آمار جان‌باختگان به ۴۳۰ نفر رسید/ ۷۳۷۰ مصدوم در مراکز درمانی/ تخریب صددرصدی ۱۲ هزار واحد مسکونی
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

روی خط اخبار

true
    امروز  شنبه - ۷ خرداد - ۱۴۰۱  
true
true
آمار جان‌باختگان به ۴۳۰ نفر رسید/ ۷۳۷۰ مصدوم در مراکز درمانی/ تخریب صددرصدی ۱۲ هزار واحد مسکونی

پایگاه خبری – تحلیلی گیل سداد؛

به نقل از ایلنا، از ساعت ۲۱:۱۶ دقیقه یک‌شنبه ۲۱ آبان‌ماه زمین‌لرزه استان‌های‌ کرمانشاه، ایلام، تهران، چهارمحال‌و‌بختیاری، خراسان‌رضوی، فارس، لرستان، همدان، زنجان، آذربایجان‌شرقی، آذربایجان‌غربی، کردستان، قزوین، خوزستان، اصفهان، بوشهر و اردبیل را لرزاند که شدیدترین کانون زلزله‌ها در استان‌های کرمانشاه و ایلام بوده است.

۷:۵۶ / آخرین آمار تلفات زلزله استان کرمانشاه ۴۲۳ نفر اعلام شد

پزشکی قانونی استان کرمانشاه آخرین آمار جان‌باختگان زلزله این استان را ۴۲۳ نفر اعلام کرد.

تعداد افراد متوفی در شهرهای مختلف به شرح زیر است:

سرپل ذهاب: ۳۱۶

اسلام آباد غرب: ۲۲

کرند: ۱۴

قصر شیرین: ۲۸

جوانرود: ۳

ثلاث: ۱۵

معاینه شده توسط پزشکی قانونی کرمانشاه: ۲۵

همچنین تعداد جان باختگان شهر کرمانشاه، تنها یک نفر بوده است و سایر جان باختگانی که به عنوان معاینه شده در کرمانشاه اعلام می‌شوند از شهر ازگله و سرپل ذهاب به کرمانشاه منتقل شده‌اند.

۰۵:۵۲/ پخش چادرهای امداد در میان مردم سرپل ذهاب

ساعتی پیش تعدادی از چادرهای امداد سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر در میان مردم این سرپل ذهاب پخش شد.

با وجود پخش این چادرها، هنوز تعداد زیادی از مردم نتوانسته‌اند از چادرهای امداد بهره‌مند باشند و بسیاری از آنها به‌دلیل نرسیدن امکانات شب را در خیابان به سر بردند.

حضور مردم در سطح خیابان‌ها در حالی است که وضعیت هوا در این شهر سرد گزارش شده است و مردم خواستار دریافت پتو و چادر هستند.

همچنین طی دو ساعت گذشته، سرپل ذهاب سه مرتبه لرزیده است و همین مسئله موجب افزایش وحشت شده است.

۰۴:۵۷/ سرپل ذهاب دو بار دیگر لرزید

دو زمین‌لرزه‌ به بزرگی۳٫۹ و ۴ ریشتر دقایقی پیش حوالی سرپل ذهاب را بار دیگر لرزاند. با اعلام مرکز لرزه‌نگاری کشوری وابسته به مؤسسۀ ژئوفیزیک دانشگاه تهران گزارش مقدماتی این دو زمین‌لرزه به شرح زیر است:

 بزرگی: ۳٫۹ و  ۴

 محل وقوع: استان کرمانشاه – حوالی سرپل ذهاب

 تاریخ و زمان وقوع به وقت محلی: ۱۳۹۶/۰۸/۲۳ ۰۴:۳۸:۴۵

طول جغرافیایی: ۴۵٫۹۱

عرض جغرافیایی: ۳۴٫۴۶

عمق زمین‌لرزه: ۸ کیلومتر

 نزدیک‌ترین شهرها:

