. در تلاشیم صومعه سرا را به عنوان شهر جشنواره ها در کشور به ثبت برسانیم
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

روی خط اخبار

true
    امروز  چهارشنبه - ۲ مرداد - ۱۳۹۸  
it is true
false
true
در تلاشیم صومعه سرا را به عنوان شهر جشنواره ها در کشور به ثبت برسانیم

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی گیل سداد: علیرضا مهرگان گفت: از این تعداد مکان ثبت شده، در سالی که گذشت بالغ بر ۴۰۰ میلیون تومان اعتبار برای مرمت و بازسازی حمام کسما و پل گوراب تولم اختصاص یافت و در سال جاری ۱۵ میلیون تومان اعتبار اولیه برای طرح زیبا سازی و سنگ فرش مسیر ورودی مناره بازار و همچنین ۶۵ میلیون تومان برای مرمت و بازسازی مناره که یادگار دوران صفوی است پیشبینی شده است.

وی با تاکید بر ضرورت حفظِ فرهنگ سنتی برگزاری مراسم عاشورا در روستای ضیابر، اظهار کرد: کیفیت برگزاری مراسم معروف تعزیه خوانی در این منطقه به گونه ای است که به نام ضیابر ثبت معنوی کشوری شده و به دنبال ثبت معنوی مراسم سوم امام طاهرگوراب نیز هستیم.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری صومعه سرا با اشاره به تلاش های فراوان این اداره در راستای ثبت آثار تاریخی شهرستان، گفت: هم اکنون در تلاشیم دیگر آثار تاریخی صومعه سرا از جمله پل خشتی خطیبان معروف به مرغانه پٌرد و خانه منتصب به اسلحه خانه میرزا کوچک در گوراب زرمیخ و همچنین حمام قدیمی این شهر ثبت شود.

مهرگان تمرکز بر موضوعاتی نظیر اشتغال زایی، رونق اقتصاد و عدم مهاجرت مردم روستا به شهر را امری ضروری تلقی کرد و با بیان اینکه در حوزه احداث واحدهای بوم گردی توفیقات خوبی داشتیم، گفت:۳۴۰ سهمیه خانه های بوم گردی برای صنعت بوم گردی در صومعه سرا اختصاص یافته است که برای دریافت این تسهیلات حداقل ۵۰۰ متر زمین با ۲۰۰ متر کاربری مسکونی نیاز است و شهروندان صومعه سرایی می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مراجعه کنند.

وی با اشاره به برگزاری کلاس های رایگان صنایع دستی از جمله حصیربافی رشتی دوزی، چرم دوزی و گلیم بافی در شهرستان، یادآور شد: صومعه سرا اولین شهرستان صادر کننده صنایع دستی به اروپا ازجمله به کشور هلند بوده و تاکنون بیش از ۲۰۰ نفر ازهنرمندان صنایع دستی در این شهرستان بیمه شده اند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان با اشاره به اهمیت برگزاری جشنواره ها برای شناساندن صنایع دستی، قابلیت ها و ظرفیت های شهرستان، اضافه کرد: هدف از برگزاری چنین جشنواره هایی؛ زنده نگاه داشتن آیین سنتی گیلان و شهرستان و معرفی جاذبه های گردشگری به گردشگران و مسافران داخلی و خارجی است.

مهرگان با اشاره به برگزاری بیش از ۷ جشنواره در شهرستان و بیان اینکه با همکاری مسئولان شهرستان موفق به برگزاری جشنواره های مختلف نظیر حلوای ضیابری، رشته خشکار، توت فرنگی، تالاب و گلدهی لاله تالابی، خرمن و غذای بومی محلی شدیم، تصریح کرد: در این خصوص در مقایسه با سایر شهرستان های استان، پیشتاز هستیم.
وی ادامه داد: در تلاشیم با برگزاری جشنواره نیشکر روستای قاضده، آلوچه گوراب زرمیخ و صنوبر در شهرستان اتفاقات خوبی رقم بخورد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری صومعه سرا استقبال از چنین جشنواره هایی در شهرستان را چشمگیر ارزیابی کرد و گفت: در تلاشیم شهرستان صومعه سرا را به عنوان شهر جشنواره ها در کشور به ثبت برسانیم.
مهرگان شناخت و توان علمی حوزه گردشگری در شهرستان را مطلوب ارزیابی کرد و گفت: در تلاشیم با جذب سرمایه گذار در مناطق ۶ گانه ثبت شده گردشگری صومعه سرا از جمله منطقه جلگه ای نوخاله، تنیان، سیاه کوه، منطقه ساحلی باقلا کش، هفت دغنان و سیاه درویشان به توسعه گردشگری در شهرستان کمک کنیم.

وی با تاکید بر نظارت تأسیسات گردشگری، افزود: روستای هدف گردشگری شهرستان، صوفیانده معرفی شده که قرار است دو اسکله تفریحی در این منطقه احداث شود و در تلاشیم با اعطاء تسهیلات، و صدور مجوز برای ساخت خانه مسافر، استقبال برای اقامت در این روستا ارتقاء پیدا کند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری صومعه سرا اظهار داشت: حفاظت از اشیا عتیقه و برخورد با حفاران غیر مجاز یکی از وظایف اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است که در این خصوص در سال جاری ۳ مورد حفاری غیر مجاز به مقامات قضایی معرفی شده و یک عدد تپانچه قاجار، سرنیزه دوران پهلوی و هچنین چندین سکه تاریخی از سوداگران عتیقه کشف و به مقامات ذی ربط تحویل داده شد.

علیرضا مهرگان در پایان، ضمن تشکر و قدردانی از همراهی و همیاری فرماندار، نماینده مردم و مسئولان شهرستان، خواستار توجه جدی مسئولان استانی و شهرستانی و حمایت شهروندان برای حفظ و حراست از آثار تاریخی شهرستان شد.

true
false
false
true

false