مردم سالاري و اعتدال در گفتمان انقلاب اسلامی
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

روی خط اخبار

true
    امروز  یکشنبه - ۸ خرداد - ۱۴۰۱  
true
true
مردم سالاری و اعتدال در گفتمان انقلاب اسلامی

>> میرشمس مومنی‌زادهمدیرمسئول هفته نامه سداد

از جمله دستاوردهای بزرگ انقلاب اسلامی که استقرار نظام جمهوری اسلامی را در پی داشته است، ایجاد تحول در نظام ارزشی جامعه و تحول در حوزه گفتمان سیاسی درباره فلسفه حکومت و نقش مردم در حکومت و اداره کشور بوده است.

این گفتمان انقلابی مشخصه ها و ویژگی هایی دارد که از جمله این مشخصه ها حاکمیت الهی، نفی استبداد و استعمار، نفی تحجر و غرب زدگی، عدالت اجتماعی، دفاع از حقوق اساسی و آزادی های قانونی، اتکاء نظام سیاسی به رای و اراده مردم، حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش، پاسخگو بودن حاکمان در قبال مردم، تلاش در جهت خدمت به مردم و پیشرفت و اعتلای کشور را میتوان برشمرد. این گفتمان، فلسفه حکومت را خدمتگذاری به مردم، نقد و انتقاد را حق مردم، پاسخگویی را یک وظیفه برای زمامداران و هدف اساسی را خدمتگذاری برای ملت میداند.

از طرفی انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی بر پایه تفکر اعتدالی شکل گرفته است. در این تفکر افراط و تفریط، تحجر و غرب زدگی، تندروی و کند روی هردو بمثابه دو لبه یک قیچی عمل میکند و مردود است. اساسا اسلام و آموزه های دینی نظام عالم را نظامی اعتدالی معرفی نموده و انسان را در تمام ابعاد و عرصه هاى زندگی به تعادل و رعایت اعتدال فرا میخواند و او را از افراط و تفریط نهی می نماید و بر این اساس میتوان گفت که اسلام، مکتب اعتدال است.

true
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false