. از ظرفیت گردشگری در شهرستان فومن می‌توان به خوبی استفاده کرد
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

روی خط اخبار

true
    امروز  دوشنبه - ۳ تیر - ۱۳۹۸  
it is true
false
true
از ظرفیت گردشگری در شهرستان فومن می‌توان به خوبی استفاده کرد

به گزارش پایگاه خبری_تحلیلی گیل سداد؛ سیدمحمد احمدی در جلسه رفع موانع تولید که در سالن اجتماعات فرمانداری فومن برگزار شد با اشاره به اینکه دولت بخش‌هایی را بر اساس برنامه‌های زیربنایی و توسعه‌ای در استان‌ها برای نمایندگان عالی دولت تبیین نموده افزود: سه حوزه توسعه کشاورزی، تجارت و گردشگری از جمله این تدابیر در گیلان است .

وی ظرفیت های شهرستان فومن را عنصری در جهت توسعه گردشگری خواند و افزود: فومن از چند بعد در کل کشور مطرح و صاحب نام تجارب منحصربفرد است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار با بیان اینکه در تولید اشتغال کشورهایی موفق هستند که بتوانند الزامات تولید و اشتغال را در جامعه تبیین کنند تصریح کرد: یکی از مهمترین این الزامات گفتمان است که باید بین بخش دولتی و خصوصی انجام گیرد.

وی افزود: به اینکه محور منافع ملی ما در گروه تولید، اشتغال و بخش خصوصی توانمند است.

احمدی با اشاره به بخش اقتصاد مقاومتی و سرمایه‌گذاری اظهار داشت: با نگاه هوشمندانه در بدو سرمایه‌گذاری در پروژه های ملی و منطقه ای با ارائه یک طرح توجیهی خوب و محاسبه بازگشت سرمایه می‌توانیم سرمایه‌گذاری درست و با سود داشته باشیم.

وی با اشاره به افزایش ۱۰ درصدی سهم تسهیلات رونق تولید در استان خاطر نشان کرد: بر اساس شاخص‌های تعریف شده توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت سهم شهرستان فومن ۴۰ میلیارد تومان از این تسهیلات است.

معاون هماهنگی اقتصادی و توسعه منابع با بیان اینکه یکی از اتفاقات خوب کشور دادن تسهیلات روستایی است افزود: برای این نوع تسهیلات صندوق توسعه تعاون ۱٫۵ میلیارد دلار حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان به روستاها اختصاص داده است.

احمدی با اشاره به اینکه در مرحله اول ۸۵۰ میلیون تومان تسهیلات خود اشتغالی در شهرستان فومن پرداخت شده اظهار داشت: این تسهیلات می‌تواند تبدیل به اشتغال پایدار در شهرستان شود.

حجت‌الاسلام افتخاری نماینده مردم شهرستان‌های فومن و شفت در مجلس شورای اسلامی در این جلسه با بیان این که شهرستان فومن شهرک صنعتی فعالی دارد، اظهار کرد: متأسفانه تولید کنندگان با سیلی صورت خود را سرخ نگه می‌دارند.

نماینده فومن و شفت با تأکید بر حمایت از تولیدکنندگان خواستار خرید کالاهای ایرانی شد و افزود: اقتصاد مقاومتی با برگزاری جلسات، همایش و سخنرانی اجرایی نمی‌شود.

وی مالیات، بانک ها و تأمین اجتماعی را یه مشکل عمده تولید دانست و گفت: وضعیت تولیدکنندگان اسفناک است و اگر نگاه ما به داخل باشد دیگر نیازی به خارج نخواهیم داشت.

افتخاری با اشاره به وقوع سیلاب اخیر در شهرستان فومن و تخریب بسیاری از پل‌ها گفت: باید تحقیق و تفحص شود که چرا پلی که از عمر ساخت آن ده الی پانزده سال گذشته تخریب شده است اما پل خشتی قدیمی همچنان سالم است.

وی با قدردانی از عملکرد استاندار گیلان اظهار کرد: دکتر سالاری استاندار جوان و پرتلاشی است که حرکتی نو را آغاز کرده است.

عضو کمیسیون عمران حضور سالاری را نعمتی برای استان دانست و گفت: مدیران استان نیز باید با ایشان همراهی کنند و مجمع نمایندگان نیز در سطح ملی کمک خواهد کرد.

محمود قاسم نژاد فرماندار شهرستان فومن در این جلسه با ارائه گزارشی از ظرفیت های اشتغال شهرستان فومن گفت: این شهرستان ۱۳ هزار و ۸۰۰ هکتار زمین کشاورزی دارد و سالانه ۴۷ هزار تن برنج توسط شالیکاران برداشت می شود.