۴ کیلومتری سرپل ذهاب (کرمانشاه)

۳۱ کیلومتری قصر شیرین (کرمانشاه)

۳۵ کیلومتری گیلانغرب (کرمانشاه)

 نزدیکترین مراکز استان:

۱۰۲ کیلومتری ایلام

۱۰۸ کیلومتری کرمانشاه

۰۴:۲۱/ چادرهای امدادی به سرپل ذهاب رسید

تعدادی چادر‌های امداد به دست مردم زلزله‌زده‌ی سرپل ذهاب رسید. با وجود سرمای هوای در سرپل ذهاب مردم همچنان منتشر رسیدن چادر و دیگر امکانات هستند. بسیاری از مردم شب را کنار آتش سپری می‌کنند و دقایقی پیش تعدادی چادر امدادی به دست مردم این منطقه رسیده است.

۰۴:۰۹/ آخرین وضعیت مردم سرپل‌ذهاب در سرمای پاییزی

 

 

بسیاری از مردم در سرپل ذهاب به‌دلیل نرسیدن امکانات شب را در خیابان به سر می‌برند. وضعیت مردم زلزله‌زده در سرپل ذهاب خوب نیست و بسیاری از مردم به دلیل نداشتن امکاناتی مانند چادرهای امداد شب را کنار آتش و در خیابان‌ها سپری می‌کنند. این در حالی است که سرمای پاییزی بر این مناطق حاکم شده و همین مساله زندگی را به کام مردم داغدار و زلزله‌زده تلخ‌تر کرده است. مردم همچنان منتظر رسیدن امکانات هستند.

۰۳:۵۶/ پس‌لرزه‌ ۳٫۹ ریشتری حوالی سرپل ذهاب را لرزاند

پس‌لرزه‌ای به بزرگی ۳٫۹ در مقیاس ریشتر حوالی سرپل ذهاب در استان کرمانشاه را بار دیگر لرزاند. بنابر اعلام مرکز زلزله‌نگاری کشوری گزارش مقدماتی این زمین‌لرزه به شرح زیر است:

 بزرگی: ۳٫۹

 محل وقوع: استان کرمانشاه – حوالی سرپل ذهاب

 تاریخ و زمان وقوع به وقت محلی: ۱۳۹۶/۰۸/۲۳ ۰۳:۳۶:۳۷

طول جغرافیایی: ۴۵٫۷۹

عرض جغرافیایی: ۳۴٫۵۶

عمق زمین‌لرزه: ۱۰ کیلومتر

 نزدیک‌ترین شهرها:

۱۳ کیلومتری سرپل ذهاب (کرمانشاه)

۱۹ کیلومتری قصر شیرین (کرمانشاه)

۳۰ کیلومتری ازگله (کرمانشاه)

 نزدیکترین مراکز استان:

۱۱۸ کیلومتری ایلام

۱۲۱ کیلومتری کرمانشاه

۰۳:۴۳/ همدردی خاویر سولانا با زلزله زدگان ایران و عراق

نماینده سابق سیاست امنیتی و خارجی مشترک اتحادیه اروپا در پیامی توئیتری با حادثه‌دیدگان زلزله در ایران و عراق ابراز همبستگی کرد. خاویر سولانا در پیام توئیتری خود نوشت: «با هر دو کشور [ایران و عراق] ابراز همبستگی می‌کنم. زلزله ایران- عراق بیش از ۴۰۰ کشته برجای گذاشت».

۰۳:۱۹/ ابراز همدردی وزارت‌خارجه آمریکا با قربانیان زلزله ایران و عراق

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای به زلزله‌زدگان ایران و عراق تسلیت گفت. در این بیانیه آمده است: ایالات متحده صمیمانه به کسانی که از زمین‌لرزه در ایران و عراق آسیب دیده‌اند، تسلیت می‌گوید. با خانواده‌های کسانی که جان خود را از دست داده یا زخمی شده‌اند و همچنین با کسانی که به خانه‌ها و دارایی‌هایشان خسارت وارد شده همدردی می‌کنیم.

