. نماسازى بى اصالت و نامتناسب با فرهنگ، معمارى و هویت گیلانى-ایرانى-اسلامى نگران کننده و آسیب زاست
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

روی خط اخبار

true
    امروز  دوشنبه - ۶ خرداد - ۱۳۹۸  
it is true
false
true
نماسازى بى اصالت و نامتناسب با فرهنگ، معمارى و هویت گیلانى-ایرانى-اسلامى نگران کننده و آسیب زاست

به گزارش پایگاه خبری_تحلیلی گیل سداد؛ رییس کمیسیون عمران و توسعه شهری شورا با اشاره به در پیش بودن شرایط سخت برای شهرداری اظهار داشت: شهرداری هم اکنون در یک شرایط بحرانی قرار دارد و در سال ۹۸ نیز با شرایطی به مراتب سخت تر در اقتصاد شهر مواجه خواهیم بود. شهرداری با بحران در درآمد مواجه است و سال ۹۸ سال سختی برای اقتصاد شهرداری و درآمد شهرداری خواهد بود.
 
رضا رسولی اصلاح ضوابط طرح تفصیلی را خبری خوش برای شهروندان شهر رشت و سرمایه گذاران در بخش ساخت و ساز دانست و تصریح نمود: اصلاحات جدید در طرح تفصیلی، بسیاری از موانع را برای ساخت و ساز رفع نموده ولی به لحاظ درآمدی در شهرداری باید بررسی های بیشتری انجام شود و برنامه ریزی های درآمدی منطبق با شرایط جدید باشد. 
 
وی همچنین خواستار بررسی شهرهای دیگر و استفاده از تجربه های آنها برای دست یافتن به راهکارهای جدید به جهت برون رفت از شرایط سخت کنونی شد.
 
احمد رمضانپور عضو کمیسیون عمران و توسعه شهری شورا به لزوم استفاده از روشهای علمی در اقتصاد شهر اشاره نمود و افزود: نظر بزرگان علم اقتصاد این است که در شرایط تورم و رکود هرگونه افزایش نرخ، تورم زا است و در همین راستا افزایش تعرفه در شهرداری با بررسی شرایط اقتصاد کشور و آینده نگری باید انجام شود.
وی با اشاره به روشهای متفاوت اقتصادی بیان نمود: تئوری دیگری عرضه زیاد، سود کم و در نتیجه درآمد زیاد است و این دو فرمول در دوران رکود و تورم میتواند مورد استفاده شهرداری قرار گیرد. در همین راستا و به جهت اعتماد سازی میتوان هزینه عوارض را کمتر نمود و با استقبال سرمایه گذاران تعداد پروانه ها را افزایش دهیم.
برزگر مشاور کمیسیون عمران و توسعه شهری مهاجرت سرمایه گذاران از صنعت ساخت و ساز در شهر رشت را یک هشدار جدی دانست و گفت: شرایط قبلی طرح تفصیلی باعث شد، سرمایه گذاران به حوزه های دیگر برای سرمایه گذاری رجوع کنند و وقتی این مهاجرت رخ داد، دیگر برگردان این سرمایه گذارن به حوزه ساخت و ساز مشکل خواهد بود.
 
وی شرایط جدید در طرح تفصیلی را پالس مثبتی به بازار ساخت و ساز عنوان نمود و خواستار توجه به اعتماد سازی در برنامه ریزی ها شد و تعرفه جدید شهرداری را در همین راستای اعتماد سازی عنوان نمود.
 
رییس کمیسیون عمران و توسعه شهری شورا در خصوص طرح پیشنهادی دستورالعمل مصوب پیشنهادی سازمان سیما و منظر شهرداری رشت گفت: طبق برنامه ای که وجود داشت سازمان سیما و منظر موظف بود ظرف ۳ ماه طرح جامعه سیما و منظر شهر رشت را آماده نماید که متاسفانه تا کنون این طرح به اعضای شورا ارائه نشد. 
 
رضا رسولی با انتقاد از شرایط نامگذاری مغازه ها و تابلوهای سطح شهر رشت بیان نمود: در سطح شهر رشت متاسفانه با نام های عجیب و غریب و همچنین استفاده از اسامی بیگانه با فرهنگ بومی و حتی ایرانی مواجه هستیم. وی خواستار همکاری ارگان هایی مانند ارشاد، اماکن و شهرداری با استفاده از پتانسیلی که قانون در اختیار آنها قرار داده، برای رفع ناهمگن بودن این اسامی با سیمای شهری شد.
 
نایب رییس شورای شهر رشت در ادامه از آماده سازی طرحی برای شکیل تر نمودن این شرایط خبر داد.
 
رضا رسولی با انتقاد از شرایط نماهای ساختمان های سطح شهر رشت ادامه داد: بسیاری از نماهایی که در سطح شهر مشاهده میشود، بی اصالت میباشد. در ساختمان هایی که جدیدا ساخته میشود متاسفانه شاهد استفاده از نماهایی هستیم که تناسبی با فرهنگ بومی گیلان و حتی معماری ایران و یا اسلامی ندارد.
 
رییس کمیسیون عمران و توسعه شهری شورا با اشاره به اهمیت نمای ساختمان ها و لزوم استفاده از تمام ظرفیت ها در جهت بهبود شرایط بصری شهر، خواستار استفاده از ظرفیت نظام مهندسی استان در خصوص نظارت و کنترل ظوابط نماسازی شد.
 
وی در پایان نوید بررسی و تصویب ضوابط سیما و منظر شهری در خصوص نماسازی ساختمان ها در هفته آینده را داد.

true
false
false
true

false