انقلاب اسلامی ایران مانند قیام عاشورا متعلق به زمان و مکان خاصی نیست
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

روی خط اخبار

true
    امروز  شنبه - ۷ خرداد - ۱۴۰۱  
true
true
انقلاب اسلامی ایران مانند قیام عاشورا متعلق به زمان و مکان خاصی نیست

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی گیل سداد؛ هادی نوری در نخستین نشست کتابخوان فرماندهان سپاه قدس استان گیلان که با محوریت انقلاب اسلامی و معرفی آثار فاخر در این حوزه در سالن صالحین سپاه قدس گیلان برگزار شد با بیان اینکه استان گیلان در برگزاری سلسله نشست‌های کتاب‌خوان در سطح فرماندهان سپاه پیشگام شده، گفت: برای نخستین بار این برنامه با همکاری مشترک اداره کل کتابخانه‌های عمومی گیلان و سپاه قدس استان برگزار می‌شود.

وی به زوایای مختلف انقلاب اسلامی و پیروزی آن اشاره کرد و بیان داشت: برای شناخت بهتر و ریشه‌ای انقلابی با چنین عظمت و بزرگی باید نسبت به کنکاش در زوایای آشکار و پنهان آن اهتمام ویژه‌ای داشت و کتاب به‌عنوان یک ابزار فرهنگی قدرتمند می‌تواند کمک شایانی در این راه باشد.

نوری به اثری از یک نویسنده خارجی استناد کرد و در تحلیل و بررسی آن خاطرنشان کرد: در سال ۱۹۷۸ یکی از محققانی که در حوزه بررسی و تحلیل وقوع انقلاب‌های جهانی فعالیت می‌کند کتابی را منتشر کرد و در آن به سه انقلاب قرن بیستم اشاره داشت و در مورد هر یک تئوری‌های خاصی را مطرح کرد.

نوری با اشاره به اینکه نظریات این محقق غربی در این کتاب مربوط به قبل از وقوع انقلاب اسلامی ایران است عنوان کرد: نگارنده در این کتاب معتقد است انقلاب‌ها به‌هیچ عنوان ساخته شدنی نیستند بلکه به‌عنوان یک پدیده خاص اتفاق می‌افتند و در اصل محصول فرآیندهای اجتماعی و اقتصادی هستند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان گیلان با اشاره به اینکه در انقلاب اسلامی همه قشرهای مردم حضور داشتند افزود: این نویسنده و محقق غربی پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، نظریات خود در این کتاب را که مورد تایید دانشمندان علوم اجتماعی دنیا بود به‌طور کلی تغییر داد.

نوری با بیان نقش مهم اندیشه، فرهنگ و مذهب در ایجاد انقلاب اسلامی تصریح کرد: انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی(ره) نشان داد به‌عنوان یک حرکت جهانی قدرتمند و یک الگوی جاودان برای نوع بشر مطرح است و مانند قیام عاشورا متعلق به زمان و مکان خاصی نیست.

فرمانده سپاه ناحیه مرکزی شهرستان رشت نیز در این نشست ضمن معرفی کتاب مورد نظر خود اظهار داشت: کتاب”ایران، دیروز، امروز، فردا” نوشته محسن نصری است که در راستای شناساندن انقلاب اسلامی و بررسی ریشه‌ها و زمینه‌های وقوع آن پرداخته است.

سرهنگ حسین مصطفی‌پور با تاکید بر انتقال حماسه‌ها و آموزه‌های انقلاب اسلامی به نسل جوان ابراز داشت: امروزه دشمن با ترفند جدید به‌دنبال ایجاد تشکیک در واقعیات مسلم است و قصد دارد با این ترفند مردم را از همراهی با آرمان‌های امام منصرف و شک و دودلی ایجاد کند.

وی با بیان اینکه این کتاب در ۶ فصل مجزا به ارائه مستندات تاریخی می‌پردازد اظهار داشت: بررسی شرایط قبل از پیروزی انقلاب، بعد از به پیروزی رسیدن قیام امام خمینی(ره) و معرفی دستاوردهای ارزشمند این حرکت عظیم از موضوعاتی است که نویسنده در این کتاب به آن اشاره کرده است.

 مسئول بسیج طلاب سپاه قدس گیلان نیز در این نشست ضمن معرفی کتاب خود عنوان کرد: کتاب” نهضت‌های صد ساله اخیر” نوشته استاد شهید مرتضی مطهری است که در ۱۴ فصل مجزا و با ۱۴ عنوان مختلف تهیه شده و برگرفته از سخنرانی‌های این استاد شهید در مراسم و محافل مختلف است.

حجت الاسلام والمسلمین رجبعلی بابایی درباره بخش‌های مختلف این کتاب اظهار داشت: بررسی ماهیت نهضت‌ها، اهداف نهضت‌ها، بررسی انواع آسیب‌های موجود در تحول نهضت‌های انقلاب و نقش رهبری در پیشبرد و به پیروزی رساندن انقلاب‌ها از موضوعاتی است که در این کتاب به آن اشاره شده است.

وی با استناد به این کتاب در مورد اندیشه دشمنان و سعی در تغییر اندیشه‌های انقلاب تصریح کرد: ایجاد تغییر در مسیر اندیشه‌های مردم و انقلاب از مسیر و هدف اصلی خود از جمله مسائلی است که در همه طول تاریخ دشمنان به آن مشغول بوده‌اند و در این راه از هیچ خیانتی  فرو گذار نکرده‌اند.

فرمانده سپاه ناحیه شهرستان بندرانزلی نیز در این نشست فرهنگی خاطرنشان کرد: مطالعه و ژرف شدن در اندیشه‌های ارائه شده در یک کتاب گاه قادر است مسیر زندگی یک فرد را تغییر دهد و وی را در معرض ایجاد اتفاقات بسیار بزرگی در طول زندگی‌اش قرار دهد.

سرهنگ جمشید اصحابی ضمن معرفی کتاب مورد نظر از نقش موثر کتاب در اعتلای سطح فرهنگ جامعه سخن گفت و بیان داشت: کتاب” سخره سخت” نوشته محمدحسن روزی‌طلب از جمله کتاب‌هایی است که با همکاری مرکز اسناد انقلاب اسلامی در سال ۱۳۹۲ منتشر شده است.

وی با تاکید بر اینکه باید با نسل جوان با زبان مخصوص به خودش سخن گفت عنوان کرد: یکی از دغدغه‌های انقلاب اسلامی حفظ امنیت انقلاب در مسیر طولانی‌اش بوده و این کتاب با نثری بسیار روان به بررسی تمام ابعاد این زمینه می‌پردازد که برای نسل جوان نیز جذابیت دارد.

فرمانده سپاه ناحیه شهرستان رضوانشهر نیز در این نشست ضمن معرفی کتاب مورد نظرش تصریح کرد: کتاب” جریان شناسی نفوذ در انقلاب ها” نوشته علی سعیدی شاهرودی است که مطالعه آن با توجه به تاکیدات فراوانی که مقام معظم رهبری در مورد نفوذ و عوامل ایجاد آن دارند بسیار موثر است.

سرهنگ علی اکبر قاسمی با بیان اینکه عوامل نفوذی موریانه وار قصد سست کردن پایه های انقلاب را دارند افزود: این کتاب ارزشمند در ۱۴۰ صفحه سعی کرده است با معرفی انقلاب‌های متعدد در طول زندگی بشر از نوح گرفته تا انقلاب اسلامی نقش مخرب نفوذ و افراد نفوذی را در به نابودی کشاندن قیام‌ها نشان دهد.

فرمانده سپاه شهر خمام نیز در این نشست فرهنگی ضمن معرفی کتاب خود تصریح کرد: کتاب” سیمای خوبان” اثر مهدی صادقی خمامی از جانبازان و ایثارگران ۷۰ درصد دفاع مقدس است و به ارائه آثار جمع‌آوری شده شهدای منطقه خمام پرداخته است.

سرهنگ حمید یحیی‌پور با بیان اینکه منطقه خمام ۱۷۲ شهید را تقدیم انقلاب کرده، ابراز داشت: رهبری، ایدئولوژی و مردم سه رکن اساسی و مهم انقلاب اسلامی است که در این کتاب ارزشمند در این مورد به آن پرداخته شده است به بررسی روایای مختلف ان با ارائه اسناد معتبر اقدام شده است.

در پایان این نشست ضمن تجلیل از کتاب خوانان لوح یادبودنشست های کتاب خوان از سوی مدیرکل کتابخانه های عمومی استان به فرماندهان سپاه قدس استان گیلان اهدا و از وی قدردانی شد./ ایلنا

true
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false