ایرج آلیانی - «نیم نگاهی به وضعیت شوراهای اسلامی درگذر زمان»
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

روی خط اخبار

true
    امروز  چهارشنبه - ۱۵ مرداد - ۱۳۹۹  
true
true
ایرج آلیانی – «نیم نگاهی به وضعیت شوراهای اسلامی درگذر زمان»

 گیل سداد؛ تشکیل شوراهای اسلامی شهر و روستا به شکل امروزی یکی از نقاط عطف تاریخ سیاسی و اجتماعی بازیگران و کشورهای جهان می باشد که خود تداعی کننده ظرفیت سیاسی کشورها برای جلب بیشتر مشارکت مردم و واگذاری قدرت به آنها می باشد.

سابقه شوراها در جهان به ایران باستان و یونان باستان برمی گردد. یعنی چیزی حدود ۴ هزار سال قبل از میلاد ما شاهد واگذاری قدرت به مردم به شیوه های مختلف به خود آنها بودیم که باید گفت این موضوع خود یکی از قدیمی ترین قوانین اساسی موجود در جهان و شاید قدیمی ترین مدل دموکراسی در جهان می باشد.

در دین مبین اسلام و قرآن کریم نیز به ضرورت و نیازمندی شوراها به کرات اشاره کرده است و آیات مکی و مدنی زیادی در این رابطه اشاره شده است. مثلا آیه ” وامرهم شوری بینهم ” که در مکه مکرمه نازل شده است و یا آیه ” وشاورهم فی الامر ” که در مدینه نازل شده است همه و همه حاکی از توجه دین مبین اسلام به مقوله شورا و اهمیت مشورت در دین اسلام می باشد.

در کشور ایران بعنوان یک کشوری بزرگ باتنوع اقلیم از دیر باز نظام و ارباب و رعیتی در قبل از پیروزی انقلاب اسلامی وجود داشته است. در این رابطه ما با عناوینی همچون حاکم، نایب الحکومه، مباشر، کدخدا، خان، تیولدار و اداره نظمیه شهری مواجه بوده ایم که همگی خود تداعی کننده اهداف شورای اسلامی شهر و روستا به شکل هر چند ناقص ان در مقایسه با کارکرد امروزی اش می باشیم.

اما با پیروزی انقلاب اسلامی در بهمن ۵۷ انقلابی در ایران رخ داد این انقلاب متفاوت از همه انقلاب های گذشته چون فرانسه، روسیه و چین می باشد. چرا که اصول و اساس و ماهیت این انقلاب بر مردم سالاری دینی و تفویض و واگذاری قدرت به سمت صاحبان اصلی انقلاب یعنی مردم می باشد که خود در جهان بی بدیل میباشد. چرا که بر اساس این انقلاب مدیریت چند صد ساله فردگرایانه، متمرکز و مستبدانه در ایران به مدیریت جمعی و مشارکتی تبدیل شده است.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی ره در تاریخ ۹ اردیبهشت ۱۳۵۸ طی حکمی به شورای انقلاب اسلامی دستور تهیه آیین نامه شورای اسلامی شهر و روستا و اجرا آن را ابلاغ کردند که البته به جهت درگیری کشور با شرایط خاص چون جنگ تحمیلی عملا شاهد اجرای این آیین نامه در آن مقطع زمانی نبودیم.

شورای اسلامی شهر و روستا به عنوان یکی از نمادهای شرکت مردم در جامعه و مردم سالاری دینی قدرت را در داخل کشور تا پایین ترین سطح هدایت کرده است و بعبارتی شوراهای اسلامی شهر و روستا اوج توزیع قدرت در جامعه مردم سالاری دینی ایران می باشد.

در پایان هم ضمن احترام ویژه به نقش و کارکرد شوراهای اسلامی شهر و روستا و انجام وظایف محوله به نحو مطلوب به یک آسیب اساسی هم اشاره نمایم و آن اینکه متاسفانه در این روزها بویژه در کلان شهرها و شهرهای بزرگ شاهد برجسته شدن اصل سیاست زدگی شوراها در بعضی از موارد شده ایم که انشالله با قرار گرفتن آن شوراها بر مدار عقلانیت و منافع مردم بجای منافع حزبی و جریانی، شاهد اوج گیری مجدد شوراها به نحو شایسته باشیم.

true
true
false
true

false