سد پلرود سال ۱۴۰۰ آبگیری خواهد شد
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

روی خط اخبار

true
    امروز  پنج شنبه - ۱۲ تیر - ۱۳۹۹  
true
true
سد پلرود سال ۱۴۰۰ آبگیری خواهد شد

به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی گیل سداد؛  وحید خرمی، در خصوص وضعیت ساخت دو سد شفارود و پلرود، گفت: ساخت سد در استان گیلان شرایطی خاصی به جهت پراکندگی بافت جمعیتی و پوشش جنگلی دارد، بنابراین احداث جاده جایگزین، جابجایی اهالی، تملک زمین و اخذ مجوز زیست محیطی هر کدام پروسه ای هستند که به تنهایی یک پروژه سنگین و زمان‌بر است.

وی افزود: در خصوص سد شفارود مجوزهای لازم اخذ شده و مقدمات کار بدنه، تزریقات و تحکیم‌های سد انجام شده و ۴۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و سد پلرود نیز ۷۲ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و در سال ۹۸ در حدود ۲۰ متر از ارتفاع این سد خاکریزی شده و نمود خارجی کار مشخص است و در انتظار تزریق منابع مالی هستیم تا تأخیر احداث سد را جبران کنیم و این سازه برای استان گیلان بسیار مفید خواهد بود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان، ادامه داد: سد پلرود آب شرب منطقه و اراضی کشاورزی را تامین خواهد کرد و پتانسیل خوبی برای کنترل سیلاب ها دارد و آبگیری آن در نیمه نخست سال ۱۴۰۰ انجام خواهد شد.

خرمی، در خصوص احداث سد دیورش، گفت: سد دیورش ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و امیدواریم که با فراهم شدن مقدمات احداث آن و تسریع در روند احداث در سال ۱۴۰۰ به بهره برداری برسد.

وی در خصوص روند احداث سد لاسک، عنوان کرد: سد لاسک کمک خواهد کرد که رسوبات وارد تالاب نشوند، سد لاسک بر اساس فاینانس داخلی ماده ۵۶  سرمایه گذار  و پیمانکار دارد و  مجوز زیست محیطی این سد در اول آذر ماه ۱۳۹۷ اخذ و تضمین نامه دولت نیر از طریق سازمان برنامه و بودجه در  تاریخ ۱۸ دی ماه سال جاری ابلاغ شده است و عملیاتی اجرایی آن بزودی آغاز خواهد شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان، خاطر نشان کرد: برای اخذ مجوز زیست محیطی هزینه ساخت، حجم بتن ریزی و خاکبرداری سد ۴۰ تا ۶۰ درصد افزایش دادیم در حالیکه ظرفیت سد کاهشی بود تا بتوانیم حدود ۵۵ هکتار از اراضی ارزشمند جنگلی را از محدوده سد خارج کنیم؛ بنابراین تمامی الزامات زیست محیطی رعایت شده است و مجوز زیست محیطی آن صادر شده است.

خرمی، گفت: برنامه زمانی برای احداث سد لاسک حدود چهار سال است و در حال هماهنگی با دستگاه های اجرایی استان برای انجام پروژه هستیم.

true
true
false
true

false