ترویج فرهنگ وقف برنامه اصلی اداره کل اوقاف و امور خیریه گیلان
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

روی خط اخبار

true
    امروز  سه شنبه - ۱۳ خرداد - ۱۳۹۹  
true
true
ترویج فرهنگ وقف برنامه اصلی اداره کل اوقاف و امور خیریه گیلان

به گزارش پایگاه خبری_تحلیلی گیل سداد؛ مدیر کل اوقاف و امور خیریه گیلان در بخش گفتگوی ویژه خبر ساعت ۲۰ شبکه باران به تبلیغ برای راه اندازی وقف های جدید اشاره کرد و گفت : امسال هزار مبلغ دینی برای ترویج فرهنگ وقف در گیلان به دستگاه ها اجرایی و سازمان های استان روانه کردیم و برای موثر بودن این تبلیغ از ابزار رسانه ، فیلم ، داستان ، عکس و شعر بهره بردیم.
حجت الاسلام ستار علیزاده افزود : با توجه به تاکید مقام معظم رهبری و بر اساس نیازهای روز جامعه می توان طرح های نوینی در زمین های وقفی اجرا کرد که به تحقیقات دقیقی نیاز دارد.
وی گفت : اگر افرادی علاقمندند که در زمین ها و املاک موقوفه سرمایه گذاری کنند ، می توانند با ارائه طرحی مناسب با توجیه اقتصادی به این اداره و اخد مجوزهای لازم در کاری خداپسندانه شریک باشند.
مدیر کل اوقاف و امور خیریه گیلان افزود : گیلان ۵۰ موقوفه در حوزه دارو و درمان دارد که بیشترشان در روستاها هستند.
حجت الاسلام ستار علیزاده اضافه کرد : بیمارستان های کوثر آستانه اشرفیه ، سید الشهدا لاهیجان و شهید امینی لنگرود از موقوفاتی هستند که از خدمات آن ها به نفع افراد جامعه به ویژه نیازمندان استفاده می شود.
وی گفت : بخشی از درآمد این رقبات با هماهنگی دانشگاه علوم پزشکی گیلان ، برای خرید دارو ، بهداشت و درمان استفاده می شود.
مدیر کل اوقاف و امور خیریه گیلان افزود : امسال ۲۰ تا ۳۰ میلیون تومان از محل درآمد موقوفه حاج عبدالله آستانه اشرفیه برخی از دستگاه های مورد نیاز بیمارستان کوثر این شهرستان خریداری شد و شهروندانی که از این دستگاه های برای انجام مراحل درمانی خود استفاده می کنند هزینه ای پرداخت نمی کنند.
حجت الاسلام ستار علیزاده اضافه کرد : گیلان ۴ هزار و ۷۲۳ هزار موقوفه و ۲۳ و ۹۹۲ رقبه دارد که برخی از آن ها متصرفی است که اداره کل اوقاف و امور خیریه اداره آن را بر عهده دارد و برخی نیز غیرمتصرفی است که مجری یا متولی دارد.
وی گفت : واقف ملکش را به ۲ صورت عام یا فی السبیل الله و یا ذکر مورد مصرف می تواند وقف کند که توصیه می شود برای باز بودن دست متولی در استفاده از درآمد برای امور به روز جامعه مثل خرید جهیزیه ، هزینه تحصیلی دانش آموزان ، تهیه مسکن زوج های جوان و اموری مانند آن ، محدود به مورد خاصی نشود و عام باشد.
مدیر کل اوقاف و امور خیریه گیلان افزود : گیلان ۲ هزار رقبه در حوزه درمان دارد که با درآمد آن ها و توجه به هزینه های بالای پزشکی نمی توان به همه بیماران خاص استان کمک کرد.
حجت الاسلام ستار علیزاده اضافه کرد : برخی موقوفات و رقبات قید مکان دارد که براساس نیت واقف درآمد آن ها باید در همان منطقه برای افراد هزینه شود.

true
true
false
true

false