تشدید نظارت بر رعایت سفر هوشمند در گیلان
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

روی خط اخبار

true
    امروز  دوشنبه - ۲۳ تیر - ۱۳۹۹  
true
true
تشدید نظارت بر رعایت سفر هوشمند در گیلان

به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی گیل سداد؛ حمیدرضا آذرپور با تاکید بر اهتمام به سلامت گردشگران، اظهار داشت: تاسیسات گردشگری به شرط رعایت پروتکل سفر هوشمند از ابتدای خردادماه بازگشایی شده و نظارت ها افزایش یافته است.

وی افزود: اکیپ های ویژه در محورهای استان بر اساس ضوابط، فرم‌های تدوینی و چک لیست‌های دستورالعمل ابلاغی سفرهوشمند بر کلیه فعالیت‌های واحدهای اقامتی، پذیرایی و گردشگری نظارت دارند.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان، ادامه داد: براساس این فرم‌ها و چک‌لیست‌ها کلیه موارد تخصصی اعم از اخذ و نصب مجوز و پروانه بهره‌برداری، رعایت اصول بهداشت محیط، بهداشت فردی، بهداشت و کیفیت مواد غذایی، چگونگی و کیفیت ارائه‌خدمت به گردشگران، نکات ایمنی، امنیتی و انتظامی و موارد و پروتکل‌های بهداشتی مرتبط با دستورالعمل‌های ابلاغی مورد ارزیابی قرار می گیرند.

آذرپور از مردم خواست، در صورت شکایت، انتقاد و پیشنهاد با شماره تماس‌ ۰۱۳۳۳۶۱۸۴۶۵ که از سوی اداره کل استان‌ به صورت ۲۴ساعته در نظر گرفته شده تماس بگیرند ،یا از طریق شماره ۰۹۶۲۹ اقدام نمایند.

وی ادامه داد: با بازگشایی و ارائه‌ خدمات از سوی واحدهای اقامتی، پذیرایی و گردشگری، ضرورت اجرای پروتکل‌های بهداشتی در شرایط ویژه‌ کرونا بر اساس دستورالعمل‌های ابلاغ‌شده الزامی، ‌ اعلام شده‌است. 

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان ضمن تاکید بر خودداری از سفرهای غیرضروری، اجرای الزامات دستورالعمل‌های ابلاغی «سفرهوشمند:سفر+سلامت» را در بهبود وضعیت سفرهای ضروری هموطنان موثر دانست و افزود: مرجع و اساس تهیه ضوابط و پروتکل‌های بهداشتی این دستورالعمل، راهنمای گام دوم مبارزه با کووید۱۹ وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی در مراکز اقامتی و حمل‌ونقل، همچنین ملاحظات عملیاتی در مدیریت این بیماری در بخش اقامتی، تهیه‌شده توسط سازمان بهداشت جهانی است.

آذرپور، ادامه داد: نحوه برخورد با موارد مشکوک به بیماری، حفاظت فردی و فاصله‌گذاری بین کارکنان و حفاظت فردی گردشگران بویژه استفاده از ماسک و دستکش در فضاهای عمومی اقامتی یا حمل و ‌نقل از موارد مندرج در این دستورالعمل‌هاست.

پروتکل های حمل و نقل زمینی، حمل ونقل هوایی و حمل ونقل ریلی، همچنین پروتکل‌های واحدهای اقامتی، واحدهای پذیرایی بین‌ راهی، مراکز و سایت‌های تاریخی و موزه‌ها، دفاتر خدمات مسافرتی، از جمله مواردی هستند که به تفصیل در این دستورالعمل تشریح شده‌اند.

سفر هوشمند کاهش چشمگیر اقامت گردشگران در مراکز اقامتی ثابت و موقت استان را در نخستین تعطیلات پس از بازگشایی تاسیسات گردشگری _ طی روزهای سی ام اردیبهشت ماه تا پنجم خردادماه – را در پی داشت.

طی این مدت ۹۸ هزار و ۸۸۶ نفر در تاسیسات اقامتی استان ساکن شدند حال آنکه این رقم در جشن فطر سال گذشته دو میلیون و ۹۱۹ هزار و ۲۵۷ نفر بوده است.

استان گیلان بعنوان یکی از کانون های مهم گردشگری شمال کشور دارای ۱۰۷ هتل، ۳۳ هتل آپارتمان، ۸۱ مجتمع گردشگری، ۴۹ مهمانپذیر، یک هزار و ۶۸۸ خانه مسافر، ۳۰ مجتمع سرگرمی تفریحی، ۷۴ اقامتگاه بومگردی، ۳۶۰ بین راهی، یک اسکله مسافربری دریایی و ۲۸ اسکله گردشگری دریایی است.

true
true
false
true

false