۰۲:۲۳/ مردم زلزله‌زده منتظر چادرهای امداد

مردم زلزله‌زده سر پل ذهاب همچنان منتظر رسیدن امکانات بخصوص چادرهای امداد هستند. در دومین شب از وقوع زلزله در کرمانشاه مردم سرپل ذهاب همچنان منتظر رسیدن امکانات اولیه و بخصوص چادرهای امداد هستند تا شب سرد خود را در سرپناه سر کنند. مردم زلزله‌زده از پس هر کامیونی که عبور می‌کند به گمان رسیدن امکانات جدید می‌دوند بلکه به خدماتی جدید برای خانواده‌های خود دست پیدا کنند.

 

۰۱:۴۲/ آمار جان‌باختگان زلزله به ۴۳۰ نفر رسید

سرپرست اورژانس کشور اعلام کرد آمار جان‌باختگان زلزله به ۴۳۰ و شمار مصدومان حادثه به ۷۱۵۶ نفر رسیده است.

۰۱:۳۵/ اورژانس اعلام کرد: هموطنان برای پیگیری بیمارستان محل اعزام مصدومان زمین‌لرزه کرمانشاه به سایت سازمان اورژانس کشور به نشانی زیر مراجعه کنند.

۰۱:۱۸/ بستری شدن حدود ۱۰۰۰ مصدوم در مراکز درمانی/ کمبود چادر در مناطق زلزله‌دیده

سخنگوی سازمان مدیریت بحران تاکید کرد: کمک‌ها و چگونه جمع‌آوری کمک‌های نقدی و غیرنقدی برای مناطق زلزله‌زده، از طریق مراجع رسمی اعلام می‌شود. بهنام سعیدی با حضور در برنامه نبض خبر به آخرین آمار مصدومان و کشته‌شدگان حادثه زلزله کرمانشاه اشاره کرد و گفت: تاکنون ۴۱۳ نفر از هموطنان جان خود را از دست داده‌اند و ۷۳۷۰ نفر نیز مصدوم شده‌اند. در حال حاضر تنها کمتر از ۱۰۰۰ نفر در مراکز درمانی بستری هستند.

او با بیان اینکه ۹ استان آمادگی صددرصد خود را برای اعزام دستگاه‌های سنگین آواربرداری و نیروی انسانی اعلام کرده‌اند، خاطرنشان کرد: تا این لحظه چیزی مبنی بر نیاز به نیروی بیشتر در این مناطق اعلام نشده است.

به گفته سخنگوی سازمان مدیریت بحران موضوع نجات جان کسانی که زیر آوار مانده‌اند باید با دقت دنبال شوند و امدادگران کیفیت و زمان را مدنظر قرار دهند. او ابراز امیدواری کرد آمار تا همین اندازه باقی بماند، مگر اینکه نیروهای امداد و نجات آمار جدیدی را اعلام کنند.

سعیدی با بیان اینکه زیرساخت‌های شهرهای سرپل ذهاب و قصرشیرین به شدت آسیب دیده، تصریح کرد: هنوز بخشی از مناطق مسکونی روشنایی ندارند. یکی از مشکلات مهم در منطقه سرپل ذهاب بحث کدورت آب است به همین دلیل امکان وارد کردن آب آشامیدنی به شبکه وجود ندارد ولی آب از طریق آبرسانی سیار به مردم می‌رسد. گزارشی مبنی بر اینکه مردم با کمبود آب روبرو باشند، نداشته‌ایم.

