فتانه زارع درخشان - عوامل جبران ناپذیر ورود فاضلاب خام به مزارع برنج
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

روی خط اخبار

true
    امروز  چهارشنبه - ۱۵ مرداد - ۱۳۹۹  
true
true
فتانه زارع درخشان – عوامل جبران ناپذیر ورود فاضلاب خام به مزارع برنج

 گیل سداد؛ فصل کاشت برنج در گیلان و شهرهای شمالی کشور از اوایل اردیبهشت آغاز شده و به تدریج رو به پایان است. استان گیلان بزرگترین تولید کننده ارقام بومی و با کیفیت برنج در کشور است که گواهی بر جایگاه خاص این محصولِ محبوب می باشد. عطر و طمع برنج گیلانی با بودنِ این برکت بر سفره های مردم بی شک نیاز به توصیف و اغراق ندارد و صحتی است بر کیفیت مرغوب این محصولِ پای ثابتِ سفره های ما.

همانطور که می دانید برنج با رنج میسر می شود و این برکت بدون سختی و مشقت کشاورزان بر سر سفره های ما جای نداشت.

نشاء و برداشت برنج از سخت ترین و طاقت فرساترین کارهای کشاورزی محسوب می شود که مردان و زنان شمالی با یاوری یکدیگر مهم ترین کار زندگی خودشان انجام می دهند. اما متاسفانه برخی از کشاورزان بدون رعایت اصول بهداشتی در مراحل کاشت و برداشت و حتی گاها با بی توجهی به رعایت حقوق مردم؛ با ورود فاضلاب های خام و پسآب های خانگی به مزارع برنج خود، بستری از عوامل خطرناک و بیماری زا برای سلامتی مردم ایجاد می کنند.

در سال های گذشته مواردی چند از این دست وجود داشته که کسی نمی تواند منکر وجود این اتفاق باشد و گاها همان افراد خاطی به فراخور عادات و عدم نظارت مسئولین و حتی بی توجهی ساکنین مکرراً تکرار می شود.
باورهای عمومِ این افراد غالباً براین است وجودِ ادرار در پسآب خانگی مشکلی ندارد و به نوعی موجبات ضدعفونی را به همراه دارد؛ اما نکته ای که اکثرا غافل از آن هستند و در ناآگاهی به سر می برند آلودگی ادرار پس از خروج از بدن با برخی از باکتری هاست که می تواند عوارض جدی داشته باشد.

فاضلاب خام دارای مقادیر زیادی از عوامل بیماری زای انسانیست؛ اگر مستقیم وارد مزارع کشاورزی شود تاثیرات شایعی از جمله بیماری اسهال و انگل ایجاد می کند. با ورود این پسآب های فاضلاب خانگی تعدادی از این عوامل بیماری زا به مدت طولانی در محیط زیست به صورت زنده باقی می مانند و در این صورت بالقوه قابلیت انتقال به انسان را دارند. ادرار و مدفوع انسان راهی برای دفع مواد سمی بدن است که همواره حاوی میکروب های زنده و ویروس ها و انواع باکتری هاست.

عفونت، چرک، باکتری های موجود در ادرار بدلیل عفونت ادراری از جمله باکتری E.coli و کلامیدیا و تریکوموناس، نایسریا؛ کریستال ها، قارچ، موکوس و عفونت های انگلی نمونه ای کوچک از آلودگی های فاضلاب خانگی به ادرار می باشد. در بحث مدفوع انسان آلودگی گسترده تر می باشد و حاوی میلیاردها میکروب زنده است که عمدتاً از مواد زنده مثل باکتری های و ویروس ها تشکیل شده اند.

طبق تحقیقات میکروب شناسان و آزمایشات انجام شده؛ در یک گرم مدفوع خیس ١٠٠ میلیارد باکتری و از ١٠٠ میلیون تا یک میلیارد ویروس وجود دارد که تقریبا ۵۰ درصد آن زنده هستند. همچنین در یک گرم مدفوع بزرگسالان سالم، تقریبا یک میلیون قارچ تک سلولی وجود دارد که تمامی مدیران بهداشت محیط به خوبی از مضرات این حجم از آلودگی در محیط پیرامون ما واقفند.

این آلودگی ها صرفا در محیط آزمایشگاه قابل تشخیص و اثبات است اما متاسفانه اگر محصولات کشاورزی با فاضلاب خانگی آبیاری و وارد بازار شود به هیچ عنوان قابل تشخیص نیست و درصورت آلودگی محصول و مصرف، سبب بیماری های گوارشی و روده ای و در موارد شدید تر منجر به ابتلا به سرطان می شود.

فارغ از تشخیص عملی و آزمایشگاهی آلودگی های میکروبی، تشخیص مزرعه های آلوده به فاضلاب خانگی به مراتب راحت تر است. آب مزرعه آلوده لجن می گیرد و بوی تعفن وفاضلاب می دهد. البته ناگفته نماند که بسیاری از افراد شبانه فاضلاب را به شالیزارها رها می کنند و برخی دیگر نیز بر این باورند که این آلودگی ها توسط رشد گیاه برنج برطرف می شود؛ درست است که گیاه تا حدودی تصفیه کننده است اما لجن و آلودگی های میکروبی در طعم و کیفیت و سلامت محصول بی تاثیر نیست.

آلودگی محصولات کشاورزی هم سلامتی مردم را به خطر می اندازد و هم موجب تخریب مراتع و مزارع به مرور زمان می گردد که جلوگیری و نظارت بر این مهم از سوی مدیران بهداشت محیطِ مراکز بهداشت و جهاد کشاورزی می باشد که امیدست در ماه های آینده فصل کشاورزی با توجه به پُر آبی استان در سال جدید شاهد چنین اتفاقاتی نباشیم.

true
برچسب ها : , , ,
true
false
true

false