بازمانده گان از سوگواری
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

روی خط اخبار

true
    امروز  دوشنبه - ۲۳ تیر - ۱۳۹۹  
true
true
بازمانده گان از سوگواری

>> حسین احمددوست |  مشاوره خانواده

گیل سداد/ تجربه مرگ عزیزان یکی از پرفشارترین تجربه های نوع بشر هست که رنج های فراوانی برای بازماندگان  ایجاد می کند بازماندگان تجربه های ذهنی متفاوتی با از دست دادن عزیزان تجربه می کنند و برای  حل و فصل و انطباق با شرایط پیش آمده سوگواری می کنند.

از طرفی تجربه مرگ از آغاز پیدایش جهان جزء گریز ناپذیری از زندگی انسان و دیگر موجودات بوده است. موجودیت بشر در خطر تهدید بوده است با روند سریع رشد علم و سازمان یافتگی زندگی انسان تاحدودی مهار و کنترل شده است اما به قول هایدگر اگر همه چیز در زندگی انسان اتفاقی باشد، مرگ واقعیتی است مسلم، که دیر یا زود به سراغ انسان می آید. به گفته وی  انسان به گونه ای زندگی می کند که انگار برای همیشه در این هستی جاودانه است. و با مشغولیت فراوان در جریان زندگی بر وحشت و ترس میرائی خود سرپوش می گذارد.

اگر مرگ از مسلمات اصلی هستی انسان است شیوه های نیز برای به وقوع پیوستن این امر مسلم باید وجود داشته باشد از قبیل حوادث طبیعی، تصادف، جنگ افروزی کهولت سن، خودکشی، بیماری… که برخی از شیوه ها ممکن است در دوره ای از زندگی تاریخ بشر سهمشان کمتر یا بیشتر باشد در شرایط کنونی شیوع بیماری ویروسی کرونا که یکی از مسببن اصلی مرگ و از طرفی ایجاد کننده مرگ اگاهی در حال حاضر است و به جرات می توان گفت فلاسفه اگزیستانسیال و نوشتارهای درمانگر معروف اگزیستانسیال اروین یالوم  به اندازه ای که این بیماری باعث اگاهی از میرائی انسان شده موفق نبوده اند.

درد این بیماری فقط به واسطه کشندگی آن نیست بلکه بواسطه رنج مضاعفی است که در مسیر سوگواری ایجاد می کند چرا که عموما در همه فرهنگ ها انسان ها آئین و مراسمات گوناگونی برای ابراز رنج و درهای خود ابداع کرده اند از مراسم تشییع و مراسم های یادبود، به سر مزار رفتن، حمایت اجتماعی خویشان و نزدیکان که همه این رفتارها کمک زیادی به پذیرش و کنار آمدن با واقعه را ایجاد می کند اما در شرایط حاضر  عمده این آئین ها بواسطه نوع و جنس بیماری و احتمال سرایت آن به بازماندگان قابل اجرا نیست و می توان پیش بینی کرد این سوگواری به تعویق بیفتد به گونه ای که بازمانده مجبور می شود رنج را در تنهایی عمیق خود سرکوب کند و از حمایت اجتماعی و همدلی که در واقعیت فضای واقعی وجود دارد بهره نبرد.

تلاشهایی عمده ای برای پیشگیری از بیماری توسط متخصصین صورت گرفته است کمک های زیادی برای مقابله با بیماری توسط کادر درمان و نهادهای گوناگون رقم خورده است به نظر می رسد یکی از مواردی که باید به طور جدی درباره آن سخن گفت و حمایت کرد توجه به رنج بازماندگانی است که در مسیر سوگواری از ابراز آن جا مانده اند.

true
true
false
true

false