سخنگوی سازمان مدیریت بحران با اشاره به ادامه روند اسکان موقت مردم مناطق زلزله‌زده تصریح کرد: در بعضی مناطق با کمبود چادر روبرو هستیم که در جلسه امشب مدیریت بحران در کرمانشاه، وزیر کشور دستورات لازم را برای تامین چادر صادر کرده و چادر به اندازه کافی به استان کرمانشاه ارسال شده است. مردم برای دریافت اطلاعات فقط به منابع رسمی مراجعه کنند، اگر قرار باشد شماره حسابی از طرف مسوولین برای دریافت کمک‌های نقدی اعلام شود از طریق مراجع رسمی به اطلاع مردم می‌رسد. مردم در حوادث مختلف می‌توانند کمک‌های خود را از طریق سازمان‌های ذی‌ربط به دست حادثه‌دیدگان برسانند.

۰۰:۴۱/ امکان بروز عفونت‌های گوارشی، ریوی و آلودگی آب در مناطق آسیب‌دیده

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: با توجه به تکمیل ظرفیت بیمارستان‌های کرمانشاه ترجیح می‌دهیم بیماران را به مناطق دیگر اعزام کنیم. قاسم جان‌بابایی با حضور در برنامه‌ای تلویزیونی با اشاره به مصدومان اعزامی به تهران گفت: این مصدومان صدمات جدی شامل شکستگی ستون فقرات، لگن و جمجمه داشتند، در روزهای اول حادثه معمولا شکستگی‌ها بیشتر است اما عوارضی مانند بیماری‌های عفونی در روزهای بعد خودشان را نشان می‌دهد.

وی به اعزام ۳۰۰ تکنسین، جراح و پرستار به مناطق حادثه‌دیده اشاره کرد و اظهار داشت: تا ساعاتی دیگر ۱۲۰ بیمار به تهران منتقل می‌شوند. فردا صبح نیز تیم پزشکی دیگری به این مناطق اعزام خواهد شد. بیمارستان‌های کردستان و همدان نیز آماده پذیرش این مصدومان هستند. تاکنون شش هزار نفر خدمات درمانی سرپایی دریافت کرده‌اند و هزار و ۲۷۰ نفر نیز نیاز به بستری داشته‌اند. همچنین ۱۳۵ بیمار که نیاز به خدمات کامل‌تری داشه‌اند نیز به تهران اعزام شده‌اند. ۱۲۰ بیمار دیگر نیز تا آخر امشب به تهران منتقل می‌شوند.

جان‌بابایی با بیان اینکه امکان بروز عفونت‌ها در مناطق حادثه‌دیده به ویژه عفونت‌های گوارشی، ریوی و آلودگی آب و مواد غذایی وجود دارد، تصریح کرد: ما در کرمانشاه مازاد بیمار داریم. در حالت معمولی نیز ظرفیت اشغال تخت در این استان صد در صد است؛ به همین دلیل ترجیح می‌دهیم بیماران را از کرمانشاه به استان‌های دیگر منتقل کنیم. وی با بیان اینکه ۴۰ اکیپ بهداشت محیطی به مناطق زلزله‌زده اعزام شده‌اند، خاطرنشان کرد: بیمارستان‌های صحرایی نیز شاید تا دو ماه آینده و تا زمان تثبیت شرایط در منطقه باقی بمانند. سازمان‌های مردم‌نهاد می‌توانند با همکاری قانون‌مند خود به تحمل عوارض روانی پس از بحران کمک کنند. معاونت اجتماعی وزارت بهداشت نیز قرار است خیرین را برای اسکان همراهان، مصدومان اعزام شده به تهران و همچنین بازگشت و تامین مالی آنها بسیج کنند.

۰۰:۳۸/ بعید است کسی زیر آوار باقی مانده باشد

رئیس امداد و نجات هلال احمر گفت: ۱۰ هزار و ۳۹ چادر میان زلزله‌زدگان توزیع شده و بعید است کسی زیر آوار باقی مانده باشد. مرتضی سلیمی رئیس امداد و نجات هلال‌احمر در گفت‌و‌گو با شبکه خبر درباره اسکان زلزله‌زدگان کرمانشاه گفت: اسکان زلزله‌زدگان باتوجه به اینکه اولویت نجات و امدادرسانی بود در مرحله بعدی انجام شد.

