. آغاز توزیع تخم نوغان در کشور
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

روی خط اخبار

true
    امروز  سه شنبه - ۱ مرداد - ۱۳۹۸  
it is true
false
true
آغاز توزیع تخم نوغان در کشور

به گزارش پایگاه خبری_تحلیلی گیل سداد به نقل از ایرنا؛ عدیل سروی گفت: قیمت هر جعبه تخم نوغان را ۷۵ هزار ریال ذکر و اضافه کرد: توزیع تخم نوغان در استان های مازندران و گلستان از امروز ( ۲۲ فروردین) و در گیلان از هفته اول اردیبهشت ماه آغاز می شود. 

وی ادامه داد: امسال ۴۱ هزار جعبه تخم نوغان بین نوغانداران کشور توزیع می شود که از این میزان، سهم گیلان ۱۵ هزار جعبه است.
۱۸ هزار خانوار ۲۲ استان کشور، به پرورش کرم ابریشم مشغول هستند. این خانوارها سالانه حدود ۹۰۰ تن پیله تر ابریشم تولید می کنند.
۴۱ درصد پیله تر ابریشم ایران در گیلان تولید می شود.
پرورش پیله ابریشم متناسب با شرایط آب هوایی هر استان از اوایل فروردین تا اواخر خرداد انجام می شود.

نوغانداری از صنایع سنتی و قدیمی در منطقه آسیا و البته ایران است که وضعیت آن در بیش از دو دهه گذشته با فراز و نشیب های فراوانی همراه بوده به طوری که اوج شکوفایی تولید پیله و ابریشم در کشور به سال ۱۳۷۹ بازمی گردد و بعد از آن صنعت نوغانداری درگیر خواب غفلت شد. 

در کنار صنعت نوغانداری، ابریشم بافی به عنوان هنر صنعتی منحصر بفرد و بازارپسند مطرح است و با تولید نخ های ابریشمین زمینه ساز تولید دستبافته های سنتی و هنری در قالب فرش ها و تابلوفرش های دستباف ابریشمی می شود که در حقیقت همان ارزش افزوده و سودآورترین بخش در مرحله تولید ابریشم است. 

سهم ایران از سبد تولید ابریشم دنیا کمتر از یک درصد است و از این حیث رتبه هشتم دنیا را دارد؛ البته این میزان تولید ابریشم ایران برابر با تولید پیله ابریشم در ۱۲ کشور دنیاست اما بی مهری های گذشته به این صنعت بود که نفس های نوغانداری را به شماره انداخت ولی رونق و احیای دوباره نوغانداری در پنج سال اخیر با همت عالی و تدبیر ویژه دولت میسر شد، اقدامی که در دوره های گذشته بی سابقه بود. 

۴۵ روز کافی است تا تخم های کوچک و سیاه رنگ نوغان ثمربخش و به پیله های ارزشمند ابریشم بدل شود و به عنوان فعالیت اقتصادی جانبی در کنار کشاورزی و باغداری در فصل بهار، رونق بخش سفره هزاران خانواده باشد. 

اگرچه ۲۲ استان کشور در زمینه صنعت نوغانداری فعالیت دارند اما در این میان گیلان قطب تولید پیله تر ابریشم و خراسان رضوی علاوه بر برخورداری از رتبه دوم تولید پیله تر با تولید ۸۵ درصد نخ ابریشم کشور، پایتخت ابریشم کشی ایران به شمار می آید. 

سال گذشته نوغانداران کشور بیش از ۹۰۰ تن پیله تر ابریشم تولید کردند که از این میزان، افزون بر ۴۰۰ تن آن سهم تلاش پیله وران استان گیلان بوده است. قابلیت پرورش کرم ابریشم در مناطق مختلف کشور و مکان های کوچک، سهولت کار، سرمایه گذاری اندک و درآمدزا بودن این فعالیت جانبی در بازه زمانی ۴۵ روزه و ارزش افزوده فرآورده های آن مثل نخ و فرش از مهمترین مزایای پرورش کرم ابریشم است. 

با پرورش هر جعبه تخم نوغان، معمولا حدود ۳۵ کیلوگرم پیله تر ابریشم تولید می شود. از هر سه کیلوگرم پیله تر ابریشم، پس از فرآوری یک کیلوگرم نخ ابریشم به دست می آید. 

پرورش کرم ابریشم از اوایل فروردین ماه هر سال آغاز می شود و پس از طی یک دوره حدود ۴۵ روزه تا دو ماهه، نوغانداران موفق به تولید پیله تر می شوند. 

مرکز توسعه نوغانداری کشور در رشت مستقر است. 

true
false
false
true

false