آغاز پرورش پاییزه کرم ابریشم در کشور
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

روی خط اخبار

true
    امروز  سه شنبه - ۱۳ خرداد - ۱۳۹۹  
true
true
آغاز پرورش پاییزه کرم ابریشم در کشور

به گزارش پایگاه خبری_تحلیلی گیل سداد؛ رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور گفت: برای نخستین بار پس از ۲دهه پرورش پاییزه کرم ابریشم در ۱۰استان کشور در حال انجام است.
عدیل سروی زرگری افزود: ۳۰۰جعبه تخم نوغان تفریخ شده برای پرورش کرم ابریشم در استانهای گیلان، مازندران، گلستان، خراسان رضوی، خراسان شمالی، اصفهان، چهارمحال و بختیاری و کرمانشاه، تهران و زنجان توزیع شده است.
وی گفت: ۲۵۰نوغاندار امیدوارند تا دو هفته آینده پرورش کرم ابریشم را با تولید پیله تر ابریشم به پایان برسانند.
رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور افزود: سهم نوغانداران گیلانی از پرورش پاییزه کرم ابریشم ۱۰۰جعبه تخم نوغان تفریخ شده بود که بین ۸۰نوغاندار منتخب گیلانی توزیع شد.
عدیل سروی زرگری با اشاره به تشکیل کمیته فنی متشکل از کارشناسان ۱۰ استان و کارشناسان نوغانداری کشور برای نظارت بر پرورش پاییزه گفت: برای پرورش پاییزه کرم ابریشم در این استانها شرایط آب و هوایی و شرایط پرورش لحاظ شده است.
وی با اشاره به استقبال خوب نوغانداران برای تولید بیشتر افزود: امسال نوغانداران هزار و ۴۰۰تن پیله تر کرم ابریشم تولید کردند که بالاترین میزان تولید در ۱۰سال گذشته بود.
رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور با اعلام اینکه میزان اتکا به تولید داخل امسال از ۲۸درصد به ۴۲درصد افزایش یافته است گفت: افزایش ۵۵درصدی توزیع تخم نوغان، افزایش خانوارهای فعال در این حوزه از ۱۷هزار و ۵۰۰خانواره به ۲۵هزار خانوار و افزایش استانهای پرورش دهنده کرم ابریشم از ۲۲ استان به ۳۱ استان از دلایل افزایش تولید و رونق این صنعت در کشور است.
پیش از این پرورش پیله ابریشم متناسب با شرایط آب هوایی هر استان از اوایل فروردین هر سال آغازمی شود و پس از یک دوره ۴۵روزه پیله های تر ابریشم برداشت و برای تولید نخ به کارگاه های ابریشم کشی منتقل می شود.۴۱درصد پیله تر ابریشم ایران در گیلان تولید می شود.

true
true
false
true

false