افزایش ظرفیت تولید پرورش ماهی در قفس گیلان تا پایان سال
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

روی خط اخبار

true
    امروز  یکشنبه - ۱ خرداد - ۱۴۰۱  
true
true
افزایش ظرفیت تولید پرورش ماهی در قفس گیلان تا پایان سال

پایگاه خبری – تحلیلی گیل سداد؛  به نقل از تسنیم، اسحاق شعبانی اظهار داشت: حلقه‌های قفس پرورش ماهی در دریای خزر استان گیلان تا پایان سال از تعداد ۳۲ قفس به ۴۰ قفس افزایش پیدا می‌کند و انتظار است با راه اندازی مجموعه‌های جدید، ظرفیت پرورش ماهی در قفس گیلان به ۴ هزار تن برسد.

مدیرکل شیلات گیلان با اشاره به قدمت پرورش ماهی در قفس بیان داشت: این صنعت در دنیا قدمتی بالای ۴۰ سال دارد به‌طوری که در سال ۲۰۱۶ از ۲۰۱ میلیون تن تولید محصولات شیلاتی در جهان حدود ۱۰ میلیون تن آن از طریق مجموعه‌های پرورش ماهی در قفس تولید شده است.

شعبانی قدمت صنعت آبزی‌پروری در قفس کشور را برشمرد و ابراز داشت: قدمت صنعت پرورش ماهی در قفس ایران به حدود ۱۰ سال قبل می‌رسد که چند سالی است وارد فاز عملیاتی شده و به تبع آن اداره کل شیلات گیلان نیز در این مسیر فعالیت‌ها و برنامه‌های خوبی را به اجرا در آورده است.

وی در مورد طرح‌های شیلات گیلان برای ایجاد مجموعه‌های تولید ماهی در قفس اشاره کرد و افزود: طبق فراخوان صادر شده از این اداره کل ۹۰ نفر سرمایه‌گذار برای ایجاد چنین مجموعه‌های تولیدی اعلام آمادگی کرده بودند که از این تعداد، توانمندی ۷۶ نفر محرز شد.

مدیرکل شیلات گیلان خاطرنشان کرد: از میان افرادی که توانمندی آنان طبق بررسی‌های کارشناسان احراز شده بود ۲۴ نفر توانستند موافقت‌های اصولی را کسب کنند همچنین ۱۸ نفر هم توانستند برای ایجاد و تاسیس مجموعه‌های تولید ماهی در قفس پروانه تاسیس دریافت کنند.

شعبانی در مورد طرح‌های ایجاد شده عنوان کرد: مجموعه ۵۰۰ تنی در انبارسر کیاشهر، مجموعه ۲۵۰ تنی در حوزه کیاشهر، ۲ مجموعه ۵۰۰ تنی در منطقه جفرود و یک مجموعه ۱۰۰ تنی نیز در غرب انزلی از واحد‌های تولیدی است که کار خود را آغاز کرده و مشغول فعالیت هستند.

وی در مورد مجموعه تولیدی تالش ابراز داشت: یک سرمایه‌گذار در حوزه لیسار شهرستان تالش اقدام به تاسیس مجموعه تولیدی پرورش ماهی با خرید قفس  هزار و ۵۰۰ تنی از کشور ترکیه کرده است که با راه اندازی و نصب تجهیزات لازم به‌زودی فعالیت خود را آغاز می‌کند.

شعبانی میزان تولیدات شیلاتی کشور در سال ۹۵ را یک میلیون و ۷۰ هزار تن اعلام کرد و افزود: میزان تولیدات آبزیان در استان گیلان در سال در حدود ۷۰ هزار تن است و سرانه مصرف ماهی در استان در حدود ۱۵ کیلوگرم است که ۵ کیلوگرم از میانگین کشوری بالاتر است.

مدیرکل شیلات گیلان میانگین مصرف سرانه ماهی در دنیا را ۲۰ کیلوگرم اعلام کرد و اظهار داشت: با توجه به اینکه ماهی از جمله غذاهای بسیار سالم و مفید محسوب می‌شود شیلات استان گیلان نیز تلاش می‌کند با افزایش میزان تولیدات خود، سرانه مصرف آبزیان را در کشور ارتقا دهد.

وی افزایش تولیدات را زمینه لازم برای ارتقای سرانه مصرف آبزیان در کشور دانست و عنوان کرد: برای بالا بردن میزان تولیدات باید به یکی از دو روش افزایش سطح زیرکشت و یا افزایش تولید در واحد سطح اقدام کرد که هر کدام از این دو روش دارای ویژگی‌ها و ملاحظات خاص خود هستند.

شعبانی در خصوص روش افزایش زیر کشت برای بالا بردن تولیدات تصریح کرد: با توجه به اینکه زمین یک محدودکننده مهم برای پرورش ماهی در خشکی است بنابراین این شیوه در گیلان به‌دلیل وسعت کم استان تقریباً غیرممکن است و به ناچار باید به سراغ روش‌های دیگر برویم.

مدیرکل شیلات گیلان در خصوص تولید در واحد سطح بیان داشت: افزایش تولید در واحد سطح هم علاوه بر وجود برخی مزیت‌ها محدود کننده‌هایی مانند فرسوده بودن استخرهای پرورش ماهی و کمبود منابع آبی را دارد به‌همین خاطر شیلات در این سال‌ها اقدام به تغییر سیاست‌های خود کرده است.

شعبانی برنامه‌های شیلات را برای مهار محدودیت‌ها جهت افزایش تولید را برشمرد و عنوان کرد: سوق دادن تولید و پرورش آبزیان از آب‌های شیرین خشکی به‌سمت آب‌های شور دریا و ایجاد امکانات و قفس‌های مخصوص برای تولید ماهی از جمله برنامه‌های راهبردی شیلات است.

وی دریای خزر را یک نعمت بزرگ خدادای خواند و خاطرنشان کرد: تمام تلاش‌ها در این است که با بهره‌گیری از این نعمت الهی و با حمایت از تولیدکنندگان و فعالان این عرصه، تولیدات انواع آبزیان را افزایش داده و با این کار علاوه بر رونق مجموعه‌های تولیدی سرانه مصرف را در کشور ارتقا دهیم.

true
برچسب ها : ,
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false