نماینده عالی دولت در شهرستان فومن سطح باغات شهرستان را ۳ هزار و ۵۲۰ هکتار عنوان کرد و افزود: ۲۵۰۰ نفر نیز در ۱۲۴ هزار دامداری سبک و سنگین مشغول کار هستند.

وی با اشاره به ۹۵۳ پهنه مزارع ماهیان گرمابی و ۱۳ واحد ماهیان سردابی شهرستان اظهار کرد: ظرفیت تولید آبزی شهرستان ۳ هزار و ۸۳۲ تن در سال است.

قاسم نژاد به تولید ۳۵۰۰ قطعه ماهی قرمز، ۹۶۰۰ تن گوشت سفید و ۲۹۰۰ تن گوشت قرمز در شهرستان فومن اشاره کرد و گفت: ۲۲ واحد مرغداری گوشتی و ۱۳۲ واحد گاوداری در شهرستان وجود دارد.

فرماندار شهرستان فومن به فعالیت ۹ واحد چای سازی در شهرستان اشاره کرد و گفت: ۲۶۲ نفر به طور مستقیم و ۸۷۳ نفر به طور غیرمستقیم در این بخش فعالیت می کنند.

وی با اشاره به اشتغال ۶۰۰ نفر در کارخانه نئوپان فومنات از اشتغال مستقیم ۲۶۲ نفر در ۱۹ واحد در شهرک صنعتی کوچیچال خبرداد.

قاسم نژاد از فعالیت ۷۳ واحد تولیدی کلوچه به طور رسمی در این شهرستان خبرداد و گفت: شهرستان فومن ۱۶۱ تعاونی فعال دارد.

وی از فعالیت سه مجتمع رفاهی و دو مهمانپذیر و شناسایی بیش از یک هزار واحد خانه مسافر خبرداد و گفت: ظرفیت بزرگ گردشگری در این شهرستان نهفته است.

فرماندار شهرستان فومن از پرداخت ۵ میلیارد و ۵۷۰ میلیارد تومان تسهیلات در بخش اشتغال روستایی خبر داد و گفت: بانک کشاورزی بیشترین میزان پرداخت تسهیلات را دارا می باشد.

قاسم نژاد از کسب رتبه اول شهرستان فومن در بخش اشتغال فراگیر خبرداد و یادآور شد: در بخش بومگردی نیز موافقت اصولی با احداث ۱۵۰ واحد بومگردی صورت پذیرفته است.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود با اشاره به خسارت سیل به بخش ابنیه، پل، راه‌ها و تأسیسات زیربنایی و روبنایی شهرستان فومن اظهار کرد: از دلایل خسارت وارده، میزان بارش باران، وجود درختان تنومند در بستر رودخانه و عدم ساماندهی رودخانه ها بوده است.

قاسم نژاد بر ضورت حفظ محیط زیست تأکید کرد و افزود: با عدم ساماندهی رودخانه ها و عدم صدور برداشت شن و ماسه، شاهد وارد آمدن خسارت به بخش پل ها بودیم.

 

فرهاد دلق پوش رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گیلان در این جلسه تعداد واحد‌های فعال شهرستان فومن را ۹۶ واحد عنوان کرد و گفت: یک هزار و ۷۲۲ نفر در واحد‌های صنعتی این شهرستان مشغول کار هستند و با طرح توسعه واحد ها بیش از ۴ هزار نفر به ظرفیت اشتغال شهرستان اضافه می‌شود.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گیلان بر لزوم حمایت از واحد‌های تولیدی تأکید کرد و گفت: تولیدکنندگان از طریق سامانه «بهین یاب» جهت دریافت تسهیلات اقدام کنند.

در ادامه، تعدادی از فعالان اقتصادی شهرستان فومن با طرح مشکلات و مسائل کاری خود در جلسه، خواستار ارائه راه حلی به منظور رفع موانع فعالیت تولیدی خود شدند و مسئولین استانداری، مدیران کل و مدیران عامل بانک ها و رؤسای و مدیران استانی نیز پس از بحث و گفتگوی بیشتر، به جهت مساعدت به ادامه فعالیت این کارآفرینان، با ارائه راهکارهای مختلفی از قبیل استمهال بدهی ها، اعطای وام سرمایه در گردش و همچنین تسریع در رفع موانع اداری با دیدگاه حمایتی و در چارچوب قانونی، راهکارهای خود را در خصوص هر یک از فعالان بخش خصوصی در شهرستان فومن ارائه کردند.

true
false
false
true

false