آيا توسعه معابر مشکل ترافيک را حل مي کند...؟
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

روی خط اخبار

true
    امروز  شنبه - ۷ خرداد - ۱۴۰۱  
true
true
آیا توسعه معابر مشکل ترافیک را حل می کند…؟

>> میرحسین مومنی‌زادهسردبیر هفته نامه سداد

ترافیک  به یک بیماری شبیه است که با مسکنهای موقت درمان نشده و نیاز به جراحی اساسی دارد. راهکارهایی چون گسترش و بهبود شبکه معابر، اجرای طرحهای محدودیت زا و… برای حل ترافیک کلان شهر ها مفید و ضروری هستند اما مانند داروهای مسکن موقتی عمل می کنند که “زمان وقوع بحران در برخی معابر” را اندکی به تاخیر می اندازند. در حقیقت ترافیک کلان شهرها  فقط با یک جراحی اساسی قابل حل است که مهمترین و  سهل الوصولترین رکن آن” تقویت و گسترش حمل و نقل عمومی” و مواردی نظیر “HOV ”  است.

استفاده از این مسکن های موقت قطعا لازم است اما به شرط آنکه منجر به فراموشی راهکار اصلی، که همان تقویت حمل و نقل عمومی است، نشود چون تنها در این صورت است که استفاده از این اقدامات موقتی موثر واقع می شود. گرچه همه می دانیم که همواره به موازات افزایش و بهبود معابر، تقاضای سفر با خودروهای شخصی هم توسعه می یابد ، اما  مطالعه جالبی که در ارتباط با ۸۵ شهر آمریکا انجام شده به اثبات رسانده که همواره “رشد تقاضای سفر” از “رشد شبکه معابر” پیشی می گیرد. این نتیجه واقعا شگفت انگیز است.

این مطالعات نشان میدهد که در ۵۳ شهر از شهرهای مورد مطالعه، اختلاف تقاضای سفر و توسعه معابر بیش از ۳۰ درصد، در ۲۸ شهر این اختلاف بین ۱۰تا ۳۰ درصد و در ۴ شهر این اختلاف کمتر از ۱۰ درصد بوده است. یعنی “شاخص افزایش تقاضا”  بالاتر رفته است. قبلا نیز مطالعات مختلف همین مطلب را به اثبات رسانده بود، اما این مطالعه بعلت دارا بودن عدد و رقم، از اهمیت خاصی برخوردار است.

نکته حائز اهمیت این است که در تمام ۸۵ شهر مورد مطالعه که سرعت ساخت و ساز شبکه معابر آنها بسیار بالا بوده است، میزان “رشد تقاضا” از “رشد ظرفیت شبکه معابر” بیشتر شده است. تازه این در حالیست که در تمامی این شهرها قیمت بنزین، هزینه پارکینگ و جرائم رانندگی نیز بسیار بالاست. بنابر این انگیزه استفاده از خودرو شخصی بسیار کمتر از ایران است و همین قیمتها سبب شده تا ترافیک این شهرها تا حدی کنترل شود اما باز هم “رشد تقاضا” همواره بیشتر از” توسعه شبکه معابر” بوده است. این شرایط سبب شده این شهرها با توسعه حمل و نقل عمومی و راه اندازی خطوط ویژه و HOV  ( اولویت دهی به حرکت خودروهای چند سرنشین) مشکل ترافیک خود را حل کنند.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false