برگزاری همایش یا بازارچه های مقطعی مشکل زنان را حل نمی کند/ ما به دنبال جامعه تک صدایی یا برتری طلبی نیستیم
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

روی خط اخبار

true
    امروز  چهارشنبه - ۲۸ اردیبهشت - ۱۴۰۱  
true
true
برگزاری همایش یا بازارچه های مقطعی مشکل زنان را حل نمی کند/ ما به دنبال جامعه تک صدایی یا برتری طلبی نیستیم

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی گیل سداد: پریسا پرشاد فعال حقوق بشر با اشاره به اینکه هرچه از دوره پیش از تاریخ فاصله گرفتیم از مقام زن کاسته و به برابری رسیدیم افزود: آن چه که در موضوع فعالیت در حوزه حقوق زنان باید مورد توجه قرار گیرد این است که پرداختن به حقوق زنان در جامعه بدون دیدن حقوق مردان و کودکان منطقی و عادلانه نیست، چرا که ما به دنبال عدالت جنسیتی هستیم.

وی ادامه داد: آنچه که ما را بر آن می دارد همین نگاه عادلانه به حقوق نیمی از جامعه و حذف همین تبعیض تاریخی و نگاه مرد محور و گفتمان زن ستیز از گذشته تا امروز است.

این فعال حقوق بشر گفت: ما به دنبال جامعه تک صدایی یا برتری طلبی نیستیم، نگاه بنده در حوزه زنان رعایت کرامت انسانی است، چرا که رشد و توسعه جامعه باید متوازن و انسان محور باشد و توسعه پایدار هم بر همین موضوع تاکید دارد. وقتی از جامعه صحبت می کنیم یعنی همه افراد آن ،صرف نظر از جنسیت.اما از آنجاییکه قواعد سنتی و قوانین مدنی تبعیضاتی را علیه زنان اعمال می کند ما برای حل این مشکلات ،کوشش می کنیم.

پریسا پرشاد افزود: متاسفانه میز محوری آفت بزرگ بخش مسئولین حوزه زنان شده است. زنان مشاور و یا مسئول در حوزه زنان باید از پشت میز بلند شوند، مناطق مختلف حوزه خود را شناسایی کنند، با زنان مناطق مختلف و مشکلات آنان از نزدیک آشنا شوند و از همه مهم تر اطلسی از توانمندی ها، چالش ها و موضوعات زنان به تفکیک محل، بخش و شهر داشته باشند؛ برگزاری همایش و یا بازارچه های مقطعی مشکلی از زنان جامعه ما حل نمی کند.

وی با تاکید بر اینکه مواد مخدر یکی از بزرگترین دغدغه های ما در حوزه زنان است گفت: ما باید راه های نفوذ مواد مخدر در بین بانوان را شناسایی کنیم و با رفع موانع و همکاری سازمانهای مختلف در این خصوص این مشکل را به شدت کنترل کنیم.

عضو شورای مرکزی کارگزاران گیلان افزود: آمار رسمی در سال ۱۳۹۵ کشور، نشان می دهد که ۹ درصد پسران و ۱۱ درصد دختران دانشجو دچار اعتیاد هستند و در استان گیلان ۲۵ درصد مبتلایان به مواد مخدر را زنان تشکیل می دهند و این خطرناک ترین آماری ست که می توان در مورد جامعه زنان به آن اشاره کرد چرا که اکثر این زنان رفتارهای پرخطر و خارج از چارچوب خانواده دارند، یعنی سطح آلودگی جامعه بالا می رود و بسیاری از بیماری های خطرناک می تواند با ضریب بالایی منتشر شود.

پرشاد عنوان کرد: متاسفانه سن مصرف مواد مخدر در بین زنان به ۱۵ سالگی رسیده و دامنه نفوذ مواد مخدر از محلات پرخطر و حاشیه شهرها به مراکز ورزشی و سالن های زیبایی بانوان رسیده است.

وی با اشاره به آمار پایین و عدم توجه به مشکلات کمپ های ترک اعتیاد بانوان در استان گیلان گفت: در حال حاضر در سراسر کشور ۴۸ کمپ ترک اعتیاد ویژه بانوان وجود دارد که از این میان ۲ کمپ دارای مجوز در استان گیلان به زنان معتاد خدمات ارائه می کنند که یکی از آنها با مشکلات متعدد  سنگ اندازی ها و عدم همکاری نهادها دست به گریبان است.

مسئول کمیته بانوان حزب کارگزاران گیلان در مورد آمار زنان گیلان گفت: این یک باور غلط است که تعداد زنان از تعداد مردان بیشتر است، در حال حاضر طبق سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۵، ۱ میلیون و ۲۶۳هزار و ۹۹ زن ساکن گیلان و کمتر از مردان هستند.

پریسا پرشاد افزوذ: مشکل اساسی ما همین نبودن پژوهش، نداشتن آمار و عدم دغدغه نسبت به موضوعات اجتماعی، که موضوع زنان هم شامل آن می شود است و در واقع ما در موضوعات فرهنگی و اجتماعی مدام درگیر یک شعار کلیشه ای شده ایم که” باید فرهنگسازی شود” اما هیچکس احساس مسئولیت نمی کند، چه توده مردم چه مسئولین، پس چه کسی باید این فرهنگ را بسازد؟ جواب آن مشخص است، همه ما اعم از افراد عادی جامعه و مسئولین اما بیشتر از همه کسانی که به عنوان مدیر یا مشاور در حوزه زنان مسئولیت گرفته اند.

وی در ادامه گفت: به جای برگزاری جلسات و همایش ها به مناسبت روز زن یا بازارچه های موقتی برای یک سال آینده بگویید چه برنامه های واقعی دارید نه برنامه های آرمانی و رویایی، بیایید و به زنان جامعه بگویید کجا ضعف را رصد کرده اید و کجا در پی رفع موانع و چالش بوده اید، اصلا تا حالا زن معتاد یا متجاهر را از نزدیک دیده اید؟ بدون دوربین و خبرنگار به سراغ محلات آسیب پذیر رفته اید؟ با زنان در معرض آسیب گفتگو کرده اید؟

این فعال حقوق بشر در پایان افزود: همه اینها را اضافه کنیم به مشکلات زنان جوان، فعال و تحصیلکرده استان گیلان که در تمام این سالها هیچ فضا و فرصتی برای آنها فراهم نبوده و حتی کوشش موثری هم برای ارتقا و یا جذب این زنان صورت نگرفته است؛ در مجموع وضعیت زنان گیلان در مقایسه با گذشته نه تنها تغییر مثبتی نداشته بلکه میزان افسردگی و سرخوردگی آنان بیشتر از پیش هم شده است.

true
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false