هجوم نقدینگی به سوی زمین های کشاورزی بلای جان گیلان
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

روی خط اخبار

true
    امروز  شنبه - ۱۱ تیر - ۱۴۰۱  
true
true
هجوم نقدینگی به سوی زمین های کشاورزی بلای جان گیلان

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی گیل سداد؛حسن گیلان پور  با بیان اینکه هجوم نقدینگی به سوی زمین های کشاورزی بلای جای گیلان شده است، گفت: قبلا پول و سرمایه در بورس سرمایه گذاری می شد اما با تغییر وضعیت بورس، در حال حاضر برخی از هموطنان به سمت خرید زمین روی آورده اند.

وی افزود: با توجه به خشکسالی ها مردم از دیگر استان ها برای خریدار زمین به استان های شمالی می آیند و به همین دلیل شاهد افزایش جمعیت خریداران زمین هستیم.

گیلانپور ادامه داد: اقتصادی نبودن پرداختن به کشاورزی از دیگر دلایلی است که روستاییان به فکر فروش زمین باشند.

وی با اشاره به اینکه ضروری است دهیاران همکاری کنند تا با ساخت و سازهای غیرمجاز همان ابتدای کار برخورد شود زیرا اگر پیشرفت فیزیکی زیادی داشته باشند دیگر تبدیل کردن آن به اراضی شالیزاری یا غیرممکن یا خیلی سخت است.

مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی گیلان افزود: امکانات ما برای رصد ساخت و سازها زیاد نیست و فقط دهیاران می توانند با افزایش مسئولیت پذیری و پرهیز از بنگاه داری جلوی تغییرکاربری های غیر مجاز را بگیرند.

گیلان پور ادامه داد: استان گیلان نسبت به استان مازندران در جلوگیری از تغییرکاربری ها کارنامه بهتری دارد و امیدواریم بیش از پیش شاهد جلوگیری از تغییرکاربری اراضی ارزشمند کشاورزی باشیم.

وی با اشاره به اینکه کرونا نیز بر افزایش تغییرکاربری ها نمی تواند بی تاثیر باشد، افزود: سایه شوم کرونا بر اقتصاد موجب شد مردم برای سرمایه گذاری بلاتکیف بمانند و سعی دارند با خرید زمین از هدر رفت سرمایه هایشان جلوگیری کنند.

مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی گیلان با بیان اینکه اراضی کشاورزی در همه شهرستان های گیلان مورد تهدید هستند، تصریح کرد: جذابیت این شهرستان ها موجب شده است که گردشگران به جای اجاره اماکن گردشگری به فکر داشتن خانه دوم و سوم در شهرستان های گیلان باشند.

وی تاکید کرد: انجام کار زیربنایی برای جلوگیری از تغییرکاربری ها ضروری است و تا وقتی برخی از روستاییان ما فقیرتر از سایر هموطنان هستند شاهد خواهیم بود که متقاضیان خانه های دوم با پول های زیادی که در هنگام کار و یا بازنشستگی بدست آورده اند مردم روستایی گیلان را وسوسه به فروش زمین هایشان کنند.

true
true
false
true

false