وی افزود: تاکنون ۱۰هزار و ۳۹ تخته چادر میان زلزله‌زدگان توزیع شده؛ هم‌چنین اقلامی مانند پتو و چراغ والور نیز به آنها داده شده است. البته پوشش کامل نشده است که نیروی امدادی در تلاش هستند آن را کامل کنند و پیش‌بینی می‌شود تا فردا بعد از ظهر همه مناطق زلزله‌زده کاملا پوشش داده شوند.

سلیمی درباره افزایش تعداد جان‌باختگان گفت: امکان افزایش تعداد جان‌باختگان زلزله به تعداد انگشتان دست است. بعید است کسی زیر آوار باقی مانده باشد.

۰۰:۳۵/ انتقال ۸۶ مصدوم زلزله کرمانشاه به تهران+ اسامی

۰۰:۱۳/ آمار جدیدی از مصدومان و جان‌باختگان ارائه نشده/ توزیع ۲۰ هزار چادر بین زلزله‌زدگان

سخنگوی سازمان مدیریت بحران از توزیع ۲۰ هزار چادر بین آسیب‌دیدگان زلزله کرمانشاه خبر داد. بهنام سعیدی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، درباره آخرین جزییات امدادرسانی به زلزله‌زدگان در استان کرمانشاه گفت: امشب ۲۰ هزار چادر از کرمانشاه به مناطق زلزله‌زده ارسال شد تا در بین مردم توزیع شود.

وی با اشاره به آمار مصدومان و کشته‌شدگان تا این لحظه گفت: آمار مصدومان و کشته‌شدگان تا این لحظه هیچ تغییری نکرده و همچنان ۷۳۷۰ نفر مصدوم و ۴۱۳ نفر در این حادثه جان خود را از دست‌داده‌اند.

سخنگوی سازمان مدیریت بحران در پاسخ به این سوال که آیا همچنان عملیات جستجو و نجات ادامه دارد؟ اظهار داشت: بله؛ همچنان عملیات جستجو و نجات ادامه دارد اما تاکنون خبر جدیدی از مصدومان یا جان‌باختگان احتمالی نشده است. پس از پایان عملیات جستجو و نجات در صورتی که افرادی مفقود شده‌باشند نیز آمار آن‌ها نیز مشخص خواهد شد.

۰۰:۰۶/ شهرداری تهران پذیرای خانواده مجروحان زلزله کرمانشاه

شهرداری تهران اعلام کرد که همراه سراهای سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران با تمام ظرفیت، پذیرای خانواده مصدومان زلزله است که به بیمارستان‌های تهران اعزام شده‌اند. رضا قدیمی، مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران گفت: ظرفیت همراه‌سراهای تهران در قالب اجاره مهمانپذیرهای مناسب و نزدیک به مراکز درمانی از امشب تا صددرصد افزایش پیدا می‌کند.

مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران افزود: سازماندهی یک تیم بزرگ مددکاری اجتماعی متشکل از کارشناسان متخصص و زبده سازمان مذکور جهت ارایه مشاوره به این عزیزان، از دیگر خدمات شهرداری تهران خواهد بود.

قدیمی با اشاره به توصیه و تاکید شهردار تهران اظهار داشت: در خصوص کمک به هموطنان آسیب‌دیده در زلزله اخیر، سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران در حال تدوین فوری پیشنهادات اجتماعی و پیوست‌های مددکاری مرتبط است.

وی اضافه کرد: اولین اقدام عملی این برنامه‌ریزی، افزایش ظرفیت ٣٠٠ نفری همراه‌سراهای بیمار در فاز نخست است و در صورت بالارفتن تقاضا، این رقم به صورت نامحدود قابل افزایش است. مردم و خیران تهرانی داوطلب می‌توانند جهت پذیرایی و اطعام این مهمانان عزیز به روش تماس با شماره مستقیم ۴٣٧٩ اقدام و نذورات و کمک‌های خود را مستقیما تقدیم این هموطنان کنند.

