حسین احمددوست - واقعیاتی در مورد سواستفاده کنندگان جنسی از کودکان (قسمت اول)
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

روی خط اخبار

true
    امروز  یکشنبه - ۸ خرداد - ۱۴۰۱  
true
true
حسین احمددوست – واقعیاتی در مورد سواستفاده کنندگان جنسی از کودکان (قسمت اول)

گیل سداد؛ تحقیقات تایید می کند که سواستفاده جنسی از کودکان یک مشکل اساسی در جوامع است. بزرگترین مشکل در تعیین ابعاد سواستفاده جنسی از کودکان این واقعیت است که بسیاری از سوءاستفاده ها هرگز گزارش نمی شود و هیچ داده ای وجود ندارد. سواستفاده جنسی از کودکان در بسیاری از موارد بدون خشونت بوده است با این حال زمانی که که در آن خشونت  وجود داشته باشد اغلب خشونت بسیار جدی است. مواردی که اخیرا  در جامعه از آتنا ، اهورا و… که مورد آزارگری وحشیانه قرار گرفتند از نوع شدید آزارگری جنسی همراه  بود که توجه رسانه ها  و جامعه را به سوی خود جلب کرد.  ولی این تمام ماجرا نیست سوءاستفاده جنسی از کودکان ممکن است سالها بدون برملاشدن ادامه داشته باشد، بیشتر قربانیان سواستفاده جنسی آزار خود را مخفی نگه می دارند  و خانواده های انان هیچ وقت به دنبال کمک نرفته اند و در اغلب قریب به اتفاق موارد کودکان در مورد آزار جنسی  دروغ نگفته اند. گزارشجدی کمیته جرایم جنسی علیه کودکان( کانادا)  اعلام کرده است که همه کودکان در معرض خطر آزار جنسی قرار دارند.

آزارگران جنسی چه کسانی هستند؟

 این حقیقت که قریب به اتفاق سواستفاده کنندگان جنسی مردان هستند ، اما این مردان از گروههای متنوعی هستند گرچه موارد ی که به مراکز درمانی مراجعه می کنند حاکی از دست داشتن پدرها و ناپدری هاست ولی نمونه های ملی در تحقیقات نشان داده است این گروه فقط ۷ یا ۸ درصد سواستفاده کنندگان را تشکیل می دهد

سواستفاده گر کودک به طور بالقوه می تواند هرکسی که با کودک در تماس است باشد. هیچ نشانه خاصی وجود ندارد.متجاوزین برچسبی با خود حمل نمی کنند. متجاوزین جنسی به کودکان اغلب روابط جنسی طبیعی با شرکای بزرگسال خود دارند افراد ثروتمند یا فقیر از جوامع ما هستند آنها در تمام سنین هستند و از هر پیشینه ای هستند. تحصیل کرده، دنیا دیده، بی سواد و از هر قومیتی می توانند باشند.

اگر چه طبقه بندیها گوناگونی از سوءاستفاده کنندگان صورت گرفته است ولی عده کمی اختلال روانی قابل تشخیص دارندمصرف الکل ومواد، نمایش تصاویر مستهجن کودکان، وقایع پراسترس از جمله بیکاری طلاق عدم وجود قوانین محکم اجتماعی مثلا عدم وجود قوانین محکم برای تعقیب و محکومیت متخلفان و خفیف بودن مجازات می تواند در وقوع ان تاثیر گدپذار باشد  تحقیقات نشان داده سواستفاده کنندگان جنسی در دوران نوزادی و طفولیت فرزندان خود زیاد در مراقبت کردن از آنها شرکت نداشته اندمعمولا آنها باید به کودک دسترسی داشته باشند و در این دسترسی عدم حضور فیزیکی یا بی تفاوت بودن مادر نقش دارد و همچنین باید بر مقاومت کودک غلبه کند و با زور و فریب دست به عمل شنیع خود بزنند در این راه عدم اطلاعات کودک در مورد مسائل جنسی، عدم توانایی در دفاع از خود و معلولیت جسمی و عقلی  می تواند مزید بر علت باشد.

تحقیقات فعلی در مورد سواستفاده کنندگان بر جوانان خلافکار متمرکز است طبق تخمین های موجود پسران نوجوان مسئول ۵۰ درصد سواستفاده های جنسی هستند اکثر قریب به اتفاق نوجوانانی که مرتکب سواستفاده جنسی می شوند پسر هستند  در بین این قشر پیشینه بدرفتاری در دوران کودکی زیاد دیده شده است و از ۸۰ درصد آنها سوءاستفاده شده است هرچه پسری که مرتکب اولین سواستفاده خود شده است کم سن تر باشد، احتمال این که از خودش سواستفاده جنسی شده باشد بیشتر است.

منابع:

سکوت را دربرابر کودک آزاری بشکنیم. مترجم کاوه بیورانی انجمن زنان پاکتویت کانادا

کارولین اس شرودر، بتی ان. گوردون، سنجش و مشکلات دوران کودکی. مترجم مهرداد فیروزبخت. نشر دانژه سال ۹۵

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false