اهمیت پیروزی بایدن در جورجیا و آریزونا برای دموکرات ها نسبت به پنسیلوانیا
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

روی خط اخبار

true
    امروز  چهارشنبه - ۱ بهمن - ۱۳۹۹  
true
true
اهمیت پیروزی بایدن در جورجیا و آریزونا برای دموکرات ها نسبت به پنسیلوانیا

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی گیل سداد؛ دموکرات ها حالا با اتکا به پیروزی در آریزونا و جورجیا می‌توانند به جمهوری‌خواهان بگویند نه تنها سه ایالت پنسیلوانیا، میشیگان و ویسکانسن (دیوار آبی شمال) را پس گرفتند، بلکه دو ایالت مهم جمهوری‌خواه را هم تصرف کرده‌اند – دو ایالتی که برج‌های مهم قلعه قرمز جنوب برای جمهوری‌خواهان محسوب می‌شد.

جورجیا و آریزونا در کنار تگزاس و کارولینای جنوبی و شمالی اصلی‌ترین ارکان قدرت جمهوری‌خواهان در جنوب هستند که هرگاه با فلوریدا همراه شده‌اند، پیروزی برای دموکرات‌ها را بسیار دشوار کرده‌اند.

اما حالا جو بایدن حتی بدون احتساب ۲۰ رای الکتورال پنسیلوانیا (که مورد اعتراض شدید – اما بدون شواهد و مدارک- ترامپ است) با ۲۸۶ رای پیروز بلامنازع انتخابات خوانده خواهد شد.

پیروزی در جورجیا و آریزونا همچنین ادامه ادعاهای – بدون شواهد- دونالد ترامپ و ستاد او مبنی بر “تخلف انتخاباتی” را سست‌تر خواهد کرد چرا که اکنون برآوردها در دو ایالت جمهور‌ی‌خواه با فرمانداران، دادستان‌ها و مسئولان انتخاباتی جمهوری‌خواه، جو بایدن را پیروز معرفی کرده‌اند.

در آریزونا، نه تنها جو بایدن پیروز انتخابات شد، بلکه مارک کلی، فضانورد سابق ناسا، با شکست سناتور مارتا مک‌سالی جمهوری‌خواه، دومین کرسی سنای این ایالت را هم به اردوی دموکرات‌ها برد تا آریزونا ۲۰۲۰ کاملا آبی شود.

اما در جورجیا هنوز همه چیز مانند آریزونا آبی نشده و وضعیت بیشتر صورتی یا بنفش است. انتخابات سنای این ایالت که امسال هر دو کرسی آن به رای گذاشته شده بود به دور دوم کشیده شده است.

کلی لافلر و دیوید پوردو، دو سناتور جمهوری‌خواه جورجیا نتوانستند در جریان رای گیری سوم نوامبر به حد نصاب ۵۰ درصد آرا برسند و اکنون باید روز پنجم ژانویه سال آینده (۲۰۲۱) برای حفظ کرسی‌های خود یک بار دیگر با داگلاس وارناک و ژان اساف دموکرات مبارزه کنند.

رقابت میان لافلر و رافائل وارناک در حالی به دور دوم رفت که وارناک با اختلافی ۷ درصدی پیشتاز بود (۳۳ درصد در برابر ۲۷ درصد) اما نتوانست به حد نصاب ۵۰ درصد برسد. اما رقابت میان دیوید پوردو و جان اساف بسیار نزدیک بود و پوردو در نهایت توانست ۴۹.۷ درصد آرا را در برابر ۴۷.۹ درصد آرای جان اساف کسب کند.

جدالی که به احتمال بسیار زیاد یکی از گران‌ترین کارزارهای سنا در تاریخ آمریکا را رقم خواهد زد و کسانی چون استیسی آبرامز و کارول اندرسون، فعالان مبارزه با سرکوب رای در جورجیا را دوباره در کانون توجه قرار خواهد داد.

چنانچه دموکرات‌ها بتوانند هر دو کرسی سنا در جورجیا را تصاحب کنند، شمار آنها در مجلس سنا به عدد ۵۰ کرسی خواهد رسید که برابر با جمهوری‌خواهان خواهد شد و آن وقت کامالا هریس، معاون منتخب ریاست جمهوری که بنابر قانون “رئیس سنا” است خواهد توانست با یک حق رای، بن بست ۵۰-۵۰ در سنا را به نفع دموکرات‌ها بشکند.

به این ترتیب جورجیا که با واریز آرای الکتورال آن به حساب جو بایدن او را به عدد ۳۰۶ رای الکتورال رساند(دقیقا برابر همان عددی که دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۶ کسب کرد)، حالا آخرین خاکریز جمهوری‌خواهان برای حفظ اکثریت مجلس سنا خواهد بود.

به همین دلیل است که بسیاری از ناظران می‌گویند رهبران جمهوری‌خواه چون میچ مک‌کانل (رئیس سنا) و لیندسی گراهام از تبریک گفتن به جو بایدن طفره می‌روند چرا که هنوز به دونالد ترامپ و هیجان و التهاب در میان هواداران پرحرارت او دست‌کم تا پنجم ژانویه نیاز دارند.

رسانه‌های آمریکا چند روز پیش نوشتند که لیندسی گراهام در جایی گفته علت مقاومت او و جمهوری‌خواهان ارشد دیگر در برابر پیروزی جو بایدن این است که اگر آنها کاخ‌سفید را اکنون از دست دهند «دیگر رنگ آن را نخواهند دید».

 

true
true
false
true

false