سرمایه اجتماعی؛ ضرورت حیات اجتماعی
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

روی خط اخبار

true
    امروز  پنج شنبه - ۲۷ خرداد - ۱۴۰۰  
true
true
سرمایه اجتماعی؛ ضرورت حیات اجتماعی

>> میرشمس مومنی‌زادهمدیرمسئول هفته نامه سداد

سرمایه اجتماعی را باید بخش مهمی از ثروت ملی بحساب آورد که برخی از ابعاد و جنبه های آن را در قالب اعتماد، صداقت، مشارکت، همبستگی و وفاق، حسن تفاهم، جمع گرایی و… می توان مشاهده کرد. بعبارت دیگر، سرمایه اجتماعی مجموعه ای از قواعد و هنجارهای جامعه است که رعایت داوطلبانه آن ها توسط مردم، کاهش هزینه های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی جامعه را در پی دارد. مهمترین مؤلفه های سرمایه اجتماعی اعتماد، مشارکت و رعایت حقوق یکدیگر است.

اعتماد روح سرمایه اجتماعی است و میزان مشارکت مردم در عرصه های مختلف اجتماعی نیز نشان از بالا بودن سطح سرمایه اجتماعی در جامعه دارد. پس از شکل گیری ساختار سرمایه اجتماعی، اعتماد موجب تعمیق روابط بین عوامل ، منابع و افراد شده و سرمایه اجتماعی تولید میکند.در گذشته رشد اقتصادی جوامع را تنها در سرمایه های فیزیکی، مادی و انسانی جستجو میکردند اما امروزه این مقوله گستره بیشتری یافته و اهمیت سرمایه اجتماعی و نقش آن در توسعه جوامع مورد توجه زیادی قرار گرفته است بطوریکه اعتقاد جامعه شناسان بر این است که نزول شاخص های سرمایه اجتماعی میتواند اثرات جبران ناپذیری بر ساختار نظام های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی بر جای بگذارد.

بنابراین لازم است عموم مردم و کارگزاران، نظام های آموزشی و فرهنگی ، نخبگان، فرهنگیان، رسانه ها و… در پرتو یک عزم و اراده ی عمومی در جهت ارتقاء سرمایه ی اجتماعی و نهادینه سازی آن در فرهنگ عمومی جامعه بیش از پیش اهتمام نمایند تابسترلازم برای وفاق ویکپارچگی ملی بمنظورعبورازموانع ورشد وتوسعه ملی فراهم اید.

true
true
false
true

false