مدیریت شهری نیاز به تخصص و اراده مدیریتی دارد
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

روی خط اخبار

true
    امروز  چهارشنبه - ۲۸ اردیبهشت - ۱۴۰۱  
true
true
مدیریت شهری نیاز به تخصص و اراده مدیریتی دارد

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی گیل سداد؛ به نقل از ایسنا، کارشناس مرکز مطالعات و تحقیقات،شهر سازی و معماری ایران گفت: شهروندان باید همیشه در متن تحولات شهر حضور داشته و نظارت کنند و این گونه نباشد که مردم رای بدهند و بروند.

دکتر ناصر عظیمی در ادامه گفت: ملاک ها برای مدیریت یک نهاد کاملا به شرایط واقعی موجود مرتبط است و در شرایط کنونی فکر می کنم مهمترین معیارهای یک شهردار باید در درجه‌ی نخست پاکدستی باشد و پاکدستی باید از  طریق تجربه ی زیست یک فرد از گذشته تاکنون آزمون شود، شجاعت مبارزه با فساد و رانت خواری از دیگر ویژگی های یک شهردار خوب است. وی ادامه داد: هر تصمیم شهردار و شهرداری در دنیای امروز واجد رانت است و این رانت ها نباید به افراد خاص داده شود بلکه تصمیمات اتخاذ شده باید منافع کل شهروندان را در نظر داشته باشد.

دکتر عظیمی خاطرنشان کرد: بی تردید در شهر نیروهایی وجود دارند که از طریق فشار و تطمیع خواهان رانت جویی هستند. شهردار برای مبارزه با این رانت جویان باید همه چیز را با شفافیت در معرض داوری شهروندان قرار دهد. اگر هم رانتی وجود داشته باشد باید آن را به نفع منابع شهرداری تصاحب وبعد به نفع شهر هزینه کند. وی ادامه داد: شهرداری و مدیریت شهری نیاز به تخصص و اراده مدیریتی دارد و بنابراین من سومین معیار را داشتن خصیصه های مدیریتی می دانم .

عظیمی خاطرنشان کرد:چهارمین ویژگی و معیار از نظر من تخصص است که باید شهردار از آن برخوردار باشد‌.اما اگر سه معیار قبلی نباشد تخصص نمی‌تواند کارساز باشد زیرا تخصص را می توان از طریق انتخاب مشاوران مناسب برای مدیریت شهر فراهم کرد اما اگر یک شهردار سه معیار قبلی را نداشته باشد نمی‌تواند آن ها را به طریقی ثانوی به دست آورد . وی ادامه داد: من چون سال هاست که در گیلان ساکن نیستم از انتخابات شورای شهر رشت اطلاع چندانی ندارم و اگر اشتباه نکنم تنها می دانم که تفکر خاصی در شورا غالب نیست و این امر بی تردید مطلوب و مناسب نیست.

کارشناس مرکز مطالعات و تحقیقات،شهر سازی و معماری ایران اضافه کرد:متاسفانه انتخابات در ایران به دلایلی که می دانیم حزبی نیست تا شهروند بداند که هر جریان سیاسی چه برنامه ای برای شهر دارد و اگر برنده شود باید چه انتظاری در یک مقطع خاص از او داشته باشد و مهمتر این که اگر به وعده های خود عمل نکرد چگونه باید به آن پاسخ دهد،در نتیجه فقدان غلبه ی یک جریان بر نهادی سبب می شود تا افراد عضو کمتر مسئولیت اجتماعی برای خود قایل باشند.

وی تاکید کرد: معمولا فعالان عرصه ی اجتماعی در ایران دوست دارند بگویند ما مستقل هستیم! مشخص نیست مستقل از چه چیزی هستند. این یعنی این که من می توانم در هر لحظه ای تصمیم فردی خودم را بگیرم و پاسخ آن را هم شهروندان نمی‌توانند در انتخاب بعدی به درستی بدهند.چون افراد زیادی می آیند و می روند و مشخص نیست که فرد جدید و به اصطلاح مستقل چه می خواهد در آینده ی شهر انجام دهد.

دکتر عظیمی متذکر شد:این در حالیست که در کشورهایی که نظام حزبی و انتخابات از طریق برنامه ی یک حزب ارائه می شود،حزب خود را موظف به پاسخگویی می‌داند و هر ناکارآمدی می تواند به هزینه ای در خور از طرف شهروندان برای این جریان خاص  و شناسنامه دار بینجامد. وی افزود: اگر جریان شناخته شده و خاصی بر شورا حاکم نباشد که در مقابل اقدامات خود پاسخگو باشد ممکن است منافع فردی خدای نکرده بر منافع عام شهروندان غلبه کند .

کارشناس مرکز مطالعات و تحقیقات،شهر سازی و معماری ایران تاکید کرد: نکته ی مهم این است که شهروندان باید همیشه در متن تحولات شهر حضور داشته و نظارت کنند و این گونه نباشد که مردم رای بدهند و بروند دنبال کارشان تا چهار سال دیگر بلکه باید به دنبال خواسته های خود از سوی نمایندگانی که انتخاب کردند باشند به ویژه سمن‌ها یا همان سازمان های مردم سالار باید نظارت خود را بر شورا و مدیریت شهری اعمال کنند.

دکتر عظیمی ادامه داد:هر چند شهرداری و نهادهای عمومی نهادهای نظارتی دارند ولی ما می دانیم که این نهادها در مبارزه با فساد و ناکارآمدی دیگر چندان کارایی لازم را ندارند. به نظر می رسد در غیاب احزاب نهادهای مدنی می توانند در حوزه های تخصصی خود اعمال نظارت کنند و هر ناراستی را به عرصه‌ی عمومی بکشانند.

true
برچسب ها : , ,
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false