. رشد 57درصدی ارزش ریالی پروژه های دهه فجر در سالجاری
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

روی خط اخبار

true
    امروز  شنبه - ۴ خرداد - ۱۳۹۸  
it is true
false
true
رشد ۵۷درصدی ارزش ریالی پروژه های دهه فجر در سالجاری

به گزارش پایگاه خبری_تحلیلی گیل سداد؛ مصطفی سالاری در گفتگو با برنامه رادیویی منشور تلاش با اشاره به ظرفیت های این استان در بخش های مختلف به ویژه کشاورزی و گردشگری اظهار داشت: مواهب طبیعی گیلان به همراه بارش مناسب و خاک حاصلخیز موجب شده تا گیلان نسبت به سایر نقاط کشور وضعیت مطلوب تری را داشته باشد.

وی با بیان اینکه در چهل سال اخیر فعالیت های متعددی در بخش زیرساخت به بهره برداری رسیده،آبادانی این استان را مرهون تلاش مسئولان و صبر و همراهی مردم خواند.

وی به پروژه آزادراه قزوین رشت اشاره کرد و گفت: به علت نزدیکی چند استان به گیلان شاهد موج سفرها و نیز ترافیک سنگین در محورهای ورودی گیلان هستیم و لازم است تا در جهت امنیت افزایی در  شبکه حمل و نقلی و سهولت بخشی به جریان سفر اقدام ویژه ای را به انجام رسانیم.

وی با اشاره به ۸کیلومتر باقیمانده آزادراه تصریح کرد: با توجه به اینکه پروژه مذکور نیازمند تامین اعتبار در حدود ۴۰۰میلیارد تومان است در حال حاضر مناقصه و انتخاب پیمانکار به انجام رسیده و پیش بینی می شود تا قبل از آغاز سال جدید عملیات اجرایی آن نیز آغاز شود.

وی جابجایی ایستگاه بازرسی و عوارضی رودبار را از اقدامات پیش بینی شده برای نوروز ۹۸خواند و افزود: با توجه به اینکه فروشندگان محصولات محلی در مسیر رشت رودبار نیازمند ساماندهی هستند،به زودی برای جابجایی و انتقال بخشی از آنها به صورت منسجم و برنامه ریزی شده اقدامات لازم صورت می گیرد.

سالاری به کارکردهای چهل ساله انقلاب اسلامی ایران در استان گیلان اشاره و تصریح کرد: در توسعه شبکه توزیع برق خانوارها از ۴۱۰۰کیلومتر شبکه به ۲۸۷۵۰کیلومتر در سالجاری رسیده ایم و در تامین برق روستاهای فاقد برق هم ۴۰۷روستا در سال۵۷ به ۲۵۵۷روستا در سالجاری رسیده که این ارقام رشد چندبرابری را نشان می دهد.

وی به توسعه شبکه حمل و نقل جاده ای ،ذخیره آب شرب،خطوط انتقال آب ،تاسیات زیرساخت در حوزه بهداشت و نیز آبزی پروری در چهل ساله اخیر اشاره کرد و یادآور شد: به یقین ۴۰سال اخیر آبادانی ایران اسلامی در شهرها و روستاها با جدیت دنبال شده است.

 استاندار گیلان همچنین به حوزه آبخیز گیلان و مخاطرات آن اشاره کرد و افزود:در جهت کاهش خطر وقوع سیل و جلوگیری از طغیان با همت تمامی دستگاه های اجرایی،نظارتی و انتظامی استان شیوه نامه ساماندهی آب بندان ها پس از ۷ماه کارشناسی و بررسی به تصویب رسید که با توجه به ابعاد و کارکردهای آن می توان علاوه بر کنترل و مهار سیلاب،از محل فروش و استفاده از مصالح برداشتی از بستر رودخانه ها نسبت به احداث دیواره های حافظتی آب بندان ها اقدام کرد.

نماینده عالی دولت در گیلان خاطرنشان کرد: منابع طبیعی از مهمترین دارایی های گیلان است که باید در جهت صیانت از آن تلاش شود؛لذا در جهت حفظ این میراث ارزشمند و توسعه گردشگری به عنوان صنعت قابل اتکا برای گیلان طرحی با۳۲محور با رویکرد گردشگری ارائه شد که در آن جریان سازی برای حفظ محیط زیست و گسترش گردشگری پاک مورد توجه قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه در این طرح علاوه بر تاسیسات اقامتی همچون هتل،هتل آپارتمان و ویلاها به اقامتگاه های روستایی توجه ویژه ای صورت گرفته،تصریح کرد: با ایجاد اقامتگاه های روستایی علاوه بر معرفی جاذبه های کمتر شناخته شده،می توان با آموزش نیروی انسانی در حوزه گردشگری و استقرار آنها در روستا و ایجاد شبکه فروش تولیدات روستایی توسعه گردشگری روستایی ؛ استفاده بهینه از منابع طبیعی بدون تخریب به بستر طبیعت را هم دنبال کرد.

استاندار گیلان به مبحث کشاورزی در گیلان هم اشاره کرد و با بیان اینکه چندمحصول کشاورزی گیلان در کشور پیشتاز است،شبکه بسته بندی و فراوری را ضرورتی برای استان خواند که باید از سوی بخش خصوصی تامین شود تا اشتغال پایدار بومی را نیز افزایش دهد.

سالاری یادآور شد: در حوزه محیط زیست بحث پسماند از معضلات گیلان محسوب می شود که  برای کاهش این ناهنجاری، تاسیس زباله سوز به عنوان یک ضرورت با جدیت دنبال شده که اجرای این طرح مستلزم هزینه بالایی در حدود ۲۵۰۰میلیارد تومان است که باید از حمایت ملی برخوردار باشد.

او همچنین ساماندهی دو رودخانه گوهررود و زرجوب را نیز الزامی در کاهش آلودگی شبکه آب خواند و یادآور شد:این دو رودخانه به علت مدیریت اشتباه آلوده شده و لازم است تا با تزریق بودجه ملی در جهت رفع آلودگی های موجود گام برداریم.

سالاری در خصوص ایمن سازی سواحل هم یادآور شد: در استان از ظرفیت دریا به خوبی استفاده نشده و اگر به جای تلفات و مخاطرات دریایی که به دلیل فراهم نبودن بسترهای گردشگری آبی رخ می دهد، مدیریت سواحل را در مقیاس کوچک و در چارچوب قانون به بخش خصوصی واگذار کنیم علاوه بر حفظ محیط زیست ،زمینه رونق گردشگری دریایی و درآمدزایی حاصل از این حوزه آبی را فراهم کرده ایم.

استاندار گیلان در بخش دیگری از صحبت های خود بودجه گیلان در سال۹۷ برای تمامی بخش ها اعم از عمرانی،زیرساخت،انرژی و … را ۴۰۰میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: برای سال۹۸ نیز این رقم افزایش قابل توجهی نداشته ایم.

نماینده عالی دولت در گیلان به راه آهن قزوین رشت هم اشاره کرد و از بهره برداری رسمی با حضور رییس جمهور خبر داد.

وی با اشاره به پیشرفت پروژه راه آهن در محور رشت- انزلی،گفت: بر اساس برنامه ریزی ها شروع عملیات راه آهن رشت آستارا با حضور رییس جمهور خواهد بود.

نماینده عالی دولت در پایان خاطرنشان کرد:هزار و ۲۸۰ پروژه به ارزش یک هزار و ۸۵۰ میلیارد تومان همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در گیلان افتتاح می شود که این میزان نسبت به سال گذشته از نظر ارزش ریالی ۵۷درصد رشد داشته است.

true
false
false
true

false