نباید با اقدامات غیر کارشناسی صادرکنندگان را به دست‌انداز انداخت/ سفارت‌خانه‌های ایران در حوزه صادرات ضعیف عمل می‌کنند
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

روی خط اخبار

true
    امروز  چهارشنبه - ۲۸ اردیبهشت - ۱۴۰۱  
true
true
نباید با اقدامات غیر کارشناسی صادرکنندگان را به دست‌انداز انداخت/ سفارت‌خانه‌های ایران در حوزه صادرات ضعیف عمل می‌کنند

به گزارش گیل سداد؛ حسن خسته بند نماینده مردم بندر انزلی در مجلس شورای اسلامی صادرات را بسیار حائز اهمیت برشمرد و اظهار کرد: صادرکننده باید تلاش‌های زیادی کند و در کنار آن دولت نیز باید زیرساخت‌های صادرات را در حد کافی فراهم سازد. وی با اشاره به فضای رقابتی در بخش صادرات افزود: کار صادرات بسیار مشکل است و نباید با اقدامات ناپخته و غیر کارشناسی صادرکنندگان را به دست‌انداز انداخت.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کشورهایی همچون ترکیه با اینکه نفت و گاز ندارند اما تمام امکانات زیرساختی صادرات را فراهم می‌کنند، گفت: دولت‌های مذکور تمام تلاش خود را می‌کنند تا صادرکننده با کمترین هزینه به عمل صادرات مشغول شود که ایجاد زیرساخت‌ها و ارائه تسهیلات مالی نمونه‌هایی از آن است.

نماینده مردم بندرانزلی در مجلس شورای اسلامی با اشاره به توسعه زیرساخت‌های هوایی و ریلی در کشورهای نمونه صادرات و رایزنی‌های تجاری با سایر کشورها خاطرنشان کرد: دولت‌ها حتی فنّاوری‌های موردنیاز صادرکنندگان و مطالعات پژوهشی و نیازسنجی‌های صادرات سرمایه‌گذاران را نیز در دستور کار خود قرار می‌دهند و فراهم می‌کنند.

عضو مجمع نمایندگان گیلان در مجلس شورای اسلامی با اذعان به اینکه در کشور ایران زیرساخت‌های توسعه صادرات وجود ندارد، بیان کرد: در کشورهایی نظیر روسیه که اکثر میوه خود را از کشورهای همسایه تأمین می‌کنند نتوانسته‌ایم صادرات محصولات کشاورزی را داشته باشیم که این نمونه‌ای از دست‌اندازی‌ها در این رابطه است.

خسته بند با اشاره به کمبود زیرساخت‌ها در راستای صادرات محصولات به کشوری نظیر روسیه بیان کرد: متأسفانه از سرمایه‌گذاران ما که در راستای صادرات فعالیت می‌کنند هیچ پشتیبانی و حمایتی نمی‌شود و حتی ایرانیانی که در کشورهای مقصد اجناس و محصولات ایرانی را می‌فروشند هیچ‌گاه تشویق نمی‌شوند.

وی با تاکید بر اینکه واردات بسیار آسان است اما صادرات و فروش کالاهای صادرشده بسیار دشوار هست، مطرح کرد: نباید حمایت از صادرات و صادرکننده را به یک روز در تقویم بسنده کرد.

نماینده مردم انزلی در خانه ملت با اشاره به عملکرد ضعیف سفارت‌خانه‌های ایران در حوزه صادرات، افزود: سفارت‌خانه‌های ایران جرئت ندارند از سرمایه‌گذارانی که کالاهای ایرانی را در کشورهای خارجی می‌فروشند مورد تشویق قرار دهند.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی خطاب به دولت مبنی بر اینکه باید خسارت‌های ناشی از نوسانات ارز سرمایه‌گذاران و تجار را پرداخت کند، تصریح کرد: برای صادرکننده و فروشنده کالای ایرانی در کشورهای مقصد صادرات دشواری‌هایی وجود دارد که تنها با حمایت‌های دولتی قابل جبران خواهد بود.

خسته بند ارائه تسهیلات بالای ۲۵ درصد به صادرکنندگان را کمرشکن توصیف کرد و گفت: هزینه تولید محصولات نیز در کشور بالا است که سوددهی آن با میزان خسارت‌های وارد همخوانی ندارد.

true
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false