. تعداد 1650 روستای دارای بیش از 20 خانوار در استان، برخوردار از نعمت آب شرب هستند
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

روی خط اخبار

true
    امروز  چهارشنبه - ۲ مرداد - ۱۳۹۸  
it is true
false
true
تعداد ۱۶۵۰ روستای دارای بیش از ۲۰ خانوار در استان، برخوردار از نعمت آب شرب هستند

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی – گیل سداد؛ مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی گیلان با بیان اینکه تعداد ۲۹۵ هزار و ۷۶۴ مشترک آب شرب روستایی در سطح استان وجود دارد، خاطرنشان کرد: شاخص بهره مندی از این نعمت ۷۶٫۳۷ درصد و شاخص برخورداری ۸۴٫۳۹ درصد است و به طورکلی تعداد ۱۶۵۰ روستای دارای بیش از ۲۰ خانوار در استان، برخوردار از نعمت آب شرب هستند.

محبعلی رنج ور گوابری با اشاره به اجرای طرح تامین آب شرب روستاهای گودین گوابر شهرستان املش؛ کش بیل، اشکیک آغاسی، باغشلو و شیرآباد شهرستان تالش؛ لیاول سفلی و سرشمام شهرستان رودبار؛ نهزم شهرستان شفت؛ حسین آباد و سرابستان شهرستان فومن؛ حسنعلی ده، تی تی پریزاد، دهبنه و فشتوپشته شهرستان لاهیجان؛ الله بخش محله شهرستان رضوانشهر؛ پوستین سرا شهرستان صومعه سرا و روستای ولیسه شهرستان رودسر در سال گذشته، اظهار داشت: یکی از بزرگترین طرح های آبرسانی روستایی کشور تحت عنوان طرح جامع آبرسانی به ۱۰۰۰ روستای استان که بیش از یک میلیون نفر از جمعیت روستایی را تحت پوشش قرار می دهد، با پیشرفت فیزیکی ۵۰ درصد در حال اجرا است که جهت تکمیل آن اعتباری بالغ بر ۷۸۰۰ میلیارد ریال نیاز است.

وی اضافه کرد: طرح مذکور در سال ۱۳۸۹ به عنوان طرح نمونه آبرسانی کشور معرفی و موفق به دریافت لوح تقدیر از وزارت نیرو شد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان تنوع بخشی به منابع، تسریع در اجرای طرح های آبرسانی روستایی، استفاده از توان بخش خصوصی و بهره مندی از ظرفیت های موجود در برنامه ششم توسعه جهت خرید تضمینی آب از روشهای BOT و BOO را بخشی از اهداف سازمان قلمداد و اظهار کرد: طرح انتقال و توزیع آب ۱۲ روستای شهرستان آستانه اشرفیه در قالب اجرای ۱۲۰ کیلومتر خطوط انتقال و شبکه توزیع به روش BOT برای جمعیتی بالغ بر ۷۹۹۰ نفر با هزینه ای بالغ بر ۷۴ میلیارد ریال از جمله پروژه هایی است که به بهره برداری رسیده است.

رنج ور استفاده از روش BOO و ظرفیت بخش خصوصی در تامین آب شرب با استفاده از سامانه های آب شیرین کن به میزان ۱۵۰۰ مترمکعب در روز در منطقه سنگاچین انزلی را بخش دیگری از اقدامات شرکت آبفار استان دانست که هم اکنون در دست بهره برداری است.

وی در ادامه از اخذ مجوز جهت اجرای طرح تامین آب آشامیدنی ۱۴ روستای شهرستان رشت با جمعیتی بالغ بر ۱۰ هزار و ۶۹۴ نفر خبر داد و گفت: این پروژه با احداث سامانه آب شیرین کن به روش BOO در روستای تازه آباد با هزینه ای بالغ بر ۱۰۰ میلیارد ریال به مرحله اجرا در می آید.

این مقام مسئول، تفاوت ملموس بین قیمت تمام شده و قیمت فروش آب را بخشی از مشکلات شرکت آبفار گیلان دانست و ادامه داد: فرسودگی بیش از ۳۰ درصد تاسیسات آبرسانی موجود در سطح استان شامل ۵۵۷۸ کیلومتر شبکه آبرسانی، ۳۲۱ باب مخزن زمینی و هوایی به حجم ۴۶۸۹۷ مترمکعب و ۱۲۷ حلقه چاه که عمدتاً در اوایل دوران جهاد سازندگی به مرحله اجرا در آمدند ایجاب می کند نسبت به ترمیم و بازسازی آن ها اقدام جدی صورت گیرد.

محبعلی رنج ور با اشاره به تعداد ۴۱۴ روستای فاقد تاسیسات آب شرب در استان؛ سرانه طول لوله گذاری به ازای هر خانوار روستایی را ۷۵ متر و بیشتر از میانگین کشوری اعلام و اظهار کرد: نظر به اینکه شاخص بهره مندی روستاهای کشور از آب شرب ۷۳ درصد و این مقدار در خصوص روستاهای گیلان ۷۶٫۳۷ درصد است، ضرورت دارد بر اساس برنامه ششم توسعه، شاخص اعتبارات ملی و استانی برای تقویت و توسعه طرح های آبرسانی استان افزایش یابد.

وی در بخش دیگری از سخنانش، تشکیل اکیپ وصول مطالبات، توزیع به موقع قبوض، پیگیری انشعابات بزرگ بصورت ماهانه و صدور مستمر قبوض، تشویق مشترکان خوش حساب، تفکیک وصول مطالبات اداری و شرکتهای خصوصی از طریق کمیته های شهرستانی، استفاده از روشهای غیرحضوری دریافت مطالبات مانند سامانه ۱۵۲۳ و سامانه پیامک و راه اندازی سامانه صدور قبوض آنی در محل که بصورت پایلوت در شهرستان املش به مرحله اجرا در آمده است را بخشی از اقدامات لازم به منظور وصول مطالبات شرکت قلمداد کرد.

به گفته مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی گیلان هدایت روستائیان به سمت مدیریت مصرف، در عبور از چالش های ناشی از کم آبی مهم و تاثیرگذار است و بی شک آگاهی بخشی به مردم، موجب اهتمام بیشتر آن ها در رعایت الگوی مصرف آب می شود.

مهندس رنج ور گوابری ادامه داد: هرچه مردم در ساعات پیک مصرف، حجم مصرف خود را حدالمقدور کاهش دهند، پایداری بیشتری در تامین آب همه مشترکان ایجاد می شود.

وی در پایان سخنانش با بیان اینکه اگر هریک از مشترکان روستایی فقط یک درصد در مصرف آب شرب صرفه جویی کنند، نیاز آبی ۳ هزار خانوار تامین می شود، تصریح کرد: جلوگیری از اسراف آب شرب و حتی کمترین میزان صرفه جویی، در تداوم خدمات شرکت آب و فاضلاب روستایی موثر است.

گفتنی است: محبعلی رنج ور گوابری متولد سال ۱۳۴۷ در روستای جورگوابر شهرستان املش، دانش آموخته مهندسی عمران و دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی است.

مهندس رنج ور در ابتدا از سال ۱۳۶۸ وارد مجموعه جهاد سازندگی و سپس با تشکیل شرکت آب و فاضلاب روستایی گیلان در این سازمان مشغول به فعالیت شد. وی از چهارم بهمن ماه ۱۳۹۵ بعنوان مدیرعامل و رئیس هیات مدیره شرکت آب و فاضلاب روستایی گیلان منصوب و مشغول به خدمات رسانی به مردم گیلان شد.

true
false
false
true

false