۰۰:۰۱/ آسیب به هزار و ٩۶٠ روستا در کرمانشاه/ افزایش توزیع چادر بین زلزله‌زدگان

وزیر کشور گفت: دستگاه‌ها موظف شدند تا ظهر فردا خدمات آب، برق و گاز را کاملا برقرار کنند و چادرهاى بیشترى در مناطق توزیع می‌شود. عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور پس از پایان جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان کرمانشاه در جمع خبرنگاران اظهارداشت: علی رغم مسدود بودن جاده ها همان اول وقت تلاش شد به مجروحان و مصدومان خدمات رسانی شود. بیش از ۳۰ هلی کوپتر در منطقه پرواز دارند و درحال انتقال مجروحین و مصدومان هستند و این افراد را به سرعت به شهرهای دیگر منتقل می کنند.

وزیر کشور گفت: در تلاشیم که آب، برق، نیاز های غذایی و چادر  که جزو نیازهای واقعی و ضروری مردم است تامین شود. تعدادی چادر میان مردم توزیع شده اما تعداد آن کم بوده که دستور دادیم امشب چادر بیشتری به این منطقه انتقال داده شود

وی با بیان اینکه گزارشی از وضعیت آب و برق و گاز در جلسه امشب ارائه شد، گفت: بیش از ۸۵ درصد آب و برق منطقه وصل شده و تا فردا ظهر مسلم کردیم که انشالله همه آن وصل شود. تلاش این است که در مرحله بعد بحث برآورد خسارت را هم داشته باشیم، تیم هایی مامور شدند که این بروارد خسات را انجام دهند اما با توجه به فصل سرما باید این اقدامات با سرعت صورت گیرد‌. درست است که ۲۴ ساعت از واقعه گذشته اما ما از امروز صبح که امکان دسترسی بوده توانستیم خدمات رسانی کنیم که به نظر من خدمات ارائه شده قابل قبول است اما هنوز نقص ها و ضعف های زیادی وجود دارد که باید با اهتمام بیشتر رفع و جبران شود.

وزیر کشور با اشاره به حجم گسترده منطقه زلزله گفت: در استان کرمانشاه یک هزار و ۹۶۰ روستا و ۷ شهرستان آسیب دیده اند که برخی مناطق صعب العبور و کوهستانی است و همچنین با پراکندگی های بسیار زیادی مواجه هستیم.

رحمانى فضلى با اشاره به سفر فردای رئیس جمهور به کرمانشاه و بازدید از برخی منلسق زلزله زده افزود: در جریان این سفر مصوباتی خواهیم داشت که باید نسبت به اجرایی شدن ان اهتمام بیشتری به خرج داد.

وی گفت: امیدواردیم بتوانیم مقداری از غم درد و ناراحتی که مردم دارند را باکمک رسانی جبران کنیم عزیزانی که جان خود را دراین موضوع از دست دادند که بیش از ۴٠٠ نفر هستند غمشان برای خانواده هایشان فراموش ناشدنی  است که ارزوی عفران برای آن عزیزان و صبر برای خوانواده هایشان  داریم. از مردم خواهش داریم با حفظ آرامش خود و همکاری که تا کنون بسیار خوب بوده کمک کنند تا امدادرسانی به بهترین نحو انجام شود. بنده به این مناطقی که رفتم علی رغم خسارتهای زیادی که وارد شده مردم بسیار با محبت خواسته هایشان را مطرح می کردند و البته این حق آنها است، برخی جاها هم عصبانی و ناراحت هستند که به آنها حق می دهیم ولی در هر حال باید همه دست به دست هم دهیم تا بتوانیم این مشکل را حل کنیم.

true
برچسب ها : ,
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false