مشارکت مردم پشتوانه اصلی مدیران است/ ساحلی بودن و مرزی بودن گیلان ظرفیتی است که باید از آن بهره برد
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

روی خط اخبار

true
    امروز  یکشنبه - ۸ خرداد - ۱۴۰۱  
true
true
مشارکت مردم پشتوانه اصلی مدیران است/ ساحلی بودن و مرزی بودن گیلان ظرفیتی است که باید از آن بهره برد

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی گیل سداد؛ دکتر مصطفی سالاری در این نشست که با حضور رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، فرمانداران و مدیران سراسر استان و جمعی از اساتید دانشگاه و فعالین سیاسی – اجتماعی در محل سالن اجتماعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان برگزار شد، ضمن تشکر از حاضرین در جلسه که آنرا نشان از دغدغه مندی شان در خصوص وضعیت توسعه استان دانست، گفت: امید است با این رویه بتوانیم ضمن تشریک مساعی در امور، به گونه ای عمل کنیم که تاثیر مثبت عملکرد ما در استان قابل لمس باشد و کارکرد آن دیده شود.

وی با بیان اینکه برای حرکت درست در مسیر توسعه به برنامه ریزی دقیق نیازمندیم، اظهار کرد: اولین مرحله این است که آمار دقیقی از وضعیت موجود داشته باشیم؛ باید بدانیم کجا هستیم و بعد بررسی کنیم به کجا می خواهیم برسیم و با توجه به ظرفیت های موجود هدف گذاری کنیم.

*مشارکت مردم پشتوانه اصلی مدیران است*

نماینده عالی دولت در گیلان با تاکید بر اینکه لزوما نباید چشم انتظار اقدامات دولت باشیم، گفت: مشارکت مردم پشتوانه اصلی مدیران است و مردم به صورت فرد به فرد، اصناف، ،سمن ها و احزاب می توانند در مسیر توسعه به ما کمک کنند. وی با بیان اینکه مهم ترین گام برای قرار دادن گیلان در مسیر توسعه شناخت دقیق ظرفیت های استان و تهدیدهای موجود است، تاکید کرد: بایستی ظرفیت ها را برای توسعه استان به درستی بکار گرفته و جهت رفع تهدیدها، اقدامات اساسی و پیشگیرانه داشته باشیم.

دکتر سالاری پیری جمعیت را یکی از تهدیدات و آسیب های استان گیلان عنوان کرد و بیان داشت: مهاجرت جوانان به دلایل مختلف باعث شده جمعیت گیلان رو به پیری برود که ضرورت دارد چرایی این اتفاق مورد بررسی قرار گرفته و از ادامه این روند جلوگیری شود.

* صنعت گردشگری یک صنعت درآمد زا است*

استاندار گیلان با اشاره به اینکه از ظرفیت های موجود در گیلان به خوبی استفاده نشده است، عنوان داشت: صنعت گردشگری یک صنعت درآمد زا است و می توان از آن اشتغال و ثروت تولید کرد.

وی ادامه داد: باید کارهای جدیدی انجام دهیم و صرفا نگاه ما به ورود گردشگر نباشد؛ باید ببینیم این تعداد گردشگر چه مقدار می تواند اشتغال، درآمد، و رونق اقتصادی ایجاد کند و تلاش کنیم بیشترین بهره را از وجودشان ببریم.

استاندار گیلان با اشاره به اینکه در حوزه کشاورزی نیازمند این هستیم کارهای جدیدی انجام دهیم، افزود: امروزه مزرعه به تنهایی نمی تواند معیشت یک خانواده را تامین کند. وی با بیان اینکه از ظرفیت دریا در گیلان به خوبی استفاده نشده است، گفت: اگر دریا را از گیلان بگیریم در معیشت مردم اتفاقی نمی افتد. دکتر سالاری اضافه کرد: دریا به عنوان یه موهبت خدادادی می تواند در قالب های مختلف نظیر شیلات و گردشگری دریایی منابع مالی و اعتبار سیاسی خوبی برای استان و کشور تامین کند و با توجه به اینکه گیلان در همسایگی کشورهای CIS قرار گرفته است، می توان با تقویت فضای تجارت از ظرفیت حمل و نقل دریایی به عنوان ارزان ترین شیوه حمل و نقل، بهره کافی برد.

استاندار گیلان با اشاره به وضعیت صنعت و واحدهای تولیدی گیلان اظهار داشت: در گذشته استان گیلان جزء استان های سرآمد در حوزه صنعت کشور بوده، ولی امروز جایگاه واقعی خود را از دست داده است که دلیل این عقب ماندگی را می توان عدم استفاده درست از ظرفیت های استان یا عدم شناخت دقیق از موانع پیش آمده، دانست.

* باید ضمن حفظ محیط زیست به فعالیت های توسعه زا ادامه دهیم*

وی وضعیت نامناسب پسماند را یکی از آسیب های جدی استان گیلان قلمداد و اظهار کرد: باید ضمن حفظ محیط زیست به فعالیت های توسعه زا ادامه دهیم و تصور نکنیم ایجاد کارخانه با دریا و محیط زیست تعارض دارد؛ نباید به بهانه ی حفظ محیط زیست، از مواهب خدادادی محروم شده و به گونه ای عمل شود که استان از پیشرفت جا بماند؛ می توانیم با برنامه ریزی دقیق و هوشمندانه، همچون بسیاری از کشورهای توسعه یافته، ضمن حفظ محیط زیست، با راه اندازی کارخانجات مختلف و استفاده از ظرفیت های اقلیمی استان، مسیر توسعه را با سرعت بیشتری طی کنیم.

* باید جلوی پای سرمایه گذار راهکار بگذاریم*

دکتر مصطفی سالاری با بیان اینکه باید موانع پیش پای سرمایه گذاران برداشته شود، گفت: هدف باید جذب سرمایه گذار باشد نه دفع حضورشان؛ دلیل این که سرمایه گذار ترجیح می دهد در خارج از کشور سرمایه گذاری کند را باید در عملکرد خود بجوییم. وی افزود: باید جلوی پای سرمایه گذار راهکار بگذاریم و راهکارهای جایگزین به سرمایه گذار ارائه دهیم.

*فرهنگ و تمدن گیلان در دوره های مختلف زبانزد بوده است*

استاندار گیلان در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه، فرهنگ و تمدن بزرگ گیلان زمین نشات گرفته از وسعت دیدی است که به لحاظ ارتباط همیشگی این استان با دنیا شکل گرفته، گفت: فرهنگ و تمدن گیلان در دوره های مختلف زبانزد بوده است؛ فرهنگ و تمدن مسئله ای نیست که ده یا بیست ساله به وجود آید.

وی با اشاره به اینکه مردم گیلان به علم و دانش توجه خاصی می کنند، اظهار کرد: با وجود اینکه استان گیلان از نظر درآمد سرانه در مقایسه با استان های دیگر پیشتاز نیست اما از نظر صرف هزینه برای آموزش فرزندان پیشتاز است.

* هیچ طرح و برنامه ای نیست که بگوییم حفظ طبیعت مانع اجرای آن است*

دکتر سالاری تصریح کرد: طبیعت به هیچ عنوان مانع طرح و برنامه نیست و در واقع هیچ طرح و برنامه ای نیست که بگوییم حفظ طبیعت مانع اجرای آن است؛ ساحلی بودن و مرزی بودن گیلان ظرفیتی است که باید از آن بهره برد. وی اضافه کرد: برخی ظرفیت ها حاصل تصمیمات ما است که بایستی مردم را در این بخش فعال کنیم و با استفاده از اراده و خرد جمعی به نقطه مطلوب برسیم؛ باید عملکرد ما با زندگی مردم پیوند درستی داشته باشد.

نماینده عالی دولت، منطقه آزاد انزلی را یکی از فرصت ها و ظرفیت های قوی موجود در استان گیلان قلمداد کرد و گفت: هرچه در استان گیلان وجود دارد باید خیرش به مردم برسد. وی با اشاره به ظرفیت های موجود در حوزه آبزی پروری و پرورش ماهی در قفس، اذعان داشت: ظرفیت آبزی پروری گیلان نامحدود است و باید سرمایه گذاران را شناسایی کرده و به زندگی مردم پیوند بزنیم؛ چرخه سرمایه گذاری نیز باید به گونه ای باشد که زمینه عملیات بازرگانی و صادرات محصولات نیز فراهم شده و یک چرخه اقتصادی کامل شکل بگیرد.

*باید با عدد با هم حرف بزنیم و تعارف را کنار بگذاریم*

استاندار گیلان در بخش پایانی سخنانش با بیان اینکه در همه حوزه ها می توانیم شاخص و عدد داشته باشیم، اظهار داشت: باید با عدد با هم حرف بزنیم و تعارف را کنار بگذاریم؛ اگر می گوییم وضع فعلی مطلوب است آمار آن چیست و وضع موجود را به عدد تبدیل کنیم. وی اضافه کرد: باید روی موضوعاتی که قابل دسترسی و واقع بینانه است کار کنیم و ضمن توجه به پیش نیازها، با بهره گیری از ظرفیت مشارکت عمومی و خرد جمعی برای پیشرفت و توسعه استان تلاش کنیم.

true
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false