آیت الله هاشمی نموداری از شجاعت در تصمیم گیری برای منافع نظام و اسلام بود / شجاعت همواره به معنی تندروی نیست
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

روی خط اخبار

true
    امروز  یکشنبه - ۱ خرداد - ۱۴۰۱  
true
true
آیت الله هاشمی نموداری از شجاعت در تصمیم گیری برای منافع نظام و اسلام بود / شجاعت همواره به معنی تندروی نیست

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی گیل سداد؛ محمدجواد ظریف با تاکید بر اینکه باید از رفتار مرحوم هاشمی رفسنجانی به ویژه در قبال­ جنگ درس های زیادی آموخت تصریح کرد: شجاعت همواره به معنی تندروی نیست و در بسیاری از موارد به معنی انتخاب درست، آینده نگری و ترجیح منافع ملی بر منافع شخصی است به همین خاطر این بزرگمرد در تمام برهه های زندگی نموداری از شجاعت در تصمیم گیری برای منافع نظام و اسلام بود.

وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه قرار است ما هزینه نظام، انقلاب و کشور شویم نه نظام و انقلاب هزینه ما تاکید کرد: شما اگر در­ رفتار سیاسی مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی نظر کنید، در جای جای زندگی ایشان این آمادگی را به وضوح مشاهده می کنید. وی افزود: در حوزه دیپلماسی این واقعیت را که همواره مرحوم هاشمی رفسنجانی این آمادگی را داشتند که خودشان را هزینه انقلاب و نظام کنند به وضوح مشاهده می کنید.

ظریف معروف ترین این ویژگی را در پذیرش قطعنامه ۵۹۸ دانست و گفت: در زمانی که شرایط کشور دیگر اقتضای ادامه جنگ را نداشت، مرحوم هاشمی رفسنجانی این آمادگی را داشتند که مسئولیت پذیرش قطعنامه را بر عهده بگیرند تا امام ناگزیر به پذیرش این مسئولیت نشوند. وی با بیان اینکه دیپلماسی جنگ تحمیلی دشوارترین و تلخ ترین صحنه هایی است که در تاریخ شورای امنیت سازمان ملل متحد وجود داشته است خاطرنشان کرد: برخورد شورای امنیت با موضوع جنگ تحمیلی، اگر فلسطین را کنار بگذاریم، سیاه ترین کارنامه این شوراست.

ظریف افزود: زمانی که ۷ روز بعد از حمله صدام به ایران و اشغال قسمت مهمی از خاک ایران، شورای امنیت اولین قطعنامه را صادر کرد، قابل مقایسه با قطعنامه این شورا در حمله عراق به کویت نبود که حتی در این قطعنامه صحبت­ از حمله نظامی نمی شود چرا که سفیر وقت امریکا می گوید منطقه ای که امروز در اشغال عراق است منطقه مورد اختلاف است نه اشغال.

وزیر امور خارجه اداره چنین جنگی را در صحنه بین المللی و در برابر این میزان بی توجهی در مقررات بین المللی کار سختی دانست که باید به همه و در رأس آنها امام آفرین گفت. وی خاطرنشان کرد: در این شرایط بود که این افراد توانستند با مدیریت کار را به جایی برسانند که در قطعنامه ۵۹۸ نخستین بار در تاریخ از طرف همه پنج عضو شورای امنیت این قطعنامه صادر شود.

وزیر امور خارجه افزود: اینجاست که درس دیپلماسی هاشمی رفسنجانی در نحوه مدیریت قطعنامه ۵۹۸ ستودنی است.

ظریف نحوه مدیریت در برخورد با قطعنامه ۵۹۸ را گویای این حقیقت دانست که شجاعت به معنای تندروی نیست و گفت: شجاعت در نوع برخوردی بود که آن روز با قطعنامه و آن شرایطی که کشور داشت شد، با تدابیری که سران قوا و حضرت امام داشتند تا این قطعنامه تبدیل به تحریم نشود. وی نامه نگاری های مرحوم هاشمی رفسنجانی با صدام را یکی دیگر از وقایع مهم آن دوران دانست که نشان دهنده این نگرش مرحوم هاشمی بود، یعنی فدا شدن برای نظام؛ چرا که در طول این نامه نگاری ها می بینیم ضمن درایت، کیاست و دقت مرحوم هاشمی در نامه هایشان با صدام را می توان دید.

وزیر امور خارجه مرحله آخر دیپلماسی مرحوم هاشمی در جنگ را مذاکراتی دانست که به تأیید متجاوز نزد دبیر کل سازمان ملل منجر شد که اگر نبود مدیریت شجاعانه همراه با از خود گذشتگی هاشمی، هیچ گاه نمی توانستیم محکومیت صدام را در سازمان ملل بگیریم.

در این همایش از کتاب روزهای سخت نوشته عباس بشیری با موضوع نقش مرحوم هاشمی رفسنجانی در دفاع مقدس رونمایی می شود.

true
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false