمز و راز موفقیت او را در ملایمت و نرمی، مهربانی و شفقت بیان می دارد، اما باز توصیه می فرماید: پیامبر! به خاطر رحمت الهی نسبت به آن ها نرم(و مهربان) شدی و اگر خشن و سنگدل(و دارای خشونت) بودی از اطراف تو پراکنده می شدند، پس آن ها را ببخش و برای آن ها آمرزش بطلب و در کارها با آن ها مشورت کن… !

با این نگاه هفته وحدت فرصت مغتنمی است تا با استفاده از معارف و آموزه های اسلامی و قرآنی و بهره گیری از سیره نبوی بر رفتار همدلانه همه یاران انقلاب اسلامی به منظور ترمیم شکاف ها و فاصله ها و تقویت وحدت و انسجام ملی تاکید کنیم چرا که جامعه بشری و امت اسلامی بیش از هر زمان دیگر به انوار معرفت رحمه اللعالمین و سیره نبوی نیازمند است. 

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false