محصولات کشاورزی گیلان سالم است
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

روی خط اخبار

true
    امروز  شنبه - ۱۱ تیر - ۱۴۰۱  
true
true
محصولات کشاورزی گیلان سالم است

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی گیل سداد؛ محمد ابراهیم محمدی در خصوص ضرورت شناسنامه‌دار کردن محصولات کشاورزی به عنوان کاری موثر در تضمین سلامت محصولات کشاورزی گفت: نه تنها باغات استان بلکه حتی گلخانه ها نیز فاقد شناسنامه هستند ولی طبق برنامه های وزارت خانه جهاد کشاورزی درصدد هستیم این موارد را شناسنامه دار کنیم.

وی افزود: شناسنامه دار کردن باغات و گلخانه ها در کشور شروع شده است و با انجام این کار اطلاعات تولید محصول در آن درج و مثلا مشخص می شود که از کدام استان آمده و چه میزان سم و کود و از چه نوعی در مراحل مختلف در آن به کار رفته است.

محمدی ادامه داد: اگر فردی محصولش استانداردهای لازم را هنگام تولید رعایت نکرده باشد از روی شناسنامه محصول شناسایی می شود و خود آن فرد نیز اشکالاتش را رفع می کند و محصول استاندارد برای رقابت به بازارهای هدف صادر می کند.

وی با بیان این که در قانون تجارت ایران، صادرات محصولات کشاورزی صرفا با دریافت گواهی بهداشتی از سازمان حفظ نباتات مجاز دانسته شده و به دریافت گواهی سلامت از وزارت بهداشت اشاره نشده است، اظهار کرد: اگر کشور مقصد، داشتن این گواهی را درخواست و الزام کند، در آن صورت صادر کننده باید به آزمایشگاه مرجع وزارت بهداشت مراجعه و نمونه محصولاتش را ارایه داده و پس از آنالیز محصول از نظر باقیمانده سموم، فلزات، نمک‌ها و نیترات گواهی بهداشتی برایش صادر می‌شود.

محمدی ادامه داد: به طور مثال برای صادرات پسته زمانی که گواهی سلامت از سوی سازمان غذا و دارو صادر نشود، ما گواهی بهداشتی صادر نخواهیم کرد.

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی گیلان خاطرنشان کرد: محصول سالم از نظر ما محصولی است که حد مجاز باقی مانده سموم آن کمتر از حد استاندار تعیین شده باشد و اگر چه ممکن است گاهی مشکلاتی هم پیش آید اما در مجموع محصولات کشاورزی ما کاملا سالم هستند.

وی افزود: باید به این فکر کنیم که ممکن است خواسته های بازارهای هدف از محصولات کشاورزی به نفع ما باشد و به همین دلیل کشاورزان از این پس باید در مبارزه با آفات بیشتر بر مبارزات غیرشیمیایی تمرکز کنند.  

محمدی تصریح کرد: مردم به شایعات توجه نکنند و بخش قابل توجهی از محصولات کشاورزی به کشورهای اوراسیا می رود و اگر مشکلی وجود داشت این همه صادرات نداشتیم.

وی گفت: در مورد فلفل دلمه‌ای‌های صادراتی به روسیه، این کشور اعلام کرد چهار نوع سم استفاده شده در این محصولات در این کشور ثبت نشده با اینکه این سموم در اتحادیه اروپا هم استفاده می‌شود اما در روسیه ثبت نشده بود حتی اگر در حد مجاز هم باشد چون روسیه این سموم را ثبت شده ندارد به همین مورد اعتراض قرار گرفته است.

 

 

true
true
false
true

false