. افتتاح سردخانه فرآورده‌های پلاسمای خون در لاهیجان
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

روی خط اخبار

true
    امروز  دوشنبه - ۶ خرداد - ۱۳۹۸  
it is true
false
true
افتتاح سردخانه فرآورده‌های پلاسمای خون در لاهیجان

به گزارش پایگاه خبری_تحلیلی گیل سداد و به نقل از ایسنا؛ احمد مرادی از افتتاح سردخانه نگهداری فرآورده‌های پلاسمای خون شرق گیلان در لاهیجان خبر داد و اظهار کرد: این مرکزکه حدود ۵۰میلیون تومان هزینه داشته، خون و فرآورده‌های خونی شرق گیلان را در لاهیجان مدیریت می‌کند.

مدیرکل انتقال خون گیلان افزود: در پلاسمای خون، داروهای ایمنی بدن برای برخی بیماری‌ها نظیر هموفیلی‌ها وجود دارد که باید ظرف یک ساعت نسبت به یخ زدن و منجمد کردن آن اقدام کرد تا قابل نگهداری شود، در غیر اینصورت باید امحا شود که این کار توسط دستگا‌ه‌هایی که برای این سردخانه خریداری شده، انجام می‌گیرد.

مرادی گفت: مازاد پلاسمای خون از این سردخانه به انتقال خون استان و سپس به استان‌های دیگر و یا برای استخراج دارو به کشورهای اروپایی ارسال می‌شود که هم ارزش اقتصادی و هم صرفه جویی دارد و داروهای با ارزشی از آن بدست می‌آید.

مدیرکل انتقال خون گیلان با بیان اینکه پلاسمای خون سایر شهرهای شرق گیلان در این سردخانه نگهداری می‌شود و این امکان وجود دارد که باز هم نسبت به افزایش ظرفیت آن اقدام شود، تصریح کرد: این سردخانه شامل دستگاه‌های نگهداری پلاسما تا دمای منفی ۴۰درجه، دستگاه بلاست فریزر جهت فریز کردن پلاسماهای تولیدی و دستگاه سانتریفیوژ است که برای شهرستان لاهیجان خریداری و نصب شده است.

وی ادامه داد: با راه اندازی این سردخانه بعد از این بیماران شهرهای رودسر، سیاهکل، لاهیجان، لنگرود و کیاشهر برای دریافت فرآورده‌های خونی نیاز ندارند که به مرکز استان مراجعه کنند بلکه نیاز آنها در این پایگاه فراهم می‌شود.

مرادی یادآور شد: ظرفیت این سردخانه دو هزار واحد پلاسما است که بعد از رفع نیاز شرق گیلان، مازاد نیاز در صورت اعلام تقاضا به مرکز استان و سایر پایگاه‌های انتقال خون کشور ارسال خواهد شد.

true
false
false
true

false