اعتماد اجتماعی؛ پایه همبستگی ملی
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

روی خط اخبار

true
    امروز  شنبه - ۱۱ تیر - ۱۴۰۱  
true
true
اعتماد اجتماعی؛ پایه همبستگی ملی

>> میرشمس مومنی‌زاده | مدیر مسئول هفته نامه سداد

اعتماد زمینه ساز افزایش مشارکت اجتماعی در جامعه گردیده و مبادلات در زمینه های مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی را تسهیل و تسریع می نماید. در اینگونه جوامع اعتقاد به درستکاری افزایش یافته و ابزارهایی چون زور و اجبار فاقد نیاز و کارایی میشوند.

حفظ و تأمین نظم اجتماعی و امنیت ملی و ارتقای ضریب آن بعنوان اولین مسئولیت مردم و کارگزاران از راه افزایش اعتماد، تسهیل میگردد و در کنار نیروهای مسلح مؤمن و مقتدر، اعتماد ملی نقشی تعیین کننده و محوری در این خصوص ایفا می نماید. یکی از پیامد های مهم اعتماد اجتماعی، ایجاد وحدت و همبستگی ملی است.

همبستگی ملی به مفهوم اشتراک نظر افراد جامعه نسبت به اهداف و آرمان هایی است که گروه های سیاسی، قومی، مذهبی، قبیله ای و محلی را در کنار یکدیگر منسجم میسازد.
از دیگر پیامدهای مهم اعتماد، مشارکت اجتماعی است.

مشارکت اجتماعی عبارت از شرکت فعالانه و داوطلبانه افراد جامعه در پرتو تمایل و همکاری برای تحقق اهداف و منافع ملی است بطوریکه در سایه این مشارکت آحاد جامعه در حوزه های مختلف سیاسی، اجتماعی، فزهنگی و اقتصادی احساس مسئولیت نموده و نقش خویش را فعالانه ایفا می نمایند.

بنابراین اعتماد عمومی بصورت مستقیم یا غیر مستقیم عناصری چون هویت ملی، همبستگی ملی، امنیت ملی و مشارکت عمومی را تقویت نموده و براین اساس شناسایی و تمرکز بر کلیه مؤلفه های مربوطه برای بازسازی و تقویت هرچه بیشتر اعتماد عمومی و ملی، یک ضرورت انکار ناپذیر برای عموم مردم و مسئولان کشور است.

true
true
false
true

false