استفاده از ظرفیت های صادراتی با تشکیل میزهای کالایی در گیلان
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

روی خط اخبار

true
    امروز  پنج شنبه - ۱۲ تیر - ۱۳۹۹  
true
true
استفاده از ظرفیت های صادراتی با تشکیل میزهای کالایی در گیلان

به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی گیل سداد؛  محمد فیض، با اشاره به برگزاری منظم میزهای کالایی در استان گیلان، اظهار کرد: بهمن امسال نیز میزهای کالایی با اولویت صنایع تبدیلی کشاورزی، میزهای چای و بادام زمینی در گیلان برگزار می‌شود.

وی در ادامه هدف از تشکیل این قبیل میزها را استفاده بهینه از ظرفیت‌های صادراتی و اتخاذ تصمیمات راهبردی و کارشناسی عنوان کرد و افزود: این نشست‌ها با هدف شناسایی کالاهای دارای مزیت نسبی و افزایش صادرات کالاهای غیر نفتی در بازارهای هدف تشکیل می‌شود.

رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صمت گیلان، با بیان اینکه یکی از وظایف میزهای کالایی رصد بازارهای هدف و شناسایی موانع صادرات است، گفت: استان گیلان در حوزه محصولات کشاورزی دارای مزیت‌های بسیاری است که با تشکیل این میزها به دنبال عارضه‌یابی و تدوین استراتژی صادراتی در گروه‌های کالایی است.

فیض، پیش‌بینی اهداف کمی صادرات کالا، پیشنهاد مصوبات لازم به نهادها و مراجع تصمیم گیرنده، ارائه پیشنهاد به منظور پروژه‌های زیرساختی مرتبط با مراحل تولید، صادرات، بسته‌بندی، نگهداری و ذخیره‌سازی، حمل و نقل و یا تجارت کالا را از دیگر اهداف تشکیل میز کالایی در سطح استان گیلان عنوان کرد.

وی با تأکید بر لزوم جذب حداکثری و هم افزایی تولیدکنندگان و صادرکنندگان سایر استان‌ها به مشارکت سازنده‌تر در تصمیم‌گیری‌ها، تصریح کرد: با اخذ نظرات و پیشنهادات فعالان این عرصه، به صورت تخصصی نسبت به احصای مسائل و مشکلات محصولات چای و بادام زمینی در ابعاد داخلی و بین‌المللی بسیار مؤثر خواهد بود.

رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صمت گیلان، با بیان اینکه همکاری اتاق بازرگانی، تشکل‌های صادراتی و دستگاه‌های مرتبط در امر صادرات سبب بهبود اهداف تشکیل این میز کالایی می‌شود، افزود: این نخستین باری است که برای تشکیل میز چای و بادام زمینی با محوریت گیلان اقدام شده که با تعامل همه متولیان امر تولید و صادرات این محصولات از روش سنتی خارج شود و با رویکرد حرفه‌ای و سازوکار جدید، شاهد توسعه و رونق بیش از پیش این تولیدات در کشور باشیم.

گفتنی است؛ سالانه به مقدار ۱۱ هزار ۵۰۰ تن بادام زمینی در گیلان و مقدار ۱۱۲ هزار ۷۰۰ تن انواع چای سبز و سیاه در سال ۹۷ در گیلان و بخشی از مازندران تولید شده است.

true
true
false
true

false