توزیع روزانه 240 هزار مترمکعب آب برای شهر رشت در سال 1405
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

روی خط اخبار

true
    امروز  چهارشنبه - ۲۸ اردیبهشت - ۱۴۰۱  
true
true
توزیع روزانه ۲۴۰ هزار مترمکعب آب برای شهر رشت در سال ۱۴۰۵

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی گیل سداد؛ مدیرعامل آبفای گیلان به منظور اطلاع رسانی ازطرح های جامع آبرسانی با توجه به نرخ رشد جمعیت طی سالهای آتی، وضعیت پیشرفت پروژه رینگ آبرسانی شهر رشت و اهداف آن را تشریح کرد.

سید محسن حسینی رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل آبفای گیلان با تشریح پروژه توسعه و اصلاح شبکه توزیع آب شهر رشت اظهار داشت: براساس نرخ رشد واقعی میزان جمعیت در سال مقصد طرح (سال ۱۴۰۵) با احتساب کلیه مصارف و فرض متوسط سرانه ۲۵۰ لیتر در روز حدود ۲۴۰ هزار مترمکعب در روز برآورد شده است.

وی در ادامه افزود: به منظور ایجاد ذخیره کافی و تأمین فشار آب مورد نیاز شبکه شهر، احداث ۳ مخزن زمینی و دو مخزن هوایی پیش بینی شد که این مخازن شامل ۲ مخزن ۴۰ هزار مترمکعبی و یک مخزن ۳۰ هزار مترمکعبی ودومخزن هوایی ۲۵۰۰ مترمکعبی می باشدو از مجموع سه مخزن ذخیره آب دو مخزن با حجم ۴۰ هزار مترمکعب و برج های تأمین فشار هریک با حجم ۲۵۰۰مترمکعب اجرا شده و در مدار بهره برداری می باشد.

 علاوه بر این مخازن ، آب شهر رشت از طریق دو سری خط لوله انتقال به اقطار ۱۲۵۰و۷۰۰ میلیمتر از مخزن ۵۰ هزار مترمکعبی سراوان تأمین می شودوبا تکمیل خطوط اصلی کمربندی شهر و اتصال شبکه های جدید اجرا شده توسط اعتبارات بانک جهانی به این خطوط و انتقال تدریجی انشعابات خانگی از شبکه های قدیمی به خطوط اجرا شده جدید، ضمن تأمین ذخیره کافی آب شرب بهداشتی، امکان تأمین فشار مناسب برای کلیه مشترکین به وجود خواهد آمد.

حسینی طول کلی خطوط انتقال داخلی شهر رشت را ۱۸/۱ کیلومتر اعلام کرد و گفت: ۱۲/۶ کیلومتر از این خطوط تاکنون اجرا شده و ۱/۸ کیلومتر در حال اجراست و ۳/۷ کیلومتر نیز باقیمانده است .

مدیرعامل آبفای گیلان با تشریح وضعیت موجود شبکه توزیع آب شهر تصریح کرد: طول شبکه توزیع آب شهر رشت دارای ۲۲۰۰کیلومتر است و منابع تأمین آب در سالهای اولیه ی بهره برداری چاههای داخل شهر بود.  به تدریج با افزایش جمعیت در خارج شهر نیز چاههایی حفر شد و علاوه برآن تصفیه خانه ی بزرگ آب گیلان در نزدیکی شهر سنگر ساخته شد که منبع تامین آب آن رودخانه ی سفیدرود بود.

وی گفت: با ساخت سد آیت الله بهجت بر روی رودخانه ی شهر بیجار، درحال حاضر منبع اصلی تامین آب تصفیه خانه ی بزرگ آب گیلان آب رودخانه ی شهر بیجار می باشد که از کوههای درفک سرچشمه گرفته و دارای آب با کیفیت بسیار مطلوب است.

 در حال حاضر پروژه  بهسازی مدول اول و ساخت مدول دوم تصفیه خانه ی بزرگ آب گیلان به صورت مشارکت بخش خصوصی (BOT)، با پیشرفت فیزیکی حدود ۵۶٫۸ درصد در حال اجرا می باشد که پس از تکمیل پروژه، ظرفیت تولید تصفیه خانه به ۶ مترمکعب در ثانیه ارتقاء خواهد یافت./ ایلنا

 

true
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false