افزون بر سه برابر ظرفیت سد سفیدرود آب رها سازی شد
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

روی خط اخبار

true
    امروز  سه شنبه - ۱۳ خرداد - ۱۳۹۹  
true
true
افزون بر سه برابر ظرفیت سد سفیدرود آب رها سازی شد

به گزارش پایگاه خبری_تحلیلی گیل سداد؛ وحید خرمی: سال آبی گذشته  را سال منحصر بفردی  دانست و افزود: با توجه اینکه یکی از عملکرد سدها، کنترل سیلاب می باشد، بر اساس بررسی ها و مطالعات کارشناسی در اسفند ماه سال گذشته به این نتیجه رسیدیم که قبل از اتمام کامل آبگیری سد سفیدرود، رها سازی آب در جهت کنترل سیلاب های احتمالی زودتر از موعد مقرر انجام شود.

وی اضافه کرد: رها سازی آب سدسفیدرود به طور معمول در سنوات گذشته پس از آبگیری کامل و در شروع فصل کشت برنج انجام می شد ولی رها سازی آب زودتر از موعد مقرر موجب شد  تا دو سیلاب سهمگین در فروردین  ماه امسال را با موفقیت پشت سر بگذاریم.

 خرمی با اشاره به میزان ذخیره  آب پشت سد  مخزنی سفید رود  بیان کرد :  طی روز گذشته  ( ۲۳ مهرماه) ۳۹۳ میلیون متر مکعب آب پشت سد سفید رود جمع شده  بود که این میزان نسبت به مدت مشابه  سال گذشته نشاندهنده افزایش ۶۵ درصدی  است.

وی میزان  حجم اولیه مخزن را از شروع  سال آبی جاری ۳۸۷ میلیون متر مکعب  عنوان و تصریح کرد:  سال گذشته این میزان آب پشت سد سفید رود   روز  بیست و سوم  مهرماه  ، ۲۴۰ میلیون متر مکعب بود.

وی یادآور شد: طی روز گذشته  میانگین ورودی به مخزن سد سپیدرود ۱۶ متر مکعب برثانیه  و خروجی آن ۱۰ متر مکعب برثانیه  بود.

 سال آبی از اول مهرماه شروع می شود و تا مهرماه سال آینده ادامه دارد.سد مخزنی سفیدرود بر روی رودخانه سفیدرود و در پایین دست محل تلاقی دو رودخانه قزل اوزن و شاهرود،  در ۷۵ کیلومتری جنوب شهر رشت و در مجاورت شهر منجیل احداث شده است.

  هدف اصلی از ساخت سد سفیدرود تنظیم جریان های ورودی به رودخانه سفیدرود جهت آبیاری  ۱۸۹ هزار و ۸۳۲ هکتار اراضی شالیکاری دشت گیلان و فومنات واقع در پایین دست و اهداف فرعی آن کنترل سیلاب، تولید انرژی برقابی با ظرفیت اسمی ۸۷.۵ مگاوات ساعت ، تأمین آب شرب و صنایع  شهرهای مرکزی و شرق نزدیک گیلان ، تامین نیازهای شیلات و آبزی پروری و دامپروری سفیدرود همچنین تامین نیاز محیط زیست می باشد./ایرنا

true
برچسب ها :
true
false
true

false