بالغ بر ۱۵۰ هزار نفر از مجموع ۲۰۷ هزار نفر جمعیت روستایی شهرستان رشت از آب آشاميدنی سالم برخوردارند
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

روی خط اخبار

true
    امروز  یکشنبه - ۱۵ تیر - ۱۳۹۹  
true
true
بالغ بر ۱۵۰ هزار نفر از مجموع ۲۰۷ هزار نفر جمعیت روستایی شهرستان رشت از آب آشامیدنی سالم برخوردارند

اختصاصی_گیل سداد؛ رحمان حسین نیا از لوله گذاری و ایجاد خطوط آبرسانی در ۲۵ روستای شهرستان ظرف چند ماه آتی خبرداد و افزود: از سال گذشته تاکنون بالغ بر ٣۵ پروژه آبرسانی در دستور کار قرار گرفته است.
وی خاطرنشان کرد: عمر متوسط خطوط آبرسانی ١٨ سال است؛ حال اینکه اکثر خطوط در سطح شهرستان بیش از ۲۰ سال قدمت دارند و این امر موجب ایجاد رسوب و وارد آمدن هزینه های اضافی می گردد که نتیجه آن عدم دسترسی مشترکان به آب مطلوب است.
مدیر امور آبفار شهرستان رشت در ادامه این نشست با اشاره به اولویت شرکت آبفار شهرستان مبنی بر بهبود وضعیت کیفی آب شرب و اصلاح و بازسازی شبکه های توزیع در سطح شهرستان، افزود: با توجه به اهمیت موضوع و حمایت مجموعه مدیریتی شهرستان، خوشبختانه اعتباری بالغ بر ۱۳ میلیارد تومان در قالب کمیته برنامه ریزی شهرستان رشت مصوب شد که حدودا ۸ میلیارد تومان از اعتبار مذکور به امر اصلاح شبکه های توزیع اختصاص پیدا می‌کند.
وی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار پایگاه خبری – تحلیلی گیل سداد، تصریح کرد: این جذب اعتبار در نوع خود بی سابقه بوده است و لذا پس از ابلاغ موافقت نامه، اقدامات لازم برای اجرای عملیات صورت می‌گیرد.
حسین نیا از وجود ۶٨ حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق و ٣ دهنه چشمه به عنوان منابع تامین آب روستاها در رشت خبر داد و گفت: به طور متوسط روزانه حدود ۴۵ هزار مترمکعب آب از منابع آبی جهت آبرسانی به روستاهای شهرستان رشت استخراج می شود.
وی خاطرنشان کرد: طول کل شبکه توزیع در شهرستان تقریبا برابر با ٢٢٠٠ کیلومتر و خط پمپاژ تقریبا برابر ٧٠ کیلومتر وحجم مخازن زمینی برابر با ١۵١٣٠ مترمکعب است.
مدیر امور آبفار شهرستان رشت با اشاره به وجود مشکلات عدیده در حوزه تامین آب، یادآور شد: شهرستان رشت دارای رتبه اول از لحاظ وجود دستگاه های تصفیه فیزیکی به علت وجود آهن و منگنز در کشور است. وی همچنین خاطرنشان کرد: شهرستان رشت به لحاظ شاخص بهرمندی آب شرب روستاها، ۶۵ درصد بهره مند است.
رحمان حسین نیا در خصوص شناسایی انشعابات غیرمجاز اظهار داشت: دستورالعملی به دهیاران و شوراهای اسلامی روستاها ارجاع شده است که بر اساس آن و با طرح پیشنهادی، مشترکین می‌توانند با پرداخت هزینه های ثبت انشعاب و آب بها، به شرکت مزبور مراجعه کنند تا اقدام لازم جهت تغییر وضعیت انشعاب غیر مجاز به انشعاب قانونی و مجاز صورت گیرد.
وی با اشاره به انباشت مطالبات آب بها در سطح شهرستان، افزود: بالغ بر ۵ میلیارد و ٨٠٠ میلیون تومان مطالبات باقی مانده از مشترکین وجود دارد که امید داریم با تلاش مجموعه آبفار و مشارکت مردم، ضمن افزایش درصد وصول مطالبات، خدمات مطلوبی به روستائیان عرضه کنیم.
مدیر امور آبفار شهرستان رشت در پایان سخنانش ابراز داشت: آب شرب مصرفی مردم بطور روزانه توسط کارشناسان کنترل کیفی شرکت آبفار و کارشناسان مرکز بهداشت مورد آزمایش قرار می گیرد تا رسالت اصلی اداره آبفار که در واقع تامین آب شرب سالم برای مردم روستایی است به درستی محقق شود.

true
true
false
true

false