. ایران از صادرات ۱۳ هزار تن چای ۱۷ میلیون دلار درآمد ارزی به دست آورد
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

روی خط اخبار

true
    امروز  دوشنبه - ۶ خرداد - ۱۳۹۸  
it is true
false
true
ایران از صادرات ۱۳ هزار تن چای ۱۷ میلیون دلار درآمد ارزی به دست آورد

به گزارش پایگاه خبری_تحلیلی گیل سداد؛ رئیس سازمان چای کشور‌ با تأکید بر اجرای منویات مقام معظم رهبری جهت تحقق اهداف و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی عنوان کرد: ایشان امسال را تحت عنوان سال حمایت از کالای ایرانی نامگذاری کردند به همین جهت سازمان چای نیز سیاست‌های خود را در همین راستا طرح‌ریزی کرده است.

جهانساز مهم‌ترین علل افزایش صادرات چای داخلی را برشمرد و تصریح کرد:‌ بحث‌های مالی نظیر تحولات ارزی و نوسانات بازار داخلی از یک سو و افزایش کیفیت چای ایرانی از سوی دیگر منجر شد امسال سهم صادرات چای خشکل کشورمان به مقدار قابل توجهی افزایش پیدا کند.

رئیس سازمان چای کشور با تأکید بر اینکه چای داخلی در رقابت تنگاتنگ با چای خارجی توانسته جایگاه خود را در بازارهای جهانی تثبیت کند ابراز داشت:‌ نزدیک ۲ هزار تن از چای صادراتی ایران به کشور هندوستان ارسال و مابقی آن نیز به سایر کشورهای اروپایی و آسیایی صادرات شد.

جهانساز چای صادر شده داخلی را از لحاظ کیفیت،‌ رنگ،‌ عطر و طعم به دو قسمت مجزا تقسیم کرد و در تشریح این موضوع اظهار داشت:‌ بخشی از چای خشک داخلی که از همه لحاظ دارای کیفیت فوق‌العاده خوبی است به کشورهای مطرح اروپایی نظیر آلمان و فرانسه صادر می‌شود.

رئیس سازمان چای کشور در مورد مابقی محصول چای صادر شده ایرانی خاطرنشان کرد:‌ مقداری از چای خشک داخلی نیز که در مقایسه با چای صادراتی نمونه از کیفیت پایین‌تری برخوردار است برای فرآوری و یا اختلاط با چای محلی کشورهای هدف توسط آنان خریداری می‌شود.

رئیس سازمان چای سایر کشورهایی که چای ایرانی به آنان صادر می‌شود را نیز مورد اشاره قرار داد و عنوان کرد:‌ ازبکستان، روسیه، آذربایجان، عراق، ترکمنستان، افغانستان، استرالیا، آلمان‌ و کانادا از جمله کشورهایی هستند که در بازار جهانی مشتری چای ایرانی هستند.

وی افزود: تا تاریخ ۳۰ مهر ۹۷ در حدود ۱۱۲ هزار و ۷۳۶ تن برگ سبز چای در مجموع از کشاورزان استان‌های گیلان و مازندران خریداری و به کارخانه‌های چایسازی تحویل داده شد که از این میزان حدود ‌۳۹ هزار و ۹۸۳ تن برگ سبز درجه یک و ۷۲ هزار و ۷۵۳تن نیز برگ سبز درجه دو بوده است.

true
false
false
true

false