برنامه آمایش گیلان مبنای سند توسعه شهرستانی است/منطقه تالش از حیث میراث فرهنگی یکی از نشانه‌های افتخار نه فقط گیلان، بلکه ایران و دنیاست 
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

روی خط اخبار

true
    امروز  جمعه - ۳ بهمن - ۱۳۹۹  
true
true
برنامه آمایش گیلان مبنای سند توسعه شهرستانی است/منطقه تالش از حیث میراث فرهنگی یکی از نشانه‌های افتخار نه فقط گیلان، بلکه ایران و دنیاست 

به گزارش پایگاه خبری_تحلیلی گیل سداد؛ در این جلسه کیوان محمّدی رئیس سازمان از تصویب کلیات برنامه آمایش گیلان در کمیسیون عالی آمایش کشور طی هفته‌های اخیر خبر داد و گفت: این برنامه در مرحله آخر باید مورد تصویب شورای عالی آمایش قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه همه دستگاه‌ها مکلف به اجرای برنامه‌ها در مناطق مختلف استان براساس آمایش هستند، تصریح کرد: برنامه‌های پنج ساله توسعه نیز در قالب آمایش تعریف خواهد شد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان برنامه آمایش را مبنای تهیه سند توسعه در شهرستان‌ها دانست و گفت: همانگونه که در تدوین برنامه آمایش از دیدگاه نخبگان جامعه در کنار کارشناسان دستگاه‌های اجرایی بهره گرفتیم، برای تهیه سند توسعه شهرستانی نیز نیازمند کمک کارشناسان و دست‌اندرکاران اجرایی شهرستانی هستیم تا این سند به صورت اجرایی‌تری تهیه شود.

وی اضافه کرد: اجرایی نشدن سند توسعه گذشته نشان می‌دهد که باید از نظر کارشناسان دستگاه‌های اجرایی در هر شهرستان استفاده کنیم تا به نتیجه مطلوب برسیم.

محمّدی با تاکید بر لزوم انطباق بودجه پرداخت شده با میزان پیشرفت پروژه‌ها، افزود: سد لاستیکی تالش با پرداخت ۴۵ درصدی اعتبارات، دارای پیشرفت فیزیکی ۴۹ درصدی است که این انطباق را نشان می‌دهد، اما متاسفانه برخی از شهرداری‌ها با وجود دریافت ۸۰ درصدی اعتبارات، ۲۰ درصد از کار را هم تحویل نداده‌اند.

وی پروژه برق دار کردن چاه‌های کشاورزی را نیازمند بودجه ملّی دانست و تصریح کرد: سدهای لاستیکی گیلان را جزو پروژه‌های اقتصاد مقاومتی تعریف کردیم.  لذا از نمایندگان شهرستان‌ها در مجلس شورای اسلامی می‌خواهیم با دستگاه‌های اجرایی همراهی بیشتری داشته باشند تا موفقیت بیشتری در جذب اعتبارات کسب کنیم. بی‌تردید تعامل بین دستگاه اجرایی و نماینده شهرستان با سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان و وزارتخانه‌ها میزان موفقیت شهرستان را افزایش می‌دهد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان با اشاره به تخصیص بودجه ۱۱۰ میلیارد تومانی دولت به پروژه تعمیق و لایروبی آب بندان‌های استان، خاطرنشان کرد: ۸۰ درصد این اعتبار در اختیار جهادکشاورزی و مابقی در اختیار آب منطقه‌ای است و به طور متوسط هر شهرستان حدود دو میلیارد تومان دریافت می کند.

وی خواستار دریافت مجوز کمیسیون ماده ۲۳ پروژه‌ها شد و عنوان کرد: دستگاه‌ها با مشخص کردن روند پروژه‌ها می‌توانند از سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان درخواست تامین اعتبار داشته باشند.

محمدی سدهای لاستیکی گیلان را جزو اولویت‌های استان دانست و یادآور شد: گیلان یک استان کشاورزی محسوب می‌شود، اما هنوز دو سد بزرگ آن یعنی شفارود و پلرود به بهره‌برداری نرسیده است.

وی همه مدیران دستگاه‌ها را نماینده نظام دانست و اظهار کرد: دفاع از چنین نظامی که در دنیا تلالو دارد، کار آسانی نیست و علیرغم همه دشمنی‌ها باید امید را به جامعه تزریق کنیم. «برجام» به عنوان یک قرارداد بین المللی تنها حسن نیت ایران را در صلح طلبی ثابت کرد و مادامی به برجام پایبند خواهیم بود که طرف مقابل وفاداری خود را نشان دهد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان، ایران را جزو اکابر کره زمین و یک کشور تمدن ساز دانست و تصریح کرد: منطقه تالش از حیث میراث فرهنگی یکی از نشانه‌های افتخار نه فقط گیلان، بلکه ایران و دنیاست و آثار کشف شده در تالش در موزه لوور فرانسه مشاهده می‌شود.

وی ایران را یک کشور اسطوره‌ای دانست و یادآور شد: کشوری که ردپا در گذشته‌های دور دارد هرگز زیر بیرق بیگانگان نخواهد رفت و امروز وظیفه داریم مردم را امیدوارتر از گذشته کنیم.

محمدی با بیان اینکه دیدگاه کارشناسان شهرستانی در سند توسعه منعکس خواهد شد، تاکید کرد: نباید منافع لحظه‌ای شهرستان را دید و باید برنامه‌ها را برای بلند مدت پیش بینی کنید. سند توسعه شهرستان در اسناد بالادستی دیده خواهد شد و بعد از تصویب در شورای برنامه‌ریزی استان مبنای عمل قرار خواهد گرفت.

وی پروژه راه‌آهن رشت – آستارا را برای گیلانیان بسیار مهم و واجب دانست و خاطرنشان کرد: آنقدر که دنیا بر روی چابهار – آستارا تاکید دارد، ما نداریم، زیرا نوستراک بهترین راه برای بردن کالا از آسیای جنوب شرقی به چابهار و از آنجا به اروپا از طریق کانتینرهای قطار است. اگر راه‌آهن از تالش بگذرد علاوه بر ایجاد اشتغال، امکان صادرات محصولات کشاورزی با کمترین هزینه به اروپا وجود دارد لذا نباید این منافع اقتصادی را کوتاه مدت ببینیم.

در ادامه کارشناسان سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان به بیان توضیحات در خصوص تدوین سند توسعه در شهرستان‌ها پرداختند.

بازدید از اردوگاه اصلاح تربیت حویق، قلعه تاریخی صلصال لیسار، تالاب جوکندان، مرکز کشت توتون، بیمارستان جدید الاحداث، سد لاستیکی و پل امید در کمربندی شهر از دیگر برنامه‌های سفر رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان و هیأت همراه به تالش بود.

true
true
false
true

false