. حفاظت از فک خزری مستلزم حفاظت از سواحل خزر
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

روی خط اخبار

true
    امروز  شنبه - ۴ خرداد - ۱۳۹۸  
it is true
false
true
حفاظت از فک خزری مستلزم حفاظت از سواحل خزر

به گزارش پایگاه خبری_تحلیلی گیل سداد؛ حسین علی‌نژاد گفت: فک خزری یکی از پستانداران کمیاب آبزی دنیا است که فقط در دریای خزر و رودخانه‌های منتهی به آن زندگی می‌کند.

وی با بیان اینکه این‌گونه تنها پستاندار دریای خزر به‌شمار می‌آید و به دلیل عوامل مختلف از جمله صید بی‌رویه و به هم خوردن شرایط زیستی شاهد  کاهش شدید جمعیت آنها هستیم.

علی‌نژاد ادامه داد: در گذشته‌ای نه چندان دور بیش از یک میلیون قلاه فک خزری در بزرگترین دریاچه جهان زندگی می کردند که امروز این جمعیت به حدود صدهزار قلاده کاهش یافته است.

وی خاطر نشان کرد: همه کشورهای حاشیه خزر در حمایت از فک خزری باید همدلی و وحدت بیشتری را در پیش بگیرند تا شاهد انقراض این گونه ارزشمند نباشیم.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی اداره کل محیط زیست گیلان با بیان اینکه در حال حاضر سه ساحل در استان ما حفاظت می‌شوند، تصریح کرد: برای حفاظت از فک خزری باید همه سواحل خزر مورد حفاظت قرار بگیرند. 

وی گفت: تاخت و تاز و فعالیتهای انسانی بیش از حد در سواحل خزر جمعیت گونه‌های جانوری مختلف از جمله فک خزری را تهدید می‌‌کند.

علی‌نژاد افزود: با تنویر افکار عمومی در حفاظت از خزر و فک خزری و همچنین ارتقای آگاهی صیادان در مورد آسیب هایی که با نبود فک ها به خزر وارد خواهد شد،خوشبختانه کشتار این حیوان تا حدود زیادی کاهش یافته است.اما کافی نیست و باید اقدامات بیشتری در همه کشورهای حاشیه خزر از جمله کشور روسیه قرار بگیرد./ایسنا

true
false
false
true

false