. اقدامات انجام نشده بسیاری در حوزه جوانان و بانوان وجود دارد/ سند ارتقا وضعیت زنان و خانواده گیلان تدوین شد
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

روی خط اخبار

true
    امروز  دوشنبه - ۶ خرداد - ۱۳۹۸  
it is true
false
true
اقدامات انجام نشده بسیاری در حوزه جوانان و بانوان وجود دارد/    سند ارتقا وضعیت زنان و خانواده گیلان تدوین شد

به گزارش پایگاه خبری_تحلیلی گیل سداد؛  مصطفی سالاری در جلسه شورای اداری استان گیلان که با حضور معصومه ابتکار معاون رییس جمهور در امور بانوان و خانواده برگزار شد ضمن تقدیر و تشکر از زحمات علی اصغر جمشید نژاد طی مدت مسئولیتش در گیلان و معرفی ارسلان زارع به عنوان معاون جدید سیاسی ، امنیتی و اجتماعی استانداری گفت: تعامل با احزاب و گروه ها از خصایص ویژه وی است و امیدوارم این روحیه در تقویت فضای همکاری و تعامل استان موثر باشند.

 استاندار گیلان با تشکر از زحمات جمشیدنژاد در مدت انتصابش در گیلان افزود : وی مردی باتجربه و کارآزموده است که امیدوارم از تجارب وی در زمینه های مختلف بهره گرفته سود.

نماینده عالی دولت در استان با تاکید بر اهمیت خانواده و بانوان و تقش آفرینی آنان در جامعه گفت: اقدامات انجام نشده بسیاری در این حوزه وجود دارد که امیدواریم با عنایت معاون رئیس جمهور در امور بانوان و خانواده  به نقطه مطلوب برسد.

استاندار گیلان با اشاره به توانمندی بانوان در حوزه های مختلف افزود: بانوان دارای توانمندی و شایستگی های بسیاری هستند که باید از آن در سطوح مختلف جامعه بهره گرفته شود.

وی با اشاره به افزایش سهم مدیریتی بانوان در سطوح استانی و شهرستانی گیلان تاکید کرد: در ابتدای ورودم به گیلان طی ابلاغیه ایی دستور بهره گیری از ظرفیت زنان در سطوح مدیریتی به دستگاه های اجرایی استان صادر نمودم که بخش قابل توجهی از این هدف گذاری محقق شد.

 سالاری با تاکید بر رعایت نسبت بهره گیری از بانوان به مدیران دستگاه های اجرایی تصریح کرد: مدیرانی که تاکنون این ابلاغیه را اجرایی نکردند باید با ذکر دلیل به استانداری اعلام کنند تا مورد بررسی قرار گیرد.

وی در ادامه با تشریح وضعیت گیلان در حوزه آسیب های اجتماعی گفت: در برخی از حوزه های اجتماعی چون طلاق دچار آسیب جدی بوده و وضعیت مطلوبی نداریم.

نماینده عالی دولت در استان با بیان اینکه متاسفانه جز ۱۰ استان اول کشور در زمینه طلاق هستیم ابراز امیدواری کرد: گام هایی جدی در حوزه آسیب های اجتماعی با محوریت خانواده برداشته شود.

وی با اشاره به مسئله اشتغال با بیان اینکه بانوان گیلانی از دیرباز در اقتصاد استان نقش جدی داشته و دارند اظهار داشت: باید زمینه مشارکت بیشتر بانوان در حوزه اشتغال با توجه با تحولات موجود فراهم شود.

 سالاری از کاهش نقش آفرینی بانوان در بخش کشاورزی به دلیل مکانیزه شدن آن خبر داد و تاکید کرد: بهره گیری از توانمندی بانوان در حوزه های مختلف مستلزم برنامه ریزی مناسب است.

استاندار گیلان با اشاره به شیوه نامه ها و ابلاغیه های مختلف در راستای توسعه استان گفت: گام اول ساز و کار نظارت مردم بر دولت در استان  طی بخشنامه ای که هفته آینده ابلاغ می شود.

وی به صدور ابلاغیه تشریفات زدایی و حضور هفتگی فرمانداران  در شهرستان ها اشاره کرد و اظهار داشت: روند اجرای این ابلاغیه ها به طور منظم توسط ستاد هماهنگی و پیگیری های ویژه بر امور مورد بررسی قرار می گیرد.

معاون رییس جمهور در امور بانوان و خانواده با اشاره به تدوین سند ارتقا وضعیت زنان و خانواده گیلان گفت : این سند ترسیم حرکت توسعه ای در حوزه زنان و خانواده است.

معصومه ابتکار نیز در این جلسه با تبریک حضور حماسی و پرشور مردم در سالگرد پیروزی انقلاب گفت: در گیلان با حضور مردم پروژه های متعدد که بخشی از دستاوردهای دولت دوازدهم بود به بهره برداری رسید.

 معاون رئیس جمهوری در امور بانوان و خانواده پیام رهبری تحت عنوان گام دوم  را افق گشایی برای تمدن اسلامی دانست و افزود: رئیس جمهور در پیامی اجرایی کردن پیام رهبری را تاکید کردند

وی با بیان اینکه این پیام با تبیین ابعاد مختلف ، مفهوم تمدن نوین اسلامی را در زاوایای گوناگون تشریح می کند اظهار داشت: عدالت  که از مولفه های کلیدی انقلاب است در این پیام بسیار سفارش شده  و رهبری بر روند اجرای صحیح عدالت در جامعه و جبران برخی از کمبودها تاکید دارند.

ابتکار با اشاره به ابعاد مختلف عدالت چون سیاسی، اجتماعی و اقتصادی گفت: یکی از ابعاد مهم عدالت که از سیاست های کلی ابلاغی رهبری و مورد تاکید رئیس جمهور است و در قانون برنامه ششم بدان توجه شده عدالت جنسیتی است که  ریشه در مفاهیم قرآنی دارد.

وی با بیان اینکه انسانها در خلقت برابر اما دارای جایگاه های مختلف در جامعه هستند اطهار داشت: جهت ایجاد عدالت جنسیتی در جمهوری اسلامی بسیار تلاش شده و تحولات عظیمی در حوزه زنان رخ داده است.

معاون رئیس جمهور با اشاره به نگرش امام راحل در زمینه سازی برای حضور زنان در جامعه گفت: تعیین سرنوشت و حضور در جامعه ، مسئله ای انسانی و فارغ از مسائل جنسیتی است و زن و مرد باید با هم در توسعه جامعه مشارکت داشته باشند.

وی از ابلاغ شاخص های عدالت جنسیتی در زمینه های آموزش، بهداشت، ورزش با مصوبه ستاد ملی زن و خانواده خبر داد و تصریح کرد: سند ارتقا وضعیت زنان و خانواده گیلان تنظیم شده که ترسیم حرکت و توسعه در حوزه زنان و خانواده است.

ابتکار با اشاره به کودکان بازمانده از تحصیل و بیان اینکه در ابتدای انقلاب ۳۸ درصد دختران از تحصیل محروم بودند  افزود: هم اکنون سه درصد از دختران از تحصیل بازماندند که باید به صفر کاهش یابد.

معاون رئیس جمهور خواستار فراهم سازی زمینه لازم جهت ورزش بانوان در فضاهای باز شد و افزود: دختران باید مانند پسران از امکانات ورزشی بهره مند شوند.

وی با اشاره به تدوین سند تاب آوری استان در زمینه آسیب های اجتماعی گفت: اطلس وضعیت زنان و خانواده استان متناسب با مسایل اجتماعی تدوین شده و دستگاه های متولی باید به این موضوع پرداخته تا عدالت جنسیتی محقق شود.

وی در ادامه با بیان اینکه ۴۱ درصد دولت را کارمندان زن تشکیل می دهند تاکید کرد: حضور زنان، اقوام و اقلیت ها در پست های مدیریتی از رویکردهای رئیس جمهور در پاسخ به مطالبات مردم  است و باید در جهت تحقق آن تلاش کنیم.

ابتکارتاکید کرد:

۳۰ درصد از پست های دولت باید تا پایان دولت تدبیر و امید به زنان اختصاص یافته و این مهم تحقق یابد و عملکرد استان ها در این خصوص بررسی می شود.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه الگوی متعالی جامعه اسلامی و پیشرفت زنان و مردان در گرو خانواده شکوفا و سالم است اذعان کرد: لوایح حمایتی از خانواده و زنان به مجلس ارایه که امیدواریم با کمک نمایندگان تصویب شود.

معاون رئیس جمهور با اشاره به اجرای طرح گفتگوی ملی خانواده در استان ها تصریح کرد: یکی ار آسیب های امروز خانواده، اختلال ارتباطات عاطفی است که اعضای خانواده را نسبت به هم دچار سوتفاهم کرده است.

وی از برگزاری آموزش مهارت های ازدواج خبر داد و گفت: باید مهارت ارتباطی در خانواده افزایش یابد و

مهارت تفکر انتقادی و مهارت حل و فصل اختلافات از دوران کودکی آموزش داده شود.

  وی تاکید کرد: عدم توجه به این مهارت ها موجب تنش در خانواده وجامعه و افزایش پرونده های قضایی شده است.

ابتکار گفتگوی بین نسلی را راهبردی اساسی دانست و تصریح کرد: نباید نسل جوان را رها کنیم نسلی که دارای مطالبات و دیدگاه های مختلف است.

ابتکار با اشاره به بیانیه گام دوم که اقتصاد قوی را عامل مهم سلطه ناپذیری می داند افزود: خانواده از رویکردهای مهم اقتصاد قوی و سالم است و در این استان بخش مهم اقتصاد، اقتصاد خانوادگی که کشاورزی است می باشد.

 وی در ادامه با اشاره به ظرفیت های استان در حوزه های مختلف گفت:

از لباس های سنتی در اماکن دولتی و آموزشی بهره گیری شود چراکه این لباس ها هویت ایرانی مردم ماست.

وی با اشاره با اجرای طرح کسب و کار من گفت: امیدوارم با حمایت دولت این کار تداوم یابد.

معاون رئیس جمهور توجه به تشکل های مردمی را امری مهم دانست و با اشاره به موفقیت این تشکل ها در گیلان گفت: در سیاست گذاری ها و درون سپاری فعالیت ها و جلب مشارکت مردم از ظرفیت این تشکل ها بهره گرفته شود.

وی با تصریح اینکه نقد و اصلاح از مولفه های مهم گام دوم است  بیان کرد: اگر بسیج اجتماعی با حضور تشکل ها اتفاق بیفتد مشکلات استان چون پسماند و تالاب انزلی رفع خواهد شد.

ابتکار به سلامت امنیت غذایی و آب و خاک استان اشاره و خاطر نشان کرد : تحولات خوبی طی این سالها در گیلان رخ داده است اگر چه مشکلاتی وجود دارد ولی باید در جهت رفع آن توجه جدی شود .

true
false
